نگهداری لباس
نگهداری لباس در کمد نیازمند اصولیست که اگر رعایت نشود لباس فرم خود را از دست می دهد و خیلی زود غیر قابل استفاده و عمرش کوتاه می شود.

10 اشتباه رایج در نگهداری لباس ها که عمر و کیفیت لباس را کم می کند

هرکسی با استفاده از یک روشی از لباس هایش نگهداری می کند اما همه نمی دانند که درست ترین روش ممکن کدام است که در این بخش از رازهای خانه داری نمناک به 10 مورد از این اشتباهات رایج برای نگهداری لباس ها اشاره خواهیم کرد.

چگونگی نگهداری از لباس ها و اشتباهات آن

10. نگهداری اشتباه از لباس ها در هر فصل 

قبل از اینکه برای لباس های فصلی جای خاصی تعیین کنید باید تمام آن ها را شسته و خشک کرده باشید.

لباس های کثیف را روی جا رختی آویزان نکنید، زیرا ممکن است که گرد و غبار انها روی لباس های تمیز بنشیند و باعث شود که لباس های چرم نیز درخشندگی خود را از دست بدهند و یکی دیگر از کارها این است که از حشره کش مخصوص لباس استفاده کنید.

مراقبت از لباس

اصول نگهداری لباس 

نگهداری صحیح لباس چگونه است؟

9. وکیوم کردن و بسته بندی لباس ها

کیف های وکیوم شده طرفداران زیادی پیدا کرده اند اما نمی توانند مکان مناسبی برای نگهداری لباس های چرم باشند زیرا این لباس ها بدون اکسیژن کم کم پوسیده می شوند و همچنین بعضی دیگر از لباس ها در این کیف ها بوی بدی می گیرند و حالت چسبنده ای پیدا می کنند پس استفاده از آنها را کلا برای لباس فراموش کنید. 

8. استفاده از چوب لباسی های اشتباه

در مورد چوب لباسی خسیس نباشید مثلا اگر پنج چوب لباسی و 10 لباس دارید پس با مشکل مواجه خواهید شد.

یکی دیگر از کارهایی که نباید انجام دهید این است که چند لباس را با یک دیگر روی یک چوب لباسی آویزان کنید زیرا زمانی که لباس ها روی هم دیگر باشند، نمی توانند نفس بکشند و عمر انها کوتاه می شوند و دوباره چروک خواهند شد.

• چوب لباسی را متناسب با سایز لباس انتخاب کنید که این کار باعث می شود که لباس حالت خود را از دست ندهد.

• چوب لباسی را باید متناسب با وزن لباس انتخاب کرد. مثلا کت ها و ژاکت های بسیار سنگین را روی چوب لباسی های کوچک آویزان نکنید یا لباس های فابریک را نباید روی چوب لباسی هایی با جنس چوب آویزان کرد زیرا باعث پاره شدن لباس می شود.

چوب لباسی

نکات کلیدی برای نگهداری لباس

نگهداری لباس بدون هیچ آسیب احتمالی

7. نگهداری اشتباه از لباس های بافتنی و سویی شرت ها

لباس های بافتنی و پشمی را نباید با چوب لباسی آویزان کرد زیرا چنانچه نکات خانه داری نمناک اشاره کرده است این کار باعث می شود که بافت آنها شل شود و لباس ها گشاد شوند و بهترین راه این است که آن ها را تا کنید و داخل طبقه های کمد قرار دهید و اگر چیزی روی این لباس ها بگذارید، شکل و حالت آنها از بین خواهد رفت. 

6. آویزان کردن لباس های بلند روی چوب لباسی

پیراهن ها و دامن هایی که بسیار بلند هستند، نباید زمین را لمس کنند و سعی کنید که لباس ها را دقیقا مانند شکل در کمد قرار دهید. 

5. اشتباه آویزان کردن شلوارها

برعکس چوب لباسی های قدیمی ، رخت آویزهای جدید قابلیت های زیادی دارند اما برای هر نوع لباسی کاربرد ندارد مثلا لباس های پشمی و بافتنی را نمی توان با گیره به چوب لباسی آویزان کرد زیرا بافت آنها آسیب می بیند و علاوه بر اینکه نباید تا بخورند اما از این رخت آویز های گیره دار می توان برای آویزان کردن شلوارها بدون تا زدن استفاده کرد.

آویز شلوار

نگهداری لباس و نحوه درست آویزان کردنش

نگهداری لباس هایی که زود خراب می شوند

4. تا کردن سوتین ها از وسط

اگر سوتین را مانند شکل از وسط تا کنید، ممکن است که در کوتاه مدت ظاهر آن بهم بریزد و دیگر قابل استفاده نباشد پس بهتر است که تغییری در شکل آنها ایجاد نکنید و آن ها را همانگونه در کشوی جداگانه قرار دهید. 

3. استفاده از قفسه به جای رخت آویز

بلوزها، تیشرت ها و پیراهن هایی که جنس پارچه انها نازک است را باید مطابق با سایزشان روی چوب لباسی آویزان کرد ، لباس های پشمی و بافتنی را هم باید به بهترین حالت تا کرد و داخل قفسه های کمد قرار داد.

2. آویزان کردن چند لباس متفاوت روی یک رخت آویز

شاید این کار یکی از بدترین ایده ها برای نگهداری از لباس ها باشد و در واقع در این حالت شما فضای زیادی در قسمت رخت آویز ندارید اما می خواهید که هر نوع لباسی را به زور روی آن جا دهید.

قرار دادن لباس های زیاد روی جا لباسی باعث عمر کوتاه لباس می شود.

آویزان کردن لباس

نکات مهم نگهداری لباس 

1. آویزان کردن لباس ها بدون بستن دکمه و زیپ

زمانی که لباس ها را روی رخت آویز می گذارید ، باید زیپ انها را بکشید یا دکمه ها را ببندید که این کار باعث می شود تا لباس ها حالت خود را حفظ کنند. 

اشتباهات رایج نگهداری لباس ها که لباس ها را خراب میکند

3.812
این مطلب مفید بود ؟93
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی