استعفا دادن
اگر این روزها به استعفا دادن فکر می کنید قبل از هرگونه اقدام و بیان آن به رئیستان، یک سری کارها را باید انجام دهید که می تواند در آینده به نفعتان تمام شود.

روش و مراحل استعفا به روش صحیح

استعفا دادن هم مثل هر کار دیگری راه و روش خود را دارد که افراد موفق و حرفه ای در این مورد به گونه ای متفات عمل می کنند که شما می توانید با دنبال کردن رازهای آنها استعفا دهید.اغلب بهترین راه برای پیشبرد شغل تان، تغییر شغل است، در حقیقت، به دلیل کمبود فرصت پیشرفت در شرکت فعلی خود، داشتن دلایلی چون یک محیط کار منفی، یک رابطه غیر فعال با رئیس و البته پولی، ترک شغل فعلی می تواند فرصتی برای پیشرفت باشد، استعفا دادن ممکن است انتخاب مناسبی باشد، اما راه خوبی برای ترک شغل نیز وجود دارد، اولی شما را برای موفقیت آماده می کند در حالی که دومی اغلب منجر به پریشانی می شود. 

استعفا دادن

1. رعایت ادب و نزاکت

تغییر در استعفای شما همیشه ساده است، حتی اگر از کار خود نفرت داشته باشید، از رئیس تان متنفر باشید و صبر کنید تا این شغل جدید را شروع کنید؛ حتی اگر قرار است اخراج شوید، با کمال نزاکت استعفا دهید، اگر شغل خود را دوست دارید حتی سخت تر هم می شود، اما برای تغییر تصمیم گرفته اید. شما باید بدانید که چگونه بدون در نظر گرفتن شرایط، خیلی با کلاس استعفا داد.

2. داشتن دلیل خوب برای ترک شغل

تنفر شغلی شما ممکن است دلیل خوبی برای ترک کارتان نباشد مگر اینکه شغل دیگری داشته باشید، به عبارت دیگر، دلایل قانونی برای ترک شغل وجود دارد، همچنین شرایطی فراتر از کنترل شما وجود دارد که استعفا دادن ممکن است تنها گزینه باشد. 

3. وفادار بودن به اخطار کار قراردادتان

دادن دو هفته اخطار کار استانداردی در هنگام استعفا از یک کار است، اما در بعضی موارد ممکن است لازم باشد اطلاع بیشتری کسب کنید، اگر قرارداد کاری یا توافقنامه اتحادیه دارید که نشان می دهد چقدر باید به آن توجه کنید، پس به آن وفادار بمانید، به خاطر داشته باشید که کارفرمای شما باید توجهی که به شما می دهد را بپذیرد و کار شما بلافاصله به پایان برسد، در موارد دیگر ماندن ممکن است یک گزینه نباشد، اینها برخی دلایلی هستند که به دو هفته توجه نمی کنند.

قبل از استعفا

4. خداحافظی دوستانه با همکارانتان

زمانی را صرف کنید که یک ایمیل شخصی بنویسید یا به همکارانی که از شما حمایت کرده اند، و کسانی که دوست دارید در آینده با آن ها ارتباط داشته باشید، یادداشتی بگذارید.

نحوه استعفا

5. آماده شدن برای مصاحبه خروج

ممکن است از شما خواسته شود قبل از استعفای کامل در یک مصاحبه شرکت کنید، سوالات این مصاحبه بررسی هایی انجام می دهد تا ایده ای از آنچه در طی یک مصاحبه خروجی پرسیده می شود را به دست آورد، سعی کنید از قبل درباره آن ها به طور کامل مطالعه داشته باشید. 

استعفا به سبک افراد موفق 

در ادامه این بخش از نمناک، پنج نکته وجود دارد که افراد موفق زمانی که قصد ترک شغل و استعفا دارند، انجام می دهند.

آن ها با وقار و با بزرگی کارشان را ترک می کنند

هرگز به طرز غیر حرفه ای کارتان را ترک نکنید. البته، ما همه در مورد گفتن این قدرت خیال پردازی می کنیم اما این شبیه به عکاسی از خودتان در پای یک مسابقه است پس به آن دست نزنید، یک شرکت بیش از یک شخصیت انفرادی است که با آن ها مشکلاتی دارید، در عوض، با دادن اخطار کافی، به شیوه ای درست رفتار کنید و برای تکمیل پروژه ها در پیشرفت قبل از ترک کردن کار کنید.

همانگونه که در بخش موفقیت نمناک گفته ایم دنیای صنعت شما کوچک تر از آن چیزی است که فکر می کنید و احتمال کمی وجود دارد که شما دوباره به برخی از این افراد بر بخورید، یا در آینده به کسی که یک هم کار سابق بوده است، متصل شوید با این حال خوب است که در کمال ادب و احترام شغلتان را کنار بگذارید. 

آن ها ترک شغل را به عنوان یک فرصت می بینند، نه یک شکست

افراد حرفه ای و موفق با شکست مواجه نمی شوند، اما در عوض آن را برای چیزی که هست می بینند:یک فرصت. ترک کردن و حرکت به سمت موقعیت دیگر، شرکت و یا حتی بردن خودتان به سمت یک استراتژی برای پیشبرد کارتان، این هم چنین فرصتی برای حفظ و تداوم روابط با کسانی است که در شرکت قدیمی خود دارید، اگر خواسته های خوب همکاران و مدیر سابق خود را کنار نگذارید، می توانید در برخی موارد که سود خوبی خواهد داشت، مجدد با آنها کار کنید. 

آن ها به دلایل درستی کارشان را ترک می کنند (و این دلایل شخصی نیستند)

بهترین دلیل ترک کردن یک شغل به دلیل شغل دیگری این است که شما قرار است یک حرکت به سمت بالا داشته باشید، گرفتن یک