برنامه تغذیه دانش آموزان
برنامه تغذیه دانش آموزان از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است، همچنین تغذیه دانش آموزان تاثیر فراوانی در موفقیت تحصیلی دانش آموزان دارد.

هرآنچه لازم است در مورد تغذیه دانش آموزان بدانید

سن مدرسه زمان مناسبی برای یادگیری کودکان در مورد غذا، بدن و فعالیت سالم است این زمانی است که آن ها زندگی اجتماعی شلوغ را شروع می کنند، پول توجیبی دارند و شروع به انتخاب سبک زندگی خود می کنند. کودکان این عصر به سرعت یاد می گیرند و از دوستان و گرایش ها مردمی خود نیز تاثیر می پذیرند. کودکان به تنوع گسترده ای از غذاها برای رژیم غذایی متعادل نیاز دارند مقدار فعالیت فیزیکی که در یک روز دارند بخش مهمی از این است که چقدر باید بخورند زمانی که کودکان مشغول و فعال هستند میان وعده بسیار مهم است تا سطح انرژی بالا بماند. یک وعده صبحانه سالم و یک وعده پس از مدرسه معمولا روزانه نیاز است.

بخش اول تغذیه دانش آموزان :در مدرسه

صبحانه مهم است

مهم است صبحانه بخورید خواب خوب شبانه به همراه صبحانه به کودک کمک می کند تا فعال و متمرکز بمانند همچنین به این معنی است که کودک در طول صبح خیلی گرسنه است و می تواند به عملکرد در مدرسه کمک کند الگو باشید و بگذارید کودک شما را ببیند که صبحانه نیز می خورید.

ناهار مدرسه

بسیاری از مدارس رستوران دارند که طیف وسیعی از انتخاب های غذایی را ارائه می دهد. اغلب مدارس دستورالعمل های دولت برای تشویق گزینه های غذایی سالم را دنبال می کنند. غذایی که کودک انتخاب می کند ممکن است با هزینه و انرژی زیاد باشد اما گاهی مواد مغذی کمی دارد جایگزین مناسب غذای بسته بندی شده خانه است که راهی خوب برای برای یاد گرفتن غذای سالم و کمک به آماده سازی است.

تنقلات سالم را در کیف مدرسه قرار دهید. یک سیب و یا موز را در کیسه کاغذی بپوشانید و آن را در کوله پشتی خود صبح قرار دهید به این ترتیب زمانی که گرسنه می شوید میان وعده های سالم به جای وعده های فرآوری شده دارید.

بر روی غذاهایی تمرکز کنید که نیازی به خنک نگه داشتن آن ها ندارند.

همچنین می توانید تغذیه ها شب قبل از چیدن میوه تازه و بسته بندی کردن آن در کیسه های زیپ دار آماده کنید. آن ها را کنار در جلویی قرار دهید تا بتوانید صبح آن ها را بردارید یا آن ها را در کیف مدرسه قرار دهید.

برنامه تغذیه دانش آموزان

تغذیه دانش آموزان 

از وعده غذایی صرف نظر نکنید:

حذف هر یک از وعده های غذایی، سوخت و ساز را کاهش می دهد طوریکه کالری کمتری مصرف می کنید این امر در یک روز طولانی نشستن در کلاس ایده آل نیست. شرایط ایده آل آن است که به بدن علامت داده شود تا متابولیسم را افزایش و آن را با وعده های سالم و به موقع در طول روز نگه دارد.

به دنبال میوه ها و سبزیجات بگردید:

در حد استاندارد مقدار میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی دانش اموزتان افزایش دهید. همه مواد غذایی را مورد تاکید قرار داد، تنها به چربی کم و شیر خشک اشاره کرد و چربی های اشباع شده و سدیم را کاهش داد. اگر مدرسه آب میوه را به عنوان نوشیدنی ارائه می کند، باید 100 درصد آب میوه طبیعی و بدون شکر باشد همچنین ممکن است گزینه های خشکبار را ارائه کنند.

سبزیجات به شکل سبزیجات سبز تیره مانند بروکلی، اسفناج، سبزیجات قرمز یا نارنجی مانند هویج و سیب زمینی شیرین، و لوبیا یا نخود مانند لوبیا قرمز یا عدس در دسترس هستند.

اگر غذاهای نشاسته ای مثل ذرت و یا سیب زمینی سفید سرو شوند نباید نمک اضافه شود. لوبیا و نخود نیز ممکن است به عنوان جایگزین گوشت برای گیاه خواران مورد استفاده قرار گیرد. به یاد داشته باشید که اغلب فست فودها مملو از نمک، شکر و چربی هستند. پیدا کردن گزینه های سالم در مدارس ممکن است اما بهترین گزینه همیشه بسته بندی یک نهار متعادل است که از قبل در منزل آماده کرده اید

بخش دوم تغذیه دانش آموزان :در خانه

میان وعده بعد از مدرسه

کودکان این عصر ممکن است بسته به سطح فعالیت نوسان در اشتها داشته باشند، بنابراین به آن ها این امکان را می دهد که در هنگام ارائه طیف گسترده ای از غذاهای سالم چه مقدار نیاز به خوردن داشته باشند. برخی از کودکان فقط مقادیر کمی غذا می خورند، بنابراین دقت کنید که میان وعده بعد از ظهر مغذی باشد نه فقط انرژی داشته باشد.

غذا در خانواده برای دانش آموزان:

برای دانش آموزان، صرف غذا در خانواده فرصتی برای به اشتراک گذاشتن و صحبت در مورد فعالیت ها و رویدادهای روز است.

 برنامه غذایی دانش آموزان

نکات تغذیه ای دانش آموزان 

پیشنهادها :

اجازه صحبت کردن و اشتراک گذاری فعالیت های روز.

از عوامل حواس پرتی مانند تلویزیون، رادیو یا تلفن اجتناب کنید.

بگذارید کودکتان تصمیم بگیرد که چه زمانی سیراست - درباره غذا بحث نکنید.

به کودکان اجازه دهید در تهیه غذا و خرید کمک کنند.

نوشیدنی ها برای کودکان:

پیشنهادها عبارتند از:

کودکان باید برای نوشیدن آب ساده تشویق شوند. نوشیدنی های شیرین مانند آب میوه برای رژیم غذایی سالم مورد نیاز نیستند و توصیه نمی شود.

یک بطری آب کامل بردارید:

نوشابه ها فقط منجر به بالارفتن قند و رژیم غذایی ضعیف می شود آب را جایگزین آب میوه و نوشابه کنید یک برش لیمو، خیار و یا پرتقال را برای طعم دهی طبیعی اضافه کنید. بطری را در کیف مدرسه قرار دهید تا زمانی که در مدرسه تشنه شدید آن را بنو شید.

ورزش و فعالیت برای دانش آموزان:

فعالیت جسمانی بخش مهمی از سلامتی است سعی کنید کودک را تشویق کنید که هر روز کاری فعال انجام دهد مانند یک سرگرمی، بازی کردن یا ورزش برخی والدین نیز ممکن است نگران وزن فرزند خود باشند.

برای کودکان دبستانی 60 دقیقه فعالیت روزانه توصیه می شود و بیش از دو ساعت تماشای تلویزیون، دی وی دی ها یا بازی های کامپیوتری نباشد.

 ورزش برای کودکان

ورزش برای کودکان دانش آموز

برای افزایش فعالیت فرزندتان، سعی کنید:

میزان زمان سپری شده در تماشای تلویزیون برای کل خانواده را محدود کنید.

چیزی فیزیکی و فعال با هم انجام دهید.

بروید و بازی کودکان را تماشا کنید.

فعالیت روزانه را تشویق کنید نه فقط ورزش کنید.

نکات سالم برای تغذیه کودکان در سنین مدرسه

پیشنهادها عبارتند از:

کودکان هر روز به انواع مختلفی از غذاهای مختلف نیاز دارند. میان وعده ها بخش مهمی از رژیم غذایی سالم برای کودکان فعال محسوب می شود.

غذاهای مقوی درست کنید، نه فقط با انرژی زیاد. برای تقسیم غذا به عنوان یک خانواده برنامه ریزی کنید.

از صحبت کردن و به اشتراک گذاشتن اتفاقات روز هنگام صرف غذا لذت ببرید. اجازه دهید بچه ها وقتی سیر هستند بگویند و به آنها با اجبار غذا نخورانید.

بخش سوم تغذیه دانش آموزان :بایدها و اجزای اصلی تغذیه سالم

زمانی که مطالعه می کنید مغز به تغذیه و انرژی مناسب نیاز دارد در چنین مواردی، زمانی که رژیم غذایی سالمی ندارید تاثیرات بد بر سلامتی دارد. در این بخش از سلامت نمناک چند نکته وجود دارد که باید به دنبال نتایج برجسته ای در حوزه سلامتی تان باشید.

ماهی بخورید:

خوردن گوشت راهی خوب برای به دست آوردن پروتئین مورد نیاز بدن است اما همه گوشت ها دارای مزایای سلامتی یکسانی نیستند. گوشت قرمز تنها باید با مقادیر محدود خورده شوند چون آن ها چربی های اشباع شده بالایی دارند یک جایگزین بهتر، گوشت سفید است مثل مرغ یا بوقلمون. بهترین جایگزین ماهی است. روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که برای سلامتی قلب و مغز خوب محسوب می شوند.

تغذیه دانش آموزان

تغذیه سالم برای دانش آموزان

فواید ویتامین ب و آهن:

دقت کنید که رژیم غذایی شما شامل ویتامین ب و آهن به مقدار کافی است غذاهایی مثل ، اسفناج، سویا، گندم و تخم مرغ حاوی ویتامین ب و محتوای آهن بالا هستند. این کار به شما کمک می کند که به طور ذهنی و فیزیکی فعال باشید.

فیبر:

دقت کنید که فیبر کافی در رژیم غذایی داشته باشید فیبر می تواند به شما در هضم غذا، سطح گلوکز و کلسترول سالم کمک کند فیبر را می توان در میوه ها و سبزیجات و همچنین آجیل، لوبیا و دانه های کامل یافت سعی کنید از میان وعده های فرآوری شده که عمدتا حاوی قند هستند دوری کنید.

در فواصل زمانی منظم غذا بخورید:

وقتی ساعت ها با دقت مطالعه می کنید کمبود انرژی را احساس می کنید اما اگر در فواصل منظم غذا بخورید به شما کمک می کند ادامه دهید و در نهایت عادت خوردن غذاهای نامناسب را کنار بگذارید.

فواید خوردن میوه ها:

به جای قرص خوردن برای تامین ویتامین و مکمل های آهن، خوردن میوه ها را آغاز کنید که ارزش غذایی بالایی دارند. برای مثال به جای خوردن قرص ویتامین ث می توانید یک پرتقال بخورید. این کار نه تنها نیاز ویتامین را برآورده می کند بلکه همزمان با فیبرها و بسیاری از مواد معدنی دیگر پر می شود.

 مصرف میوه ها

مصرف میوه ها برای تامین ویتامین 

کم بخورید:

نمی خواهید در طی جلسات مطالعه بخوابید بنابراین برای اجتناب از آن وضعیت به مقدار کمتری غذا بخورید 3 وعده غذا را به 6 قسمت تقسیم کنید و در هر وعده غذایی کم تر بخورید.

مصرف آنتی اکسیدان ها:

برای داشتن حافظه تیز و قوی تا حد امکان از آنتی اکسیدان ها بیشتر استفاده کنید می توانید موز، قره قاط، یا لیمو شیرین بخورید تا آنتی اکسیدان کافی جذب کنید.

 

بایدها و نبایدهای مهم تغذیه دانش آموزان برای موفقیت تحصیلی

4.218
این مطلب مفید بود ؟153
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : onlymyhealth / wikihow / harrisschool / uwaterloo / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : دوران تحصیل
وبگردی