موهای بلند

اسرار مراقبت از موهای بلند

کد مطلب : 64362زمان مطالعه : 8 دقیقه
برای داشتن موهای بلند باید برنامه ای برای مراقبت از موهایتان داشته باشید و نکات نگهداری از موهای بلند را به خوبی بدانید.

نکاتی برای نگهداری از موهای بلند در همه سنین

و یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در زیبایی به حساب می آید و داشتن مو های بلند و زیبا تاثیر زیادی بر ظاهر خانم ها دارد و زیبایی یک خانم را دو چندان می کند. مو سالانه 6 اینچ رشد میکند، بنابراین برای داشتن موهای بلند باید صبر وحوصله زیاد و برنامه ای برای مراقبت از موهایتان داشته باشید و در حفظ سلامت مو، بویژه مو های بلند، از ابزار مناسب استفاده کنید. اگر شما دارای موهای بلند هستید و یا علاقه مندید موهای زیبا و سالم و بلندی داشته باشید، توصیه های لازم درباره نگهداری از موهای بلند را مطالعه بفرمایید. 

موهای بلند

توصیه هایی برای داشتن موهای بلند از کودکی تا سالمندی

برخی خانم ها به صورت ژنتیکی دارای موهای بلندی هستند و به دنبال راهی برای سالم نگه داشتن موهایشان می باشند.  برخی از روش های نگهداری موهای بلند را در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک خواهید خواند که شامل:

از شامپو مناسب استفاده کنید:

برای سالم نگه داشتن موهایتان از شامپوی ملایمی استفاده نمایید که چربی مو را زیاد از بین نبرد. اگر دارای مو و پوست چرب هستید احتمالا استفاده از شامپو ملایم کثیفی مو را از بین نمی برد ، شما بهتر است از شامپوهای دوکاره یا 2×1 عرضه شده که مواد موثر قوی تری دارند و عوامل چرب و نرم کننده را همزمان دارند ، استفاده نمایید. شامپو حتما نباید گران و مارک معروفی باشد؛ بله باید چربی را بزداید و مناسب پوست و موی سر باشد.

موهایتان را با برس چوبی شانه کنید:

انواع مختلفی برس در بازار برس با دندانه های فلزی، چوبی و پلاستیکی وجود دارد. بهترین انتخاب، برس چوبی و سپس فلزی است. برس های پلاستیکی روی تارهای مو الکتریسیته ساکن ایجاد و مرتب شدن موها را دشوار می کنند و به ساقه مو آسیب می زنند. 

شانه کردن مو

موها را کمتر رنگ کنید:

استفاده زیاد از رنگ موهای دائمی و به خصوص دکلره، به موهایتان آسیب می زند. مواد شیمیایی رنگ موها، رطوبت مو را از بین برده در نتیجه، موها خشک و تار موها ضعیف می شوند. 

از دستگاه های حرارتی زیاد استفاده نکنید:

استفاده مکرر از سشوار و دیگر وسایل حرارتی می تواند به ساقه مو ها آسیب رسانده و سبب خشکی پوست سر شود. حد امکان اجازه بدهید مو ها آزادانه و در هوای آزاد خشک شوند و از سشوار برای خشک کردن مو ها فقط در مواقع ضروری استفاده کنید. هنگام سشوار کشیدن و فر یا صاف کردن مو از وسایلی استفاده کنید که درجه حرارت آن ها قابل تنظیم است. همچنین، از محصولات محافظ حرارت مو استفاده کنید. زیرا آسیبی که حرارت به مو وارد می کند، ممکن است برگشت ناپذیر باشد و به مرور موها را شکننده و ضعیف کند. استفاده از هر گونه تافت و ژل مو نیز برای موها توصیه نمی شود. چرا که این موارد شیمیایی هستند و به ریشه موها صدمه می زنند.

سشوار کشیدن مو

بخش شاخه شاخه شده ساقه موها را کوتاه تر کنید:

موی بلند بیشتر در معرض موخوره و آسیب قرار دارد. موخوره در اثر خشکی بیش از حد ساقه مو به دلیل استفاده از رنگ و وسایل حرارتی و یا مصرف برخی داروها ایجاد می شود. استفاده از شامپوی ملایم، محصولات چرب کننده مو و کوتاه کردن بخش شاخه شاخه شده ساقه مو از درمان های موثر موخوره است. حتی الامکان هر دو ماه یکبار نوک موها را کمی کوتاه کنید ،تا بافتهای مرده ساقه مو از بین بروند و زیبایی مو را تحت الشعاع قرار ندهند.

موهایتان را ویتامینه کنید:

هر چند ماه یکبار موهایتان را ویتامینه کنید. و اگر هزینه های آرایشگاه برای شما سنگین است مواد ویتامینه را از مغازه ها تهیه کنید وآن را به کف سر بمالید و بعداز 20 دقیقه شستشو نمایید.

 ویتامینه مو 

موهایتان را با آب داغ نشویید:

دوش گرفتن با آب داغ باعث می شود که هیدراسیون موها از حالت تعادل خارج شود و همین اتفاق موها را خشک و شکننده می کند. وقتی که موها شکننده و خشک شوند، بیشتر احتمال دارد که با هر ضربه ناگهانی و محکمی بشکنند و بریزند. همیشه درجه حرارت آب را در حد متعادل نگه دارید و زمانی که می خواهید موها را آب کشی کنید، تا جایی که ممکن است حرارت آب را پایین بیاورید.

برای شستن موها شامپو را کف سر بزنید و همان مقدار با کف را به ساقه مو منتقل کنید. لازم نیست ساقه مو را چنگ بزنید که چربی اش بیش از حد گرفته شود سپس آبکشی کنید و نرم کننده و سرم بعد از حمام بزنید.

موهایتان را خیس شانه نکنید:

موهای بلند تان را وسواس گونه شانه نزنید . شانه کردن یا بورس کشیدن روی موها در حمام، خشک کردن موهای خیس با حوله زبر و با شدت زیاد، از کارهای اشتباهی هستند که به موها آسیب می رسانند. خارج از حمام می توانید از سرم ها و محلول های موجود در بازار که مو را نرم می کنند، استفاده کنید، سپس آرام موهایتان را شانه بزنید. اگر مو های شما گره خورده است آن را به زور شانه یا برس نزنید ، ابتدا سعی کنید با یک نرم کننده یا روغن مو ها را ماساژ بدهید تا گره ها باز شود و سپس اقدام به شانه زدن موها کنید، در غیر این صورت مو ها از وسط قطع یا از ریشه خارج می شوند. وقتی به جان موی گره خورده می افتید، مویی که در فاز استراحت یا تلوژن است و تا 3 ماه روی سر می ماند به راحتی از ریشه بیرون می آورید.

شانه موی خیس 

شب ها قبل از خواب مو هایتان را ببافید:

افراد دارای موی بلند برای جلوگیری از گره خوردن موها باید در هنگام خواب موهای خود را بافته و یا آن ها را بدون کشیدگی ببندند.

 از گیره و کش های مناسب استفاده نمایید:

برای مراقبت از موی بلندتان از کش های پلاستیکی مو ها را از ریشه قطع می کنند، استفاده نکنید و موهای خود را با کلیپس و گیره و یا کش ها پارچه ای ببندید و از کشیدن و محکم بستن آن ها توسط کش ها خود داری کنید. سعی کنید از گیر سر های تیز و کلیپس هایی که به سر فشار می آورد استفاده نکنید. 

 بستن مو

از ماسک های داخل حمام و خارج حمام استفاده کنید:

ماسک های مخصوص داخل حمام چرب و سنگین ترند و باید در مدت کوتاهی آب کشی شوند تا بخشی از آن روی مو بماند و همه آن از بین نرود. خارج حمامی ها سبک ترند و روی موی خشک هم استفاده می شوند. همه این محصولات فقط یک لایه چربی روی مو ایجاد و آنها را از آسیب محیطی حفظ می کنند. 

 برای تقویت موها از روغن های زیر استفاده کنید:

در مورد روغن های مناسب مو در مطلب " کدوم روغن مناسب موی منه "  کامل توضیح دادیم و دانستید که برای تقویت موها از روغن هایی مانند:روغن نارگیل، کرچک، زیتون و … استفاده نمایید. این روغن ها نه تنها سبب تقویت موها شده  بلکه به رشد آن ها کمک می کند. 

روغن زدن مو 

موها را آبرسانی کنید:

آبرسانی به مو و رفع خشکی مو از مهم ترین عواملی است که در نگهداری و بهبود وضعیت موها می توان به آن اشاره داشت. برای سهولت در انجام این کار استفاده از انواع آبرسان های خانگی، روش های طبیعی رفع خشکی مو، ماسک های طبیعی کراتیه مو و... بسیار موثر است.

دیگر اقدامات مراقبتی برای موها :

 • اگر کف سرتان شوره دارد حتما برای درمان اقدام کنید.
 • از مواد غذایی حاوی پروتئین وزینک و ویتامینهای گروه Bدر برنامه غذایی خود استفاده کنید. 
 • هرشب قبل از خواب کف سر را با نوک انگشتان به آرامی ماساژدهید ،اینکار باعث افزایش جریان خون درسر میشود.
 • فقط به ساقه موهای تان، حالت دهنده یا نرم کننده بزنید.
 • از روبالشی ابریشمی استفاده کنید
 • از شانه هایی استفاده کنید که دندانه های باز و بلند دارند.
 • یک فیلتر برای دوش حمام تان بخرید زیرا مواد شیمیایی موجود در آب مانند کلر، فلورین، نمک ها، مواد معدنی و حتی زنگار می تواند آسیب های زیادی به موهای تان وارد کند.
 • استفاده از یک دستگاه بخور در داخل خانه، رطوبت مورد نیاز موهای تان را تامین کرده و باعث سلامت و زیبایی آنها می شود.
 • ورزش را بطور مرتب در برنامه روزانه خود قرار دهید . زیرا باعث اکسیژن رسانی بیشتری به کف سر میشود.

ورزش کردن 

راهکارهای مفید برای نگهداری از موهای بلند در سنین و موقعیت های مختلف

راهکارهای مفید برای نگهداری از موهای بلند در دوران کودکی 

 • میزان رشد و حالت مو ژنتیکی است و ارتباطی با تراشیدن سر بچه یا کوتاه کردن نوک موها ندارد. سالانه روی بلند شدن موی کودکان 12 تا 15 سانتی متر حساب کنید زیرا موی کودکان معمولا هر ماه 7 تا 13 میلی متر رشد می کند.
 • برای تقویت موهای فرزندتان از به تغذیه او توجه کنید. رژیم غذایی فرزندتان باید حاوی پروتئین و میوه و سبزی کافی باشد تا مواد مغذی مورد نیاز برای رویش مو به بدن برسد .
 • موهای کودکان را با شامپویی مناسب و ملایم بشویید و موی کودک را هفته ای یکی- دو بار شامپو بزنید.
 • برای سالم نگه داشتن ساقه موی کودک از نرم کننده ای با مواد موثر مثل روغن جوجوبا، الکل های چرب، گلیسیرین و روغن گندم هیدرولیزه شده استفاده نمایید.
 • موهای کودک را محکم شانه نکنید و هنگام بستن نکشید.

راهکارهای مفید برای نگهداری از موهای بلند در دوران سالمندی

 • خانم های مسن برای پیشگیری از شکنندگی ناشی از خشکی مو در این سن از شامپوهای ملایم نرم کننده و ماسک های مناسب استفاده کنند.
 • مصرف برخی داروها مثل پروپرانولول، برخی داروهای ضدانعقاد مثل هپارین، برخی داروهای اعصاب و ضدتشنج می توانند باعث ریزش مو شوند پس نگاهی به داروهایتان بیاندازید.
 • با افزایش سن، موها در تمام سر ریزش پیدا می کنند و کم پشت می شوند پس بهتر است موهای خود را کوتاه کنید زیرا ممکن است دیدن موهای بلندتان روی برس خوشایند نباشد.
 • ریزش موی شدید با تغییرات هورمونی مرتبط است و به خصوصیات ژنتیکی خانم بستگی دارد. برخی خانم های یائسه به دلیل کاهش میزان هورمون های زنانه در این دوره و غالب شدن هورمون های مردانه دچار ریزش مو و کاهش حجم مو می شوند. اگر دچار این مشکل شدید،به پزشک مراجعه نمایید.

مراجعه به پزشک 

راهکارهای مفید برای نگهداری از موهای بلند در دوران بارداری و شیردهی 

 • در دوران بارداری، با افزایش سطح هورمون استروژن در بدن موها در فاز رشد قرار گرفته و ریزش مو متوقف می شود بنابراین موهای خانم باردار پرحجم تر به نظر می رسد و ضخامت تار مو هم بیشتر می شود. بعد از زایمان با کاهش سطح استروژن، موهایی که در دوران بارداری در فاز رشد بوده اند، وارد مرحله ریزش می شوند  پس اگر می خواهید از اثر روانی ریزش موی بلند خود در امان بمانید، موهای خود را کوتاه کنید.
 • شما در این دوران نیازی به استفاده از مصحولات آنچنانی مراقبت از مو ندارید و لازم نیست شامپو، نرم کننده یا ماسک مو را در این دوران عوض کنید.
 • اگر در دوران بارداری دچار مشکل شوره سر هستید، درباره شامپوی تجویزی خود با متخصص زنان و متخصص پوست مشورت کنید. 
 • خانم شیرده باید مراقب تغذیه خود باشد و تمام گروه های غذایی را به میزان کافی در برنامه غذایی اش بگنجانند اما به طور کلی مرحله ریزش مو بعد از زایمان ب تا 1 سال ادامه دارد و خود به خود تمام می شود و به هیچ وجه به سوءتغذیه ارتباطی ندارد. 

صفر تا صد نکات مراقبت از موهای بلند در تمام سنین

4.6175
این مطلب مفید بود ؟16114
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /س
وبگردی