رشد کودک 21 ماهه
کودک 21 ماهه شما احتمالا به کنجکاوی افتاده است و نمی خواهد که وسایلش را با دیگران به اشتراک بگذارد بهتر است او را مجبور به انجام کاری نکنید چون فایده ای ندارد.

رشد و خصوصیات رفتاری کودک 21 ماهه و رفتارهای جدید کودکان

کودک نوپای شما ،تقریبا در حد یک کودک دو ساله است و شما احتمالا از این که زمان چگونه به سرعت سپری شد ،تعجب میکنید در عین حال، به راحتی می توانید مراحل رشد کودک خود را از دست بدهید، چون زمان به سرعت پرواز میکند.

اگر متعجب هستید که کودک 21 ماهه شما مسیر درست رشد را در پیش گرفته است یا خیر، به جای درست آمده اید ، در این بخش از نمناک، به نقاط عطف رشد کودک 21 ماهه میپردازیم با این حال، باید توجه داشته باشید که این "نقاط عطف" در هر کودک متفاوت رشد می کنند.

کودک بیست و یک ماهه

کودک 21 ماهه و بررسی رشد فیزیکی و عاطفی کودک

توسعه و نقطه عطف رشد کودک 21 ماهه:

راهنمای مهارت های روزانه کودک 21 ماهه:

شما متوجه استقلال کودک خود خواهید شد ، او در این ماه غذا می خورد، لباس می پوشد و احتمالا به دستشویی میرود در حالی که ممکن است فکر کنید کودک شما هنوز خیلی جوان است، تا بتواند جوراب های خود را بپوشد، یا فقط نمی توانید کثیف کاری های کودک را تحمل کنید، یک نفس عمیق بکشید و اجازه دهید که او تلاش کند.

با انجام این کار، حس طبیعی کنجکاوی کودک را پرورش می دهید و به او کمک می کنید تا کار کردن با اشیا را در دنیای واقعی یاد بگیرد.وقتی اجازه می دهید یاد بگیرد چگونه با قاشق غذا بخورد ،یا دکمه خود را ببندد مهارت حل مسئله او پیشرفت می کند.

نکات:

 • "کارهایی" را انتخاب کنید که کوچولوی شما بتواند در آن به شما کمک کند و در مورد آن حس مهم بودن داشته باشد به عنوان مثال، هنگام آویزان کردن لباس ها از او بخواهید که لباس را به شما بدهد یا به او اجازه دهید تا یک میز کشوی آشپزخانه را که دارای ظروف پلاستیکی و یا موارد دیگر ایمن است را ترتیب دهد.
 • میتوانید برای تشویق کردن کودک، برای انجام کارها برای او آواز بخوانید.
 • راه های سرگرم کننده ،اما محکم برای زمان خواب، غذا و حمام را تنظیم کنید این، به کودک شما احساس امنیت میدهد.
 • هنگامی که کودک سعی دارد خودش لباس بپوشد و با بستن دکمه لباس خود درگیر می شود، برای او لباس های راحت انتخاب کنید، تا برایش جذاب تر شود.

مهارت کودک

بررسی مهارت های کودکان در 21 ماهگی 

رشد فیزیکی کودکان 21 ماهه:

دویدن، پریدن، قدم زدن، بالا رفتن و متعادل سازی -این فقط تعداد کمی از فعالیت های جسمانی است که کودک شما به طور مکرر آنها را انجام میدهد و در حالی که ممکن است شما بعد از یک روز دویدن پشت کودک خسته شوید، به نظر کودک خسته نمی شود .

سطوح انرژی و فعالیت بی پایان کودک نو پای شما به معنی ساختن عضلات قوی است.به گفته کارشناسان، تمام این فعالیت های بدنی در توسعه تعادل، هماهنگی دست و چشم و آگاهی فضایی - مهارت های مهمی که برای رشد سالم نیاز است را به همراه دارد.

در حال حاضر، کوچولوی شما باید قادر به راه رفتن ، ضربه زدن به توپ، بالا و پایین رفتن از پله و مبل باشد او همچنین باید بتواند یک اسباب بازی را پشت سرش بکشاند و در حین راه رفتن یک اسباب بازی بزرگ (سبک) حمل کند.

نکات:

 • در حالی که به رشد فعالیت های فیزیکی کودک خود کمک میکنید، ایمنی را نیز در نظر بگیرید حالا وقت آن است که از محافظ پنجره یا بالکن استفاده کنید، اگر قبلا انجام نداده اید.کودک خود را به یک فضای ایمن - مانند یک زمین بازی در فضای باز یا در محیط داخلی - ببرید تا این انرژی را بسوزاند.

رشد فیزیکی کودک 21 ماهه

رشد جسمی کودکان 21 ماهه

رشد شناختی کودک 21 ماهه

مربوط به توانایی کودک شما برای تفکر،و استفاده از پنج حس خود است تا محیط اطراف خود را درک کند در حال حاضر، کوچولوی شما احتمالا می تواند تفاوت بین اشکال و رنگ های مختلف را بگوید بنابراین برای مثال، او قادر به مرتب کردن، بر اساس اشکال و رنگ ها است.

او ممکن است زمانی که شما نام اعضای بدن را می گویید، به آن اشاره کند یا حتی نام آنها را تکرار کند .توانایی دیگری که شما احتمالا در این سن مشاهده خواهید کرد، این است که او در بازی تخیلی قرار دارد همچنین کاملا کنجکاو نگاه، صدا، احساس و طعم و مزه های مختلف است.

شناخت محیط اطراف

کودک 21 ماهه و شناختش از محیط

رشد اجتماعی کودک 21 ماهه

کودک یاد می گیرد که چگونه میزبان بازی باشد در حالی که یادگیری نحوه ی بازی کردن با بچه های دیگر به عنوان یک نقطه عطف رشدی در نظر گرفته می شود، هر کودک زمان خاصی برای رشد در این مرحله نیاز دارد.

تقریبا در حال حاضر و طی چند ماه آینده، ممکن است متوجه شوید که کودک نو پای شما شروع به تقلید از رفتار همسالان خود می کند اما انتظار نداشته باشید که او جلو برود و اسباب بازی های خود را به اشتراک بگذارد، زیرا در حال حاضر همه چیز در مورد یادگیری مالکیت کوچک شماست.

شما کلمه ی "مال من است" را در زمان بازی زیاد میشنوید در حالی که به نظر قابل قبول نیست، اما کودک هنوز شناختی از قبول زمان ندارد(10 دقیقه دیگه بهت پس میدم)

در مورد این رفتار خیلی نگران نباشید این یک مرحله عادی از رشد اجتماعی کودک در این سن است شما همچنین می توانید به تدریج، کاهش اضطراب جدایی را در این سن، به عنوان مهارت های اجتماعی کودک خود بهبود ببخشد.

نکات:

 • فرزندتان را مجبور نکنید تا اسباب بازی خود را با بچه های دیگر در طی یک روز بازی به اشتراک بگذارد، زیرا نتیجه این کار مقاومت و اشک است.
 • اسباب بازی های مورد علاقه کودک را برای جلوگیری از چالش ها کنار بگذارید اسباب بازی ها را مانند بلوک ها بگذارید،تا هرکسی بتواند با آن بازی کند.
 • هر بار که فرزندتان به صورت داوطلبانه اسباب بازی هایش را با دیگران تقسیم کرد ،از او قدردانی کنید.
 • اشتراک گذاری را با کودک خود تمرین کنید وقتی او بازی می کند، از او بپرسید «آیا می توانم یکی را داشته باشم؟» به او فشار وارد نکنید اگر اجازه نداد، به او زمان بدهید.

اجتماعی شدن کودک

نحوه رشد اجتماعی کودکان 21 ماهه 

رشد احساسی کودک 21 ماهه

برای بسیاری از کودکان اطراف این سن، رفتارهای پرخاشگرانه شروع می شود این مرحله برای برخی از بچه ها در 18 ماهگی شروع میشود و برخی کودکان این مرحله را ندارند.درک کنید که چرا کودکتان این گونه رفتار می کند، با این روش رفتار پرخاشگرانه را راحت تر کنترل میکنید.

کوچولوی شما هنوز کنترل کامل احساسات و زبان خود را ندارد او نمی داند که چگونه احساسات خود را تنظیم کند و اغلب مهارت های زبان را برای بیان احساسات و خواسته هایش ندارد.

این ناامیدی، همراه با احساس جدید و هویت و استقلال او، اغلب دلیل این وقایع پنهانی است همچنین مرزهای خود را آزمایش می کند، تا ببینید که تا چه حد شما به او اجازه میدهید .

چگونه بفهمید که رفتار پرخاشگرانه کودک 21 ماهه شروع شده است ؟

در اینجا برخی از نشانه های استاندارد وجود دارد:

 • به طور جدی به او بگویید که کاری را انجام ندهد.
 • خود را بر روی زمین بیاندازد و بلند گریه کند، اگر به خواسته خود نرسد.
 • درخواست برای چیزهایی که او حتی نمیخواهد، فقط کنجکاو است تا شما آن را به کودک بدهید.
 • استدلال قوی (و حتی تجاوز) به همسالان.
 • همچنین ممکن است رفتار تهاجمی کودک خود را مشاهده کنید ضربه زدن، گاز گرفتن و خراشیدن ،هر دو شما و دیگران فقط بعضی از چیزهایی است که ممکن است فرزندتان انجام دهند، اما این به این معنی نیست که او خودخواه است یا در آینده یک تبهکار می شود.

در عین حال همچنین متوجه خواهید شد که کودک 21 ماهه شما می تواند فوق العاده مهربان باشد ؛ او هر فرصتی که پیدا می کند به آغوش شما می آید، شما را می بوسد و به شما می گوید که دوستتان دارد بهتر است که از این دوران لذت ببرید، شاید کودکتان به نوجوانی ساکت تبدیل شود.

 رفتار تهاجمی کودکان

تشخیص رفتارهای تهاجمی کودک 21 ماهه

نکات:

 • هنگامی که کودک آسیب می بیند ،در کنار او باشید و او را در آغوش بگیرید.
 • گاهی اوقات این همه چیزی است که برای آرام کردن او لازم است.
 • ذهن کودک را با بازی کردن با کودکان دیگر منحرف کنید،تا پرخاشگری نکند.
 • به او یک اسباب بازی جالب بدهید ،تا اشک هایش متوقف شود.
 • اگر فرزند شما در یک محل عمومی پرخاش کند، او را به مکانی خلوت ببرید تا آرام شود.
 • هرگز از او دور نشوید، او را تنها نگذارید.
 • او همچنان برای زمانبندی، بسیار جوان است.

احساسات کودکان

رشد احساسات در کودکان 21 ماهه 

رشد گفتار و زبان کودک 21 ماهه

هر کودکی این مهارت را با سرعت خاص خود یاد میگیرد در 21 ماهگی، کودک شما باید قادر به بیان چند کلمه، از جمله "مامی" باشد. او همچنین ممکن است بتواند نام چند اشیا را یاد بگیرد.

نکات:

 • صحبت کردن با کودکتان او را تشویق به حرف زدن میکند.
 • خواندن نیز یک راه شگفت انگیز برای تشویق زبان و توسعه مهارت های شناختی است.
 • برای تحریک حس کنجکاوی ،کتاب های رنگی و عکس دار انتخاب کنید.
 • با دادن پازل و بلوک به کودک، مهارت شناختی او را تقویت کنید.
 • مادر و پدر، فراموش نکنید که از تمام کارهای شگفت انگیز کودک خود لذت ببرید.

با این حال، اگر متوجه رفتارهای خاص شدید که موجب نگرانی شما می شود، یا از مربوط بودن آن رفتار با رشد نقاط عطف کودک مطمئن نبودید، بهتر است با متخصص کودکان مشورت کنید.

بیان کودک 21 ماهه

گفتار و بیان کودک 21 ماهه

رشد و توانایی های کودک 21 ماهه و نحوه رفتار با آن ها

4.941
این مطلب مفید بود ؟401
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
وبگردی