پوسته شدن اطراف ناخن
آیا می دانید علت پوسته شدن اطراف ناخن چیست؟ در ادامه با علت پوسته شدن اطراف ناخن کودکان و بزرگسالان و راه های مناسب برای درمان آن آشنا خواهید شد.

علت پوسته شدن اطراف ناخن و راههای درمان گیاهی و خانگی آن

پوسته شدن اطراف ناخن مشکل شایعی است که بسیار افراد آن را تجربه میکنند مخصوصا خانم های خانه دار ولی آیا این مشکل باعث نگرانی میشود؟ اگر پوست روی انگشتان شما کنده شود دلیل نگرانی نیست این عارضه معمولی اغلب در اثر عوامل محیطی و دیگر عوامل کنترل میشود. دربرخی موارد کنده شدن پوست نوک انگشتان ها میتواند ناشی از یک وضعیت اساسی باشد ، اگر نوک انگشت شما به درمان خانگی پاسخ ندهد و یا علائم بدتر شود، به پزشک خود مراجعه کنید آنها میتوانند علت اینکه چرا نوک انگشت شما کنده میشود را شناسایی و راه درمان را توصیه کنند. ادامه مطلب را برای اگاهی بیشتر بخوانید.

علل و دلایل پوسته شدن اطراف ناخن

عوامل محیطی:

فاکتورهای محیطی و خارجی عواملی هستند که قابل کنترل نیستند.

آب و هوا نمونه ای از عوامل محیطی است. اگر چه شما نمیتوانید آب و هوا را تغییر دهید، اما میتوانید کنترل کنید که چقدر در معرض این عوامل قرار گیرید.

ادامه بخش سلامت نمناک را برای دانستن اینکه چگونه عوامل محیطی مانند این میتواند روی پوست شما اثر بگذارد و چکار کنید را بخوانید.

خشکی پوست از  علت های پوسته شدن انگشتان:

بیشتر اوقات خشکی پوست علت پوسته شدن انگشتان است. خشکی پوست اغلب در زمستان شایع است. اگر در حمام یا دوش آب گرم بمانید، حساسیت بیشتری خواهید داشت.

گاهی اوقات سختی مواد در صابون و مواد آرایشی میتواند خشکی ایجاد کند.

عوامل دیگری که شامل میشوند، عبارتند از:

خاریدن

خراشیدن

قرمز و خاکستری شدن پوست.

پوستی که سفت و سخت است ممکن است به سادگی با استفاده از صابون ملایم و یا مرطوب کننده و نرم کننده درمان نشود.

شما باید از آب داغ برای شستن دستهایتان دوری کنید.

اطراف ناخن ها

دلایل پوسته شدن اطراف ناخن

شستن دائم دست از دلایل پوسته شدن اطراف ناخن:

بیش از حد شستن دست ممکن است باعث پوسته شدن انگشتان شود ، شستن دست با صابون اغلب میتواند باعث از بین رفتن چربی روی پوست شود و این عمل میتواند باعث جذب صابون به لایه های حساس پوست و لایه برداری شود.

آب گرم از دلایل پوسته شده اطراف ناخن:

بی توجهی به استفاده از مرطوب کننده برروی دستها پس از شستشو و استفاده از حوله های کاغذی تحریک کننده نیز میتواند برروی پوست تاثیر بگذارد.

برای حفظ کردن انگشتان از پوسته شدن اطمینان حاصل کنید که تنها در مواقع نیاز دستهایتان را بشویید و از مواد ملایم استفاده کنید.

شما باید فقط قبل از خوردن خوراکی و بعد از حمام دستتان را بشویید. دستگاه ضدعفونی کننده الکلی دست نیز گزینه خوبی برای تمیز کردن میتواند باشد.

استفاده از محصولاتی با مواد شیمیایی خشک:

برخی از مواد شیمیایی اضافه شده در مرطوب کننده ها،صابونها،شامپوها و سایر محصولات آرایشی ممکن است باعث تحریک پوست و پوسته شدن اطراف ناخن شود.

مضرات رایج عبارتند از:

عطرهای ضد باکتری

پماد نگهدارنده مانند فرمالدئید

ایسوتیایزولینون

کوکامیدوپروپیل بتائین

بدن شما ممکن است به تمام این مواد شیمیایی واکنش ندهد، اما آزمایش پچ توسط پزشک برای تعیین واکنش بدن شما به یک ماده خاص ضروری است.

