تولد
پسوریازیس
پسوریازیس یک بیماری مزمن سیستم ایمنی بدن است که می تواند به دفعات عود کرده و موجب اختلال التهابی مشترک شود.

در مورد دانستنی های مهم از بیماری پسوریازیس بیشتر بدانید

پسوریازیس، بیماری مزمن و گسترش یابنده ی پوست است که دامنه دلایل آن، میتواند بطور قابل توجهی متفاوت باشداز شیوع کم خونی گرفته تا هر دلیلی، تا جایی که فرد حتی نمی تواند آگاه باشد که پسوریازیس دارد.

پسوریازیس

بیماری پسوریازیس چیست

پسوریازیس، بیماری مزمن و تکرار شونده روی پوستی است که می تواند از نظر اجتماعی ناتوان کننده باشد، در موارد نادر، از لحاظ جانی تهدید کننده باشد در اصل، افراد در تمام سنین می توانند به پسوریازیس مبتلا شوند، اما شکل اولیه بیماری از 16 تا 22 سالگی دیده می شود و خوردگیهایی که در اوایل بروز کلی آن رخ می دهد ،می تواند بین 50 تا 60 سالگی باشد. چنانچه در این بخش از سلامت نمناک در مورد علل، انواع و علائم این بیماری خواهید خواند باید بدانید که پوستی پسوریازیس از واژه یونانی "psora" مشتق شده است ،که به معنای خارش است ، حدود 2 درصد از مردم پسوریازیس را به میزان بیشتری یا کمتر تجربه می کنند. *پسوریازیس مسری نیست.*

علل ابتلا به بیماری پسوریازیس

پسوریازیس، یک بیماری است که بصورت ارثی اتفاق می افتد، اما استدلال دقیقی از این که بیماری از نسل به نسل منتقل می شود، هنوز مشخص نشده است، گرچه امکان ابتلا به پسوریازیس در یک ژن فردی ذخیره می شود، اما به هیچ وجه مطمئن نیست که هرگز شیوع پیدا کند با این حال، قرار گرفتن در معرض محرک های خاص (مانند عفونت استرپتوکوکی در گلو، الکل، داروهای خاص و تحریک موضعی) و یا آسیب به پوست، ممکن است باعث ایجاد پسوریازیس در افراد مبتلا به این بیماری ژنتیکی شود. استرس همچنین ،می تواند باعث ایجاد پسوریازیس شود.

ژنتیک

انواع بیماری پسوریازیس

بیماری پسوریازیس چند نوع است.

دو نوع اصلی از پسوریازیس وجود دارد:

  • پسوریازیس ولگاریس (پسوریازیس پلاک)
  • پسوریازیس پاستولوزا (پسوریازیس پوسچولر)

انواع مختلف پسوریازیس را می توان براساس شدت، مدت زمان، و مکان روی بدن و ظاهر شدن ضایعات به زیرگروه ها تقسیم کرد ، حدود 6 درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس آرتریت پسوریازیس در مفاصلشان شروع می شود. آرتریت پسوریاتیک ،عمدتا در انگشتان دست و پا رخ می دهد، اما در ستون فقرات نیز بسیار شایع است.

انواع پسوریازیس

علائم بیماری پسوریازیس ولگاریس چیست

پسوریازیس ولگاریس، شایع ترین شکل است که اولین نشانه های شیوع آن عبارتند از:

لکه های قرمز یا فلسی:

تکه ها بزرگتر می شوند و تبدیل به ضایعه های فلسی شکل می شوند و به سرعت پوست اندازی می کنند، در حالی که لایه های زیرین همان ناحیه کاملا ثابت هستند. هنگامی که خشکی از بین می رود، بخشی از نقاط خونریزی را می توان در زیر لایه ها مشاهده کرد.

لکه های قرمز

پسوریازیس ناخن:

اغلب به عنوان ناحیه ای کوچک در ناخن ظاهر می شود. شیوع آن، می تواند بسیار شدید باشد، با ضخیم وخراب شدن ناخن همراه است.

صدف پوستی (پسوریازیس خمشی) :

در قسمت های پر چین و چروک پوست ایجاد می شود ؛ پلاک قرمز و خارش دار در زیر بغل، زیر سینه، در معده، در کشاله ران یا در باسن قرار می گیرد پلاک اغلب، توسط قارچ کاندیدا آلبیکنس مخمر مانند آلوده شده است.

پسوریازیس خالدار:

یک نوع خاص است که به طور عمده در کودکان و نوجوانان به علت عفونت استرپتوکوکی گلو بوجود می آید و تکه های خشکی در تمام بدن ظاهر می شود ، در بسیاری از موارد، این وضعیت بعد از چند هفته یا چند ماه خود به خود از بین میرود.

پسوریازیس پوست سر :

می تواند حاد باشدیک مورد شدید از نوع صدفی، و گاهی اوقات هر دو گونه رخ می دهد، به طور همزمان.شیوع پسوریازیس می تواند منجر به ضایعات روی صورت، گوش ها و خط رویش مو شود.

پسوریازیس سر

علائم بیماری پسوریازیس پوسته ای چیست

پسوریازیس پوسته ای، یک نوع نادر است که التهاب بسیار شدید است که علاوه بر ضایعات معمول، تارها یا پودرهای حاوی مایع در پوست ظاهر می شود این، می تواند بر تمام بدن یا کف دست و کف پاها تاثیر بگذارد ، شدت شرایط متفاوت است.

چه کسانی بیشتردر معرض پسوریازیس قرار دارند

افرادی که دارای اعضای خانواده مبتلا پسوریازیس هستند، به ویژه اگر در معرض استرس، الکل، عفونت، درمان های پزشکی، و یا رویدادهای شدید مانند طلاق، از دست دادن و یا ترک خانه باشند.

لازم به ذکر است که پسوریازیس یک بیماری مزمن و طولانی مدت است. این بیماری، معمولا با دوره های متناوب و دوره ای با شیوع بیماری مشخص می شود اگر متوجه شدید که موارد خاصی باعث بدتر شدن پسوریازیس می شوند، سعی کنید از آنها اجتناب کنید. لازم به ذکر است که تمام موارد پسوریازیس، می تواند به طور موثر درمان شود؛ درمان ،ممکن است بطور کامل موثر نباشد، اما کیفیت زندگی را تضمین می کند.

استرس

چگونه تشخیص داده شود؟

تشخیص، معمولا پس از بررسی دقیق پوست صورت می گیرد. اگر هر گونه تشخیصی وجود دارد، پزشک بیوپسی خواهد گرفت، قسمت کوچکی از پوست که برای آزمایش میکروسکوپی می فرستند ، بعضی افراد کمتر در معرض شیوع قرار دارند، در حالی که دیگران بیشتر یا کمتر تحت تأثیر قرار دارند همه این احتمالات بین این دو گروه به شدت وجود دارد.

درمان بیماری پسوریازیس چیست

درمان، باید در همکاری نزدیک بین بیمار و پزشک عمومی یا متخصص پوست انجام شود، شامل درمان های مختلفی است که به صورت موضعی بر روی پوست استفاده می شود و یا به صورت خوراکی دارو دریافت می کنند این بستگی به سن، وضعیت سلامت و ماهیت پسوریازیس و بیمار دارد.

مرطوب کننده ها:

عامل مهمی در درمان پسوریازیس هستند و ممکن است همه ی مواردی که برای پسوریازیس خفیف مورد نیاز است، رطوبت باشدآنها خشکی، ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن پوست را کاهش می دهند و همچنین نیاز به درمان سنگین را کاهش می دهند.

درمان بیماری پسوریازیس

درمان های خاصی شامل کرم ها و پمادهایی حاوی ترکیبات نفتی:

مانند دیررانول، تزاراتون (Zorac) و یا ترکیبات مرتبط با ویتامین D، مانند:کلسپتریول (Dovonex)، کلسیتریول (Silkis) یا تاکالسیتول (Curatoderm) هستند ، گاهی هم، پماد حاوی کورتیکواستروئید برای مدت کوتاهی استفاده می شود.

ترکیب کورتیکواستروئید با درمان موضعی دیگر:

به عنوان محصولات جداگانه مورد استفاده در روزهای مختلف یا به عنوان یک محصول ترکیبی، به عنوان مثال Dovobet (کلسپتوریول و بتامتازون) و یا Alphosyl HC (زغال چوب و هیدروکورتیزون)، ممکن است برای پسوریازیس مزمن مفید باشد.

ترکیب کورتیکواستروئید

لوسیون ویژه برای درمان پوست سر:

لوسیون ویژه برای درمان پوست سردر دسترس است ، که اغلب حاوی اسید سالیسیلیک، ذغال، گوگرد و کورتیکواستروئیدها هستند. برنامه های پوستی درمان با ویتامین D نیز در دسترس هستند.

فتوتراپی (اشعه ماوراء بنفش B، UVB) یا ماوراء بنفش آ PUVA:

در مرکز تخصصی متخصص پوست برای پسوریازیس گسترده استفاده می شود ، همچنین ،بسیاری دریافتند که نور خورشید طبیعی نیز کمک می کند.

درمان با داروهای ایمنی:

مانند:سیکلوسپورین (نئورال) و یا متوترکسات (به عنوان مثال مکسترکس) و یا مشتقات ویتامین A آیتورتین (نئوتیگیسن) ممکن است، برای بیماران مبتلا به پسوریازیس شدید، گسترده یا غیر واکنشی استفاده شود.

دارو درمانی

گیاهان مفید برای درمان های طبیعی پسوریازیس

قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی برای پسوریازیس یا آرتریت پسوریازیس، با پزشک خود صحبت کنید برخی از داروهای گیاهی می توانند باعث ایجاد تداخل های خطرناک با داروهای شما شوند، همچنین در دوران بارداری یا شیردهی، نباید بعضی از داروهای گیاهی را مصرف کنید، یا اگر شرایط پزشکی از قبل پیش بینی شده مانند:دیابت یا فشار خون بالا یا اختلالات خلقی نیز دارید.

بلافاصله پس از مصرف دارو اگر عوارض جانبی را مشاهده کردید و به ارائه دهنده خدمات درمانی / دارویی خود اطلاع دهید ؛ در اینجا برخی از گیاهان و درمان های طبیعی است، که ممکن است برای پسوریازیس یا آرتریت پسوریازیس مفید باشد.

روش استفاده از سرکه سیب برای پسوریازیس :

سرکه سیب، با استفاده از نسخه فرهنگ های باستانی به عنوان یک ضد عفونی کننده شناخته شده،که ممکن است باعث کاهش خارش پوستی ناشی از پسوریازیس شود شما می توانید یک بطری سرکه سیب طبیعی از فروشگاه مواد غذایی تهیه نموده و چند بار در هفته آن را به پوست خود بمالید.بعضی از مردم می گویند، سرکه رقیق شده با آب در نسبت 1 به 1 کمک می کند، تا از احساس سوزش جلوگیری شود ؛ بعضی دیگر می گویند که، بعد از خشک شدن محلول برای جلوگیری از تحریک، باید پوست را شستشو دهید.

اگر پوست سرتان پوسته پوسته شده و دچار خونریزی نمیباشد، از این روش ارزان استفاده کنید. اگر زخم های باز دارید، سرکه فقط پوست شما را تحریک می کند و فقط باعث احساس بیشتر سوزش می شود در غیر اینصورت اگر برای شما نتیجه دهد، طی چند هفته مشخص خواهد شد.

 سرکه سیب

ژل آلوئه ورا برای تشکین و درمان علائم پسوریازیس :

از ژل گیاه آلوئه ورا می توان سه بار در روز استفاده کرد ؛ برخی تحقیقات نشان می دهد که این می تواند به کاهش قرمزی و پوسته پوسته شدن در نتیجه ی پسوریازیس کمک کند.کرم های حاوی حداقل 0.5٪ آلوئه را تهیه کنید. مصرف آلوئه ورا در شکل قرص هیچ مزیتی از خود نشان نداده و می تواند خطرناک باشد.

نمک دریایی ، نمکی برای تسکین پسوریازیس :

نمک دریای یا نمک های سولفات را به آب حمام ولرم (نه گرم) و اضافه نموده و در وان در حدود 15 دقیقه استراحت کنید، این به حذف پوسته ها و کاهش خارش کمک میکند ، به محض خروج از وان، مطمئن شوید که مرطوب کننده را روی پوست خود استعمال کنید.ممکن است برخی از علائم بهبود مشاهده کنید.

نمک دریایی

جو روشی طبیعی برای پسوریازیس :

جو، از نظر طبیعی بهترین نرم کننده پوست است ؛ هیچ شواهد علمی برای حمایت از استفاده از جو برای پاک کردن علائم پسوریازیس وجود ندارد اما بسیاری از افراد مبتلا به پسوریازیس گزارش می دهند که استفاده از یک خمیر از آن یا گرفتن یک وان در وان باعث خارش پوست و کاهش قرمزی می شود.

روغن درخت چای برای درمان و تسکین علائم پسوریازیس :

روغن درخت چای از برگ گیاهی است که بومی استرالیا است ، اعتقاد بر این که روغن درخت چای دارای ویژگی های ضد عفونی است و می تواند بر پوست اثر بگذارد. بعضی از مردم با استفاده از شامپو با روغن چای به خود کمک می کنند، پسوریازیس پوست سر خود را کاهش دهند با این حال، مطالعات علمی برای اثبات اثر روغن درخت چای بر روی پسوریازیس وجود ندارد.با توجه به اینکه برخی افراد ممکن است به آن حساسیت داشته باشند، از روغن چای هم می توانید استفاده کنید.

روغن درخت چای

 

زردچوبه ادویه ای درمانگر برای مبتلایان به پسوریازیس :

این گیاه اغلب برای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان قوی آن مورد مطالعه قرار می گیرد ، کورکومین، ماده فعال در زردچوبه نیز توانایی تغییر حالت ژن را دارد. بررسی 2012 توسط اتحادیه بین المللی بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی نشان دهنده ،توانایی زردچوبه برای تغییر بیان سیتوکین TNF است.

این ،دلیل احتمالی برخی از بیماران در کاهش معجزه آسایی پسوریازیس و آرتریت پسوریازیس مفید است. شما می توانید زردچوبه را به صورت قرص یا مکمل فشرده و یا اگر مایل به خوردن آن درغذا هستید، آن را به مواد غذایی خود اضافه کنید. FDA (سازمان جهانی تغذیه) روزانه 1.5 تا 3.0 گرم زردچوبه را در بی خطر اعلام نموده است. با این حال، پیشنهاد می کنیم با یک متخصص مشورت کنید تا در تعیین دوز مناسب به شما کمک کند.

هشدار :هیچ یک از این نسخه ها نباید بدون تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرد چرا که انواع پسوریازیس دارای شدت متفاوت هستند و بایستی درمان های متفاتی داشته باشند.

علائم، علل و درمان بیماری پوستی پسوریازیس یا بیماری صدف

4.589
این مطلب مفید بود ؟809
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف/ م.ح
برچسب : پسوریازیس
وبگردی