کشیدن وزن قبل و بعد از ورزش
انجام فعالیت های ورزشی در روزهای گرم تابستان موجب بروز گرمازدگی در افراد می شود.از همین رو متخصصین با تاکید بر شرایطی ،امکان ادامه حرکات ورزشی را برای علاقه مندان به ورزش را می دهند.

دلایل اهمیت کشیدن وزن قبل و بعد از ورزش

 

با گرم بودن هوای تابستان خطر گرمازدگی نیز همیشه وجود دارد.از این رو افردادی که فعالیت های ورزشی خود را قطع نکرده و در روزهای گرم تابستان هم ورزش می کنند توصیه می شود که قبل از شرکت در برنامه های ورزشی در محیط گرم حتماً با پزشک مشورت کنند چون افراد چاق، کودکان، سالمندان، بیماران تب دار و کم خونی داسی شکل بیش از دیگران مستعد گرمازدگی هستند و حتماً باید به این مسئله اهمیت بدهند. همچنین باید این مسئله را هم مدنظر داشت که مصرف برخی داروها مثل داروهای مدر، نارسایی قلبی، عمل جراحی بای پس قلبی، دیابتی ها و بیماران MS نیز ایجاد گرمازدگی می کند.

نکته بعدی توجه به وزن حین فعالیت ورزشی است. از این رو باید قبل و بعد از ورزش حتماً خود را وزن کشی کنید چراکه کاهش بیش از 2 درصد وزن بعد از ورزش، نیاز به مراقبت خاص و پرهیز از ادامه ورزش دارد. 
 
گرمازدگی

به اندازه کافی آب ینوشید 

 
 
موضوع دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که بهترین و مهم ترین راه کاهش دمای بدن حین فعالیت ورزشی، تعریق است به همین دلیل توصیه می شود قبل، حین و بعد از ورزش به اندازه کافی مایعات نوشیده و در فعالیت های ورزشی طولانی مدت حتماً از مایعات حاوی آب و نمک و قند یا نوشابه ورزشی استفاده شود. در این جهت توصیه می شود که قبل از ورزش های استقامتی در فصل گرما اولاً حدود 300 سی سی آب در یک ساعت قبل از شروع ورزش و 100 سی سی در ابتدای ورزش مصرف و هر نیم ساعت تکرار شود. پس از فعالیت های ورزشی نیز از مایعات مشابه نوشابه ورزشی حاوی آب و نمک و قند به اندازه 1/5 برابر میزان افت وزن پس از ورزش مصرف کنند برای مثال اگر یک کیلوگرم تفاوت وزنی قبل و بعد از ورزش باشد معادل 1.5 کیلوگرم کاهش وزن، 1500 سی سی مایعات مصرف خواهد شد.
فراموش نکنید در 4-2 روز اول ورزش احتمال بروز گرمازدگی بیشتر است بنابراین باید سعی کنید از اصل تطابق با هم گرمایی (Acclimatization) استفاده کنید یعنی در چند روز اول با تمرینات سبک و کوتاه مدت و متوالی در هوای گرم بدن را با گرمای محیط سازش دهید و سپس زمان و شدت فعالیت های ورزشی را افزایش دهید.

کشیدن وزن قبل و بعد از ورزش ضروری است

4.129
این مطلب مفید بود ؟245
برگرفته از سلامانه-/ف
برچسب : ورزش درمانی
وبگردی