بهترین دستورالعمل برای جلوگیری از مواد شیمیایی سخت این است که محصولاتی را که برای پوست حساس به فروش میرسد را نگاه کنید. این محصولات بطور معمول از عطر و دیگر تحریک کننده ها اجتنابناپذیرند.

آفتاب سوختگی:

در مواجهه طولانی مدت با آفتاب ممکن است پوست شما سوخته شود. آفتاب سوختگی باعث میشود پوست شما گرم و تمایل به خارش داشته باشد و یا قرمز و صورتی شود.

پوسته شدن پوست بعد از چند روز نشانه ای شایع بعد از آفتاب سوختگی است. آفتاب سوختگی میتواند چند روز و یا چند هفته برای درمان طول بکشد. در طی دوره بهبودی شما میتوانید بااستفاده از کیسه آب سرد و نرم کننده ها به درمان کمک کنید.

شما ممکن است یک ضددرد) otc( برای کاهش علائم پیدا کنید. پوشش بطور منظم و استفاده از کرم های ضدآفتاب تنها راه پیشگیری از آفتاب سوختگی است.

واکنش به هوای سرد و گرم هوای خشک و دمای زمستان میتواند باعث خشک شدن، ترک خوردن و پوسته شدن شود.

از خشکی پوست بااستفاده از یک مرطوب کننده پیشگیری کنید. استفاده از کرم مرطوب کننده ملایم یا یک پماد پس از حمام،پوشیدن لباسهای نخی و اجتناب از حمام های داغ و دوش آب گرم میتواند موجب حفظ شدن انگشتان از پوسته شدن در ماه های تابستان باشد.

این ممکن است ناشی از عرق کردن بیش از حد و یا در نتیجه محرک ها در اسپری های دافع نور خورشید باشد.

پوست دور ناخن

پوسته شدن اطراف ناخن

مکیدن انگشت از علت های پوسته شدن اطراف ناخن:

مکیدن انگشت و شست در کودکان میتواند موجب پوسته شدن انگشتان شود. برای یک نوزاد و یک کودک نوپا مکیدن انگشت غیرعادی نیست. بسیاری از کودکان بطور طبیعی این عادت را ترک میکنند، در حالی که در برخی از آنها به مداخله نیاز دارند.

در بخش های قبلی نمناک اشاره شد که اگر فرزند شما شست و انگشت خود را میمکد و موجب پوسته شدن و خراشیدن ناخن میشود، با یک متخصص اطفال برای راهنمایی و درمان بعدی صحبت کنید

درمعرض داروهای شیمیایی قرار گرفتن:بعضی اوقات پوسته شدن اطراف ناخن به علت در معرض قرار گرفتن داروهای شیمیایی است.

حساسیت ها:

پوستی که روی انگشتان شما قرار دارد، هنگامیکه با موادی درارتباط هستید و حساسیت دارید، میتواند پوسته شود . براساس یک مقاله در سال 2015 تغییر رنگ قهوه ای در ناحیه فوقانی ناخن نشانه بیماری کلیوی میباشد که البته اگر علت پوسته شدن اطراف ناخن بیماری کلیوی باشد بایستی علائم دیگری که در ادامه بخش سلامت نمناک آورده ایم نیز در فرد بروز کند که سایر علائم عبارتند از:

کاهش اشتها

کاهش وزن

خارش پوست

نیاز دائم به ادرار کردن

احتباس آب

سخت خوابیدن

تنگی نفس

خون در ادرار و

گرفتگی عضلات.

علل دیگر و مهم تری که موجب پوسته شدن ناخن می شوند:

_ خوردن غذاهای غنی از آهن و مکمل :کوتاه نگه داشتن ناخن ها و استفاده از 18 میلی گرم مکمل آهن روزانه.

_ممکن است به نیکل در جواهرات ارزان قیمت حساس باشید :این حساسیت موجب قرمزی و خارش پوست میشود و پوست حساس و پوسته میشود.

_احتمال دیگر حساسیت به لاتکس است :واکنش به لاتکس ممکن است متفاوت باشد و ممکن است باعث شوک آنافیلاکتیک شود، که نیاز به درمان فوری پزشکی دارد. واکنش های خفیف تر میتواند باعث خارش ،پوسته شدن و ورم شود اگر علائم شما بیش از یکی دو روز طول بکشد، با پزشک خود مشورت کنید.

_ کمبود نیاسین و مسمومیت با ویتامین A:دریافت بیش از حد و یا خیلی کم از ویتامین میتواند موجب پوسته شدن شود.

:پلاگرا یک بیماری است که ناشی از کمبود ویتامین b-3 (نیاسین) در رژیم غذایی می باشد، که ممکن است به درماتیت ،اسهال و یا حتی زوال عقل شود. اگر چه پلاگرا بطور طبیعی از رژیم غذایی ضعیف حاصل میشود، اما ممکن است از سایر شرایط اساسی نیز حاصل شود.

مکمل نیاسین تنها راه بازگرداندن سطح ویتامین b-3 در بدن است. با پزشک خود در مورد اینکه آیا مکمل برای شما امن هستند یا خیر و اینکه چه مقدار دوز استفاده کنید صحبت کنید.

_ مصرف بیش از حد ویتامین A :اگر بیش از حد ویتامین A دریافت کنید، میتواند موجب تحریک پوست و ناخن شود و مصرف بیش از حد این ویتامین علائم دیگری دارد که عبارتند از:

تهوع

سرگیجه

خستگی بیش از حد

اگر این علائم را دارید، به پزشک مراجعه کنید ، آنها میتوانند علائم شما را تشخیص دهند و راهنمایی های لازم را به شما بدهند.

_ اگزمایدست:

التهابی عمومی روی پوست ( درماتیت آتوپیک)ممکن است باعث ایجاد اگزمای دست شود .اگزمای دست مانند یک پوست تحریک شده بنظر میرسد:پوسته شدن ،قرمز شدن ،خارش دست و تمایل به لمس نیز اتفاق خواهد افتاد.اگر چه قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا مواد خاص میتواند موجب اگزما شود و در ژن های شما نقش داشته باشند.مهم است که بااستفاده از نرم کننده های ملایم و سایر پاک کننده ها ،اجتناب از آب گرم و اغلب مرطوب کننده اگزما دست را درمان کنید.اگر شمامیدانید که چه چیزی موجب اگزما میشود، دستکش بپوشید و یا اگر قبلا این علائم را تجربه نکرده اید به پزشک مراجعه کنید.

_ پوسته شدن انگشتان از علائم پسوریازیس:

پوسته شدن انگشتان میتواند علائم پسوریازیس باشد. پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن است که میتواند به عنوان پلاک سلیارد و یا سایر ضایعات پوستی ظاهر شود.

درمان های متعددی برای پسوریازیس دست وجود دارد ، مانند :اسید سالیسیک ،کورتیکواستروئیدها و کلسپتروژن. اگر قبلا به پسوریازیس تشخیص داده شده اید، باید دوره درمان را کامل کنید اما در غیر این صورت به پزشک مراجعه کنید ،آنها علائم شما را تشخیص و راه درمان را به شما توصیه میکنند.

_ سرماخوردگی عصبی:

اغلب در ماه های تابستان این اتفاق میفتد. این وضعیت موجب خارش و حتی پوسته شدن و یا ترک خوردن پوست میشود.

صابون های مضر و پاک کننده ها میتوانند وضعیت را بدتر کنند. اگر چه استفاده از مرطوب کننده میتواند سودمند باشد تا علائم شما را ازبین ببرد.

 پوسته شدن دور ناخن

علل پوسته شدن اطراف ناخن ها

بیماری کاوازاکی:

کاوازاکی یک بیماری نادر است، که عمدتا کودکان زیر پنج سال را تحت تاثیر قرار میدهد. این بیماری طی چندین هفته رخ میدهد و علائم در سه مرحله متفاوت ظاهر میشود.

مرحله اول دارای تب بالاست، که پنج روز یا بیشتر طول میکشد. پوسته شدن انگشتان راکستریست در مرحله میانی این شرایط است.

قرمزی و ورم کف دست و پا معمولا در مرحله آخر اتفاق میفتد. اگر کودک شما این علائم را دارد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

وقتی به پزشک مراجعه میکنید؛علائم زیادی برای پوسته شدن انگشتان وجود دارد. علائم خفیف را میتوان با داروهای خانگی و کرم های otc و مرطوب کننده ها درمان کرد، اما اگر دچار علائم شدید مانند درد یا مشکل تنفسی هستید، به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است یک مسئله جدی پزشکی داشته باشید، که نیاز به درمان سریع دارد. اگر پوسته شدن انگشتان در یک هفته بهتر نشد، به پزشک مراجعه کنید.

نشانه های مرتبط:

کمبود آهن خفیف به علت ضعف ناخن ها نیز یک وضعیت اساسی است که موجب پوسته شدن انگشتان میشود. اگرچه هنوز مفید است که مردم درمورد پوسته شدن انگشتان آگاه باشند و درصورت دیدن علائم به پزشک مراجعه کنند.

در زیر ما علائم اضافی شرایطی که ممکن است ناخن ها پوسته و شکننده و ناخوشایند شوند را پوشش میدهیم.

پوسته شدن ناخن ها از علائم کم خونی:

کم خونی بدون درمان، کمبود آهن خفیف میتواند جدی شود و منجر به کم خونی شود. کم خونی زمانیکه هموگلوبین قرمز خون کاهش یابد رخ میدهد. هموگلوبین یک ماده اساسی در گلبول های قرمز خون برای حمل اکسیژن در سرتاسر بدن است.

علاوه بر پوسته شدن ناخن ها، علائم کم خونی شامل درد سینه،ضربان تند قلب،احساس خستگی و ضعیفی،تنگی نفس،احساس سردرد و سرگیجه ،داشتن دست و پاهای سرد،تلخی و بی مزه بودن زبان،رنگ پریدگی پوست،تغییراشتها و دهیدراسیون میباشد.

افرادی که دهیدراته میشوند، آب کافی و نوشابه های غیر کافئین نمینوشند.

دهیدراسیون همچنین شامل علائم زیر میشود:

پوست و دهان و چشم خشک

افزایش تشنگی

ادرار کم

ادرار زرد و تیره

احساس سرگیجه

خستگی

تیروئید کم کار.

کم کاری تیروئید باعث:

پوست خشک

کاهش میزان عرق

یبوست

عدم تمرکز می شود.

 پوست اطراف ناخن

پوسته شدن دور ناخن ها

راه و روش پیشگیری و جلوگیری از پوسته شدن اطراف ناخن:

راهنمایی های زیر میتواند به جلوگیری از پوسته شدن ناخن کمک کند:

اجتناب از کاشت ناخن و ژل آکریلیک و پاک کردن لاک

نپوشیدن دستکش زمانیکه ظرف میشورید و یا با مواد شیمیایی سروکار دارید.

گرد کردن لبه های ناخن ها.

نبایدهایی که اقدام پیشگیرانه هستند عبارتند از:

از مواد تقلبی برای پوشش ناخن استفاده نکنید ؛ آکریلیک و لاک ژل میتواند همه چیز را بدتر کند. دستها را بدون آب مرطوب نکنید،بنظر غیر قابل تصور میرسد اما آب بطور خاص دست را خشک نمیکند.

از ناخن هایتان به عنوان ابزار استفاده نکنید،از آنها برای جداکردن اشیا استفاده نکنید،باز کردن در نوشابه یا هر چیزی که صد در صد به ناخن های شما آسیب بزند.

ناخن هایتان را نکنید. وقتی ناخن شما پوسته پوسته میشود عادت بد این است که آن را میکنید، و این کار ناخن شما را تضعیف میکند.

اگر یک تکه از ناخن شما پوسته شد، آن را لب گرد و سوهان بکشید.

سوهان زدن را به یک سمت انجام دهید. سوهان کشیدن بیش از حد، میتواند ناخن را ضعیف و پوسته کند. در عوض از حرکات ملایم و تنها به یک جهت استفاده کنید.

مراقبت های خانگی برای متوقف کردن و درمان پوسته شدن اطراف ناخن:

1-خنک کردن با آلوئه ورا:

پوسته شدن در اطراف انگستان میتواند موجب سوزش و تحریک شود که بهتراست از ژل آلوئه ورا استفاده کنید. چنانچه در بخش سلامت نمناک توضیح داده ایم برای این کار یک عدد ساقه آلوئه ورا را برش دهید، ژل آن را در بیاورید و حداقل دوبار در روز در ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

2- ماساژ با روغن نارگیل برای درمان پوسته شدن اطراف ناخن:

ناخن هایتان را با روغن نارگیل ماساژ داده و دستکش پنبه ای بپوشید. این کار را دو بار در روز و یکبار در شب انجام دهید و در یک هفته مشاهده کنید که چطور دستهایتان به حالت قبل برگشته است.

از روغن زیتون و بادام نیز میتوانید استفاده کنید.

3- مرطوب کنندگی با عسل برای درمان پوسته شدن اطراف ناخن:

عسل یکی دیگر از مرطوب کننده های عالی برای پوست است.تنها چیزی که باید رعایت کنید، این است که ناحیه آسیب دیده را با عسل بمالید و بگذارید تا نیم ساعت بماند.بدون تردید میتوان گفت زمانیکه شما این کار را انجام میدهید، نمیتوانید خیلی از کارها را انجام دهید اما این یک معافیت ارزشمند است.

 عسل برای پوست

عسل برای پوسته شدن اطراف ناخن

4- قرار دادن انگشتان در شیر و جو دوسر:

مخلوط ضخیمی از جو و شیر را روی انگشتان خود قرار دهید.شیر و جو دوسر کمک به لایه برداری ناحیه آسیب دیده میکند.

5-  نوشیدن آب زیاد برای درمان پوسته شدن اطراف ناخن :

نوشیدن مقدار زیادی آب در روز حداقل 10 لیوان بسیار مفید خواهد بود.این کار شمارا هیدراته نگه میدارد و از مشکلات پوسته شدن و خشک شدن حفظ میکند.

6- خوردن و نوشیدن چیزهای خوب:

آیا میدانید که نصفی از مشکلات پوست ناشی از تغذیه نامناسب است؟مصرف مواد غذایی و آبمیوه های تغذیه ای مانند آب میوه های مخلوط ،ماست،گوشت بدون چربی و غذاهای پروتئینی مانند لوبیا به پوست و بدن شما کمک میکند تا به حالت طبیعی و سالم خود برگردد.

7- روغن ژله ای برای پوسته شدن اطراف ناخن:

اگر یک چیز خوب پس از روغن وجود داشته باشد و به پوسته نشدن ناخن کمک میکند، آن روغن ژله ای است. البته که چسبناک است، اما این انگشتان حساس به رطوبت نیاز دارند تا به حالت قبل برگردند. آن را شب به پوست دست بمالید و دستکش بپوشید و نرمی را در صبح مشاهده کنید..

8- موز برای پوسته شدن اطراف ناخن:

موزهایی که خیلی رسیده اند را دور نیاندازید. خرد کنید و با شیر و عسل مخلوط کنید و برروی انگشتان خود قرار دهید. ین کار را بطور مرتب انجام دهید و پوست خود را تماشا کنید ،تمام مواد مغذی مفید این مخلوط جذب میشوند.

موز برای پوست

درمان پوسته شدن اطراف ناخن با استفاده از موز

9- کپسول ویتامین E برای پوسته شدن اطراف ناخن:

روغن داخل ویتامین ای یک درمان عالی برای پوست خشک است ، اگرچه ممکن است مجبور شوید بیش از یک قرص برای پوشش همه انگشتان خود استفاده کنید.

از روغن ویتامین E طبیعی در محیط استفاده کنید ،بطور طبیعی انگشتان را پاکسازی میکند.

10- همیشه و همیشه دستهای خود را پوشش دهید:

این بیشتر یک اقدام پیشگیرانه نسبت به درمان خانگی است. اما اگر میخواهید این داروها به خوبی عمل کنند، دست های خود را با مواد شیمیایی خشن آلوده نکنید.

در حقیقت یکی از بزرگ ترین دلایلی که شما را رنج میدهد، استفاده از مواد شیمیایی بدون دستکش است. پس به نفع خودتان است که دستکش بپوشید.

11. آب گرم برای پوسته شدن دور ناخن ها:

آب گرم پوست نرم اطراف ناخن شما را برمیگرداند. دستهای خود را با آب گرم بشویید و ده دقیقه در روز در آب گرم همراه آبلیمو و عسل قرار دهید.

دست های خود را خشک کنید و مرطوب کنید، یا روغن ویتامین ای بزنید.

12. خیار برای درمان پوسته شدن اطراف ناخن:

خیار طراوت و نرم کنندگی به دست شما میبخشد. شما به یک برش ضخیم و تازه از خیار احتیاج دارید. تکه ها را به پوست خود بمالید و اجازه دهید که جذب پوست شود.

یکی دیگر از گزینه های معرفی شده در بخش سلامت نمناک این است که خیار را روی قسمت آسیب دیده بچرخانید و 30 دقیقه بعد با آب بشویید. می توانید این کار را هر روز تکرار کنید.

13. روغن زیتون برای درمان پوسته شدن اطراف ناخن:

روغن زیتون به مرطوب کنندگی و بهبود پوست کمک میکند. روغن زیتون را در نصف فنجان قرار دهید و 4 قطره اسانس اسطوخدوس به آن اضافه کنید. ده دقیقه انگشتان خود را درآن قرار دهید ،سپس انگشتان را خشک و مرطوب کنید.

 

علت پوسته شدن اطراف ناخن کودکان و بزرگسالان + درمانی عالی

4.5336
این مطلب مفید بود ؟30036
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medguidance / medicalnewstoday / psoriasis / cdc / nationaleczema / seattlechildrens / mayoclinic / nationaleczema / ncbi / stylecraze / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی