نان کاک
برای درست کردن نان کاک نیازمند آرد گندم و مخمر خشک می باشید که لازمه ی درست کردن شیرینی شما می باشد.

مواد لازم جهت پخت نان کاک کرمانشاهی

  • آرد گندم 600 گرم
  • آب ولرم 100 میلی لیتر
  • روغن جامد آب کرده 100 گرم
  • مخمر خشک فوری یک قاشق چایخوری
  • تخم مرغ یک عدد
  • نمک یک قاشق چایخوری
  • پودر قند یا شکر به میزان دلخواه
  • هل به میزان لازم
  • آب 27 درجه برای تهیه مخمر 1/4 پیمانه

نان کاک

طرز تهیه نان کاک کرمانشاهی

ابتدا 1/4 آب را با یک قاشق چایخوری شکر و مخمر خشک مخلوط میکنیم و هم میزنیم. دقت کنید برای هم زدن این مواد از قاشق چوبی یا پلاستیکی استفاده کنید و به هیچ وجه از قاشق فلزی استفاده نکنید. سپس در ظرف مناسب دیگری آب را به همراه تخم مرغ و روغن مخلوط می کنیم و با همزن دستی هم میزنیم تا تخم مرغ از لختگی در بیاید.سپس مخمر در آب حل شده را به مخلوط روغن و تخم مرغ اضافه می کنیم و هم میزنیم. نمک را با آرد مخلوط میکنیم و کم‌کم به مایه نان اضافه میکنیم. سعی کنید در مرحله ای که آرد اضافه می شود خمیر نباید خیلی سفت شود. در انتها خمیر را با کف دست کمی ورز دهید.خمیر آماده شده را در یک ظرف دیگر بگذارید و رویش را با دستمال یا حوله تمیز بپوشانید. کمی آرد هم رویش بپاشید تا خشک نشود و اجازه میدهیم به مدت 2 ساعت در دمای اتاق عمل بیاید.

خمیر استراحت داده شده و لطیف را با دست کمی ورز میدهیم و بعد به اندازه یک نارنگی کوچک از آن برمیداریم و با دست به صورت توپ گرد شکل میدهیم. حتما زیر قسمتی که خمیر ها را قرار می دهیم آرد پاشی کنید. و بعد روی خمیرهای گرد شده را هم کاملا آرد بپاشید تا خشک نشوند.وقتی تمام خمیر را به تکه های کوچک تقسیم کردیم روی خمیر را با یک دستمال نم دار می پوشانیم و به مدت 10 دقیقه استراحت میدهیم. خمیرها را با وردنه باز کنید و به صورت نان لواش تا آنجا که جا دارد نازک کنید.

نان کاک کرمانشاه

خمیر را روی دستگاه ساج نان پزی که روی اجاق گاز قرار دادیم و گرم شده می پزیم. پودر شکر و هل را مخلوط میکنیم.

وقتی یک طرف نان پخت و دورش به صورت نوار قهوه ای رنگ روشن شد قبل از اینکه خشک شود آن را از روی تنور ساج برمی داریم.و تا قبل از خنک شدن نصف های نان را با مخلوط شکر و هل پر میکنیم و نان را لوله میکنیم و با فشار مناسب وردنه روی سطح نان ، محتویات داخلش را منسجم می کنیم و با چاقو به اندازه های دلخواه به صورت اریب برش میزنیم و با پودر شکر اضافی روی آن را می پوشانیم. نان کاک های ترد و خوشمزه کرمانشاهی را در ظرف دلخواه می چینیم. این نان ها را می توانید در ظرف سربسته تا مدت ها نگهداری کنید.

نکات تکمیلی در مورد نان کاک

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 2 ساعت و و 20دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 20دقیقه میباشد .
نان کاک را می توانید در وعده میان وعده - سرو کنید .

روش خانگی درست کردن نان کاک کرمانشاهی

4.5118
این مطلب مفید بود ؟10612
منبع : بخش آشپزی نمناک / ک.ک / ر
وبگردی