خواص گل نسترن
گل نسترن از خواص و فوایدی بی نظیری برخوردار است، البته استفاده از گل نسترن، روغن گل نسترن و دمنوش گل نسترن هم برای سلامت بدن بسیار مفید می باشد.

خواص گل نسترن و فواید شگفت انگیز درمانی آن

گل نسترن یک بوته وحشی است که در اروپا و همچنین دیگر نواحی معتدل دنیا یافت می شود. میوه ی آن که معمولا با نام های rose hip یا dog rose شناخته میشود، یک داروی مورد علاقه ی سنتی و با ارزش غذایی بالاست.
گل نسترن درختچه ای با ارتفاع 3 متر و برگ هایی شامل پنج تا هفت برگچه دندانه دار که به شکل بیضی نوک تیز و گل ها یی به رنگ (قرمز کم رنگ)، سفید مایل به گلی و یا سفید است.
نام علمی گل نسترن rosa canina بوده و در گذشته به نام نسرین، نسترن و نستر نیز نامیده می شد. این گل خود رو در حاشیه جنگلها، چاهها و گودالهای آب می روید؛ پس از رشد نهنج گل به جسم کوزه مانند و قرمزرنگی که قسمت داخلی آن الیاف ظریف و باریکی دارد ، تبدیل می شود که میوه های فندقه ای درون کوزه را در بر می گیرد. این گل دارای خواص بسیاری برای درمان بیماری هاست.

ارزش غذایی گل نسترن

مقدار ویتامین ث میوه گل نسترن

میوه تازه گل نسترن حاوی 5/0 تا 7/1 درصد ویتامین C است که ترکیبی از آسکوربیک اسید و هیدروآسکوربیک اسید است؛ بخش سلامت نمناک این مورد را جالب توجه می دانید که میوه این گل 20 برابر لیمو ویتامین C دارد متأسفانه مقدار زیادی از ویتامین C هنگام خشک کردن یا تهیه محصول از میوه گل نسترن از بین می رود . کاهش ویتامین Cاین میوه به مقدار خرد کردن و ذرات آن بستگی دارد مثلا اگر میوه فقط نصف شود، میزان ویتامین C موجود در آن پس از یک سال و نیم نصف می شود و اگر خرد شود، پس از شش ماه صددرصد ویتامین C آن از بین می رود. این میوه حاوی ویتامین های A1 ،B1 ،B2 ،B3 و K ، اسید سیتریک و اسید مالیک نیز است.
گل نسترن

ویتامین و ارزش غذایی گل نسترن

بر اساس این مواد مغذی خواص گل نسترن شامل:

ادرار آور خوب
محتوای گل نسترن و میوه ی آن شامل پکتین اسید است که آن را به یک مدر خوب تبدیل کرده است و کلیه ها را از سموم پاک سازی کرده و به صورت خودکار قادر است تا سلامتی کلیه ها را به صورت عمومی تثبیت کند. 10 گرم میوه نسترن را در 300 سی سی آب جوش 15 دقیقه دم کرده قبل از هر غذا یک فنجان برای درمان حبس البول بنوشید.

گل نسترن برای درمان آنفولانزا

محتوای ویتامین C موجود در این گیاه در قیاس با مرکبات به 60 برابر میرسد. بنابراین خوراکی خوبی برای درمان تب و همچنین آنفولانزا است.

گل نسترن مفید برای بیماران مسلول

گل نسترن سبب جذب حشرات مخصوصاً حشره مخصوصی به نام سای نیپس Cynips به خود شده که در اثر نیش زدن، برجستگی های کوچکی پوشیده از تار و به رنگ سبز مایل به قرمز به وجود می آورد که به نام «بِدِگار» Bedegar معروف است و خواص فراوانی برای بیماران مسلول دارد. بدگار آرام کننده اعصاب ، تقویت کننده است و مانع عرق کردن می شود و آلبومین را در ادرار کاهش می دهد.

گل نسترن برای افزایش ایمنی

علاوه بر درمان تب و آنفولانزا، ویتامین C همچنین قادر به رفتار مانند یک آنتی اکسیدان است که قادر است سیستم ایمنی بدن را علیه حملات بیماری های مختلف ارتقا دهد.
خاصیت گل نسترن

افزایش ایمنی با گل نسترن

گل نسترن برای جلوگیری از سرطان

طبق یک مطالعه، عصاره گل نسترن توانایی کاهش رشد سلول های سرطانی سینه را دارد. این عصاره همچنین رشد سلول های سرطانی را که معمولا در مغز گسترش می یابند را کاهش می دهد.

گل نسترن برای کاهش کلسترول

افزایش کلسترول یک بیماری است که می تواند برای سلامتی شما مهلک باشد. رسوب کلسترول در دیواره رگ ها می تواند منجر به حمله قلبی شود. مصرف گل نسترن میتواند به کاهش شدید سطح کلسترول کمک کند.

جلوگیری از روماتیسم با گل نسترن 

نوعی اسید چرب به نام GOPO در گل نسترن یافت می شود که خواص ضد آرتروزی دارد. مصرف قرص عصاره گل نسترن می تواند دردهای ناشی بیماری های مفصل را بیش از 90 درصد کاهش دهد.

گل نسترن برای کمک به درمان دیابت

مصرف منظم گل نسترن به صورت شربت پودری یا مصرف مستقیم میوه آن در کاهش سطح قند بدن شما مشارکت دارد. این موضوع همچنین روی موش ها با دادن چهل گرم از عصاره گل نسترن به آنها تست شد. نتیجه این شد که این موش ها آستانه تحمل بیشتری در برابر قند داشتند در مقابل موش هایی که گل نسترن دریافت نکرده بودند.

گل نسترن مفید برای سلامتی قلب

محتوای فلاونوئید و آنتی اکسیدان موجود در گل نسترن تاثیر مناسبی در تثبیت سلامتی قلب دارد. بنابراین مشکلات قلبی مانند، ایست قلبی، بیماری کبوتری قلب و حملات قلبی از شما دور خواهند بود. 10 گرم میوه نسترن را به مدت 3 ساعت در 300 سی سی آب سرد بخیسانید و با حرارت ملایم جوش آورده 5 دقیقه جوشانده 15 دقیقه دم کرده روزی 3 فنجان برای درمان تپش قلب بنوشید.
 سلامت قلب

فواید گل نسترن برای سلامت قلب

گل نسترن مفید برای سیستم گوارش

این باور وجود دارد که پوسته گل نسترن برای معده و سیستم گوارشی بسیار خوب است. با مصرف این گیاه شما مشکلاتی مانند یبوست و نفخ شکم را تجربه نخواهید کرد.

گل نسترن برای تثبیت سلامتی پوست

ویتامین A موجود در فواید این گیاه تاثیر مثبتی را برای شادابی رطوبت پوست به همره دارد. پس سلامتی پوست نیز حفظ خواهد شد.

فواید اضافی ویتامین C

یکی از عمده فواید این ویتامین، ظرفیت تحریک آن برای تولید کلاژن در بدن است. کلاژن نوعی پروتئین است که بافت پوششی در بدن را شکل می دهد. ویتامین C همچنین التهاب را درمان و ایمنی را ارتقا می بخشد. چنانچه بخش سلامت نمناک اشاره کرده است این ویتامین از اسکوروی جلوگیری می کند بیماری که می تواند باعث ضعف ماهیچه ها، درد مفاصل، خارش و ریزش دندان ها شود. این ویتامین در گل نسترن به تثبیت سلامتی رگ های خونی کمک می کند و چون سطح بالای این ویتامین C در گل نسترن وجود دارد مشکلات تنفسی را درمان می کند.

دم نوش گل نسترن برای بهبود گردش خون

دم نوش گل نسترن باعث ارتقای گردش خون می شود.

گل نسترن برای تنظیم فشار خون

مصرف گل نسترن می تواند باعث کاهش چشمگیر سطح فشار خون گردد. اما اگر داروهای ضد فشار خون مصرف می کنید، قبل از مصرف گل نسترن با پزشک خود مشورت کنید.
فواید گل نسترن

استفاده از گل نسترن برای تنظیم فشار خون

گل نسترن برای بهبود سلامتی کلیه

طبق گزارش ها گل نسترن می تواند برای درمان اختلالات کلیه استفاده شود. 15 گرم میوه نسترن را ابتدا خرد کرده در 300 سی سی آب سرد جوشانده 15 دقیقه دم کرده قبل از غذا یک لیوان برای دفع سنگ کلیه بنوشید.

گل نسترن برای ترمیم شکستگی استخوان

برای ترمیم شکستگی استخوان و رفع ورم مقعد، ضمادی از برگ این گیاه درست کرده و روی قسمت شکستگی یا تورم می گذارند.

گل نسترن برای رفع بوی بد بدن

برای رفع بوی بد بدن افرادی که عرق زیاد می کنند بهتر است تن خود را بعد از حمام کردن با دم کرده گل و برگ نسترن بشویند.

گل نسترن برای درمان نرمی استخوان

یک کیلو میوه نسترن را با 300 گرم نبات بکوبید و با 2 لیتر آب مخلوط کنید و به مدت 15 روز در یک محل گرم گذاشته سپس صاف نموده قبل از غذا یک فنجان بنوشید تا نرمی استخوان و کمبود ویتامین ث درمان شود.

گل نسترن برای درمان اسهال

20 گرم میوه نسترن را در 500 سی سی آب سرد به مدت 3 ساعت بخیسانید وحرارت داده تا به جوش آیدسپس 15 دقیقه دم کرده روزی 3 فنجان برای درمان اسهال و اسهال خونی بنوشید.
گل نسترن سفید

درمان اسهال با گل نسترن

گل نسترن برای برطرف کردن غم و اندوه

برای خلاصی از غم و اندوه 10 گرم میوه این گیاه را در 300 سی سی آب سرد به مدت 3 ساعت خیسانده و سپس حرارت داده تا به جوش آید، 15 دقیقه دم کرده روزی 3 فنجان بنوشند.

مربای گل نسترن برای درمان یبوست

برای درمان یبوست از مربای گل نسترن استفاده نمایید.

میوه گل نسترن برای درمان ورم مثانه

از دمکرده میوه این گیاه برای درمان ورم مثانه استفاده کنید.

فواید روغن گل نسترن برای پوست

مرطوب سازی
روغن گل نسترن می تواند به عنوان یک جایگزین برای مرطوب سازی عمل کند. این روغن حاوی اسیدهای چرب مغذی است که در کنار آب ترکیب اصلی بیشتر مرطوب کننده ها را تشکیل می دهند.

روغن گل نسترن برای درمان چین و چروک

روغن گل نسترن یک بسته با الزامات زیبایی مانند اسید های چرب ضد التهاب و ویتامین C و A است. این ترکیبات به روغن گل نسترن این اجازه را می دهد تا علائم پیری و لکه دار را درمان کند و پوست را مرطوب کرده و پوست آسیب دیده را ترمیم کند و افزایش یک آنتی اکسیدان محافظ و قوی را ارائه کند، تمامی اینها بدون احساس چربی است که معمولا در روغن های مایع سنتی وجود دارد.
روغن گل نسترن

روغن گل نسترن برای درمان چین و چروک پوست

روغن گل نسترن برای شفاف سازی پوست

خواص رطوبتی در روغن گل نسترن به تنگ کردن منافذ و روشن کردن پوست شما کمک می کند.

روغن گل نسترن برای تحکیم پوست

روغن گل نسترن به بازیابی انعطاف پوست شما کمک می کند اگر در این اواخر متوجه ضعف آن شده اید. قطراتی را بر روی صورت خود بپاشید در صبح و قبل از اینکه به تختخواب بروید با پوستی تازه و جوان مواجه می شوید.

محو کردن زخم های کهنه با روغن گل نسترن 

اجزای نهایی زیبایی این ترکیب، ظرفیت این روغن را به یک محلول برای محو هر گونه جای زخم صورت و علائم ناخوشایند تبدیل می کند.
روی همدیگر به ممانعت از آسیب های اکسیدی و بازسازی کلاژن کمک می کند. همچنین این روغن می تواند رنگی شدن شدید پوست را محو کند و به طور بالقوه ظاهر خطوط صورت و کشیدگی های آن را به حداقل برساند.

روغن گل نسترن برای لایه برداری پوست

توجه داشته باشید که روغن گل نسترن را به عنوان شوینده پوست همواره اضافه کنید. مانند شکر و نمک دریایی روغن دانه گل نسترن می تواند به عنوان یک لایه بردار طبیعی عمل کند زمانی که با جوش شیرین ترکیب می شود. اما پاکسازی را هدایت کنید به این سمت که اگر پوست شما دارای آکنه است، این روغن می تواند باعث ایجاد لکه یا منافذ شود.

عوارض جانبی گل نسترن:

بیشتر عوارض گل نسترن از دوز مصرف زیاد ویتامین C می آید و آن اینگونه اتفاق می افتد که روزانه بیش از صد گرم از میوه آن را در روز مصرف کنید. گرچه اوردوز کردن ویتامین C مرگبار نیست. بعضی از عوارض جانبی شامل سردرد، سرگیجه، اسهال، گرفتگی شکم و سوزش سر دل است. این ممکن است باعث حالت تهوع و خستگی نیز گردد.
میوه گل نسترن سبب ایجاد حساسیت و مشکلات تنفسی می شود.
خواص گل نسترن

تمام آنچه باید درباره گل نسترن بدانید

بارداری و شیردهی

درباره ی زنان باردار یا شیرده اطلاعات قابل اعتمادی نیست. از این رو سلامت نمناک جدا توصیه می کند فقط در حد عادی و البته با اجازه ی پزشک مصرف کنید یا کلا از مصرف آن اجتناب کنید.

سنگ کلیه

مقدار زیاد ویتامین C همچنین می تواند باعث سنگ کلیه شود. از این رو افراد مبتلا به سنگ کلیه باید قبل از مصرف میوه گل نسترن یا پزشک خود مشورت کنند. تداخلات دارویی گل نسترن می تواند با توجه به داشتن ویتامین C با استروژن تداخل داشته باشد. این میوه همچنین با وارفارین (داروی ضد انعقاد) نیز تداخل دارد.
گل نسترن مواد مغذی قوی دارد. بسیار نیز لذیذ است و قسمتی از غذای روزانه شما را نیز مطبوع می کند. به نزدیکترین مغازه رفته و مقداری از این میوه را تهیه کنید و به ما بگوئید که چقدر این میوه را دوست دارید.

طریقه و میزان مصرف میوه گل نسترن:

در آب جوش1 تا 3 قاشق میوه خردشده گل نسترن را بریزید و 15 تا 20 دقیقه به همان حال بگذارید ، بماند؛ سپس آن را صاف و روزی سه بار مصرف کنید؛ این مقدار بر حسب وزن می تواند تا روزی 12 گرم باشد.

نکته :

میوه خشک نسترن را بیش از یک سال نمی توان نگه داری کرد.
برای تهیه جوشانده ، میوه این گیاه را نباید زیاد جوشاند.

 

تمام خواص گل نسترن ، میوه و روغن آن برای درمان و زیبایی + عوارض

4.6142
این مطلب مفید بود ؟13210
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : drhealthbenefits / natureword / stylecraze / goodhousekeeping / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : گل طبیعی
وبگردی