یادگیری در کلاس آنلاین
با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، کلاس های آنلاین برای دانش آموزان برگزار می شود.برای یادگیری بهتر دانش آموزان و بهبود تدریس معلمان راهکارهایی وجود دارد که باید بدانید.

توصیه هایی برای یادگیری بهتر در کلاس های آنلاین

با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و ناشناخته بودن این ویروس و نیاز به مراقبت جدی دانش آموزان ، مدارس به مدت طولانی مدت تعطیل شدند . در تعطیلی مدارس برای رفع عقب ماندگی دانش آموزان از درس ها ، کلاس های آموزش آنلاین به یک روش غالب تبدیل شد تا دانش آموزان بتوانند دروس خود را بیاموزند.

این شیوه آموزش مجازی نسبت به روش های کلاس سنتی نیازمند ترفند های متفاوت تری است تا معلمان و دانش آموزان بتوانند با این ترفندها ، خود را با محیط یادگیری آنلاین سازگار کنند. در این بخش از نمناک ترفند هایی را برای بهبود تدریس آنلاین معلم و یادگیری بهتر دانش آموزان آورده ایم.

ترفندهایی برای بهبود یادگیری دانش آموزان

کلاس مجازی را جدی بگیرید

دانش آموزان باید کلاس مجازی را نیز مانند کلاس های واقعی جدی بگیرند و نظم را رعایت کنند و تکالیف و یادگیری دروس را پیگیری نمایند.

تکالیف خود را انجام دهید

دانش آموزان برای یادگیری بهتر باید تکالیف خود را انجام دهند و همیشه آنچه را که معلم از آنها خواسته به انجام برسانند و از زیر انجام تکالیف شانه خالی نکنند زیرا این کار به ضرر آنها خواهد بود . دانش آموزان توجه داشته باشند که معلمین متوجه کم کاری دو انجام ندادن تکالیف می شوند و آنها زیر ذره بین معلم قرار دارند.

برنامه ریزی داشته باشید

آزادی و انعطاف پذیری این کلاس ها نسبت به نوع سنتی آن، بیشتراست بنابراین تنبلی و اهمال و نداشتن برنامه ریزی روزانه در آنها سبب عدم یا کاهش یادگیری موفق خواهد شد.

از برگه های یادداشت استفاده کنید

برای یادآوری برنامه ها پشت در اتاق یا جایی در مقابل دید برگه های یادداشت کوچک بچسبانید و در آن برنامه ها را بنویسید تا فراموش نکنید.

یادگیری در کلاس آنلاین

فضا را برای یادگیری آماده کنید

قبل از شروع کلاس آنلاین محیط خانه باید آماده باشد و از باز بودن پنجره و گرم بودن بیش از حد اتاق اجتناب شود . آنچه سبب حواس پرتی دانش آموز می شود حذف گردد و تلویزیون خاموش باشد و صفحه های مجازی را از دسترس خارج کنید.

در محیط ثابتی درس بخوانید

دانش آموز بهتر است جای ثابتی برای یادگیری دروس انتخاب کند . این مکان باید دلچسب و آرام باشد پس از خود او بپرسید که با چه نوع میزکار یا در کدام اتاق تمرکز بیشتری دارد.

قبل از شروع کلاس وسایل مورد نیازتان را آماده کنید

قبل از برگزاری کلاس درس ، دانش آموز باید طبق برنامه درسی آن روز نرم افزار های لازم و کتاب و دفترهای مورد نیاز خود را آماده کند و برای خسته نشدن خود کمی خوراکی سالم پیش خود قرار دهد تا در زمان هایی که معلم به او استراحت داد ، از آنها استفاده نماید.

اتصال اینترنت خود را بررسی کنید

دانش آموزان بهتر است قبل از برگزاری کلاس ، اتصال اینترنت خود را بررسی کنند و برای گوش دادن از هدفون استفاده کنند.

از آموزگارتان کمک بخواهید

اگر در یادگیری مبحثی مشکل داشتید ، خجالت نکشید و از همکلاسی ها یا آموزگارتان کمک بخواهید.

به خودتان جایزه بدهید

اگر از خودتان راضی بودید بعد از پایان کلاس به خودتان جایزه دهید مثلا یک فیلم ببینید و یا یک سرگرمی غیردرسی داشته باشید.

کلاس آنلاین دانش آموزان

ترفندهایی برای بهبود تدریس آنلاین آموزگاران

زمان مناسبی را برای تدریس انتخاب کنید

به عنوان معلم زمانی را برای تدریس آنلاین انتخاب کنید که فاکتور های حواس پرتی در کمترین میزان خود باشد. بهتر است اکنون که در خانه هستید ، زمانتان را تقسیم بندی کنید و در زمان تدریس به چیزی به جز درس توجه نکنید.

آمادگی لازم را داشته باشید

قبل از تدریس آنلاین و شروع کلاس، تلفن همراه خود را بی صدا و تلویزیون را خاموش کنید، تمامی وسایل مورد نیازتان را آماده کنید و لباس مرتب و رسمی بپوشید و از قبل تدریس، تعیین کنید که چه مطلبی را چگونه می خواهید به شاگردان بیاموزید.زمانی را هم در طول روز برای محتواسازی، جمع بندی، تعیین سرفصل ها و طرح درس در نظر بگیرید.

حضور و غیاب کنید

اول کلاس را با جمله ی مثبت شروع کنید و از دانش آموزان بخواهید حضور خود را اعلام نمایند . در هنگام درس بچه ها را به اسم صدا کنید.

صدا و ویدیو ارسال نمایید

در کلاس مجازی برای یادگیری بهتر دانش آموزان لازم است برای آنها صدا و ویدیو ارسال نمایید زیرا بدون نمایش چهره، صدا و تنها با ارتباط متنی یادگیری با مشکل روبرو می شود . با ارسال تصویر و گاهی صدا فضای کلاس مجازی نزدیک تر به واقعیت می شود و دانش آموز احساس می کند در فضای کلاس وجود دارد.

روش تدریس آنلاین

دانش آموزان را درگیر آموزش کنید

هیچ گاه برای پرکردن وقت سخنرانی طولانی نکنید و برای اینکه دانش آموزانتان بهتر بیاموزند و درگیر آموزش شوند آنها را در کلاس مشارکت دهید و از آنها درس بپرسید و یا تمریناتی به آنها برای حل کردن بدهید و از آنها بخواهید جواب تمرین را برایتان با ویدیو و یا تصویر ارسال نمایند . شما می توانید برای کاهش اضطراب دانش آموز خارج از ساعت کلاسی ، زمانی برای رفع اشکال تعیین کنید.

بین دانش آموزان رقابت سالم ایجاد نمایید

تبادل نظر و فعال بودن دانش آموزان با ایجاد رقابت سالم به آموزش آنها کمک می کند و رسیدن به موفقیت و میزان مشارکت آن ها بالا می برد پس با ایجاد یک گروه مجازی تشکیل دهید تا دانش آموزان بتوانند برای کار های گروهی تعیین شده توسط شما، با یکدیگر به تبادل نظر بپردازند و به نتیجه برسند . لازم است خودتان در این گروه به عنوان ناظر حضور داشته باشید.

از از سبک های سنتی یادگیری استفاده کنید

برای تبدیل کلاس به محیطی مفید و افزایش تعامل بچه ها باهم و با معلم ، در کنار ابزار های صوتی و تصویری از سبک های سنتی یادگیری استفاده کنید.

لحظه به لحظه بازخورد کلاس را ارائه دهید

برای بهبود عملکرد دانش آموزان و ایجاد انگیزه در آن ها لحظه به لحظه بازخورد کلاس را ارائه دهید تا دانش آموزان در تشخیص و اصلاح یک مهارت با مشکل روبرو نشوند.

شوخی کنید

برای برقراری ارتباط بهتر با شاگردانتان در کلاس یک فضای شاد ایجاد نمایید . اما شما نباید طوری رفتار نمایید که دیگر نتوانید کلاس خود را کنترل کنید پس باید شوخیتان به جا و کنترل شده باشد.

از دانش آموز بخواهید مطالب یاد گرفته را برایتان بازگو کند

از دانش آموزان بخواهید فوری بعد از انتقال اطلاعات، آن ها را بازگو کنند. پس از تدریس هر مطلب بهتر است هر دفعه از یکی از دانش آموزان بخواهید آن چیزی را که یاد گرفته را فوری بازگو کند.

روش های یادگیری بهتر در کلاس های آنلاین

4.3162
این مطلب مفید بود ؟13824
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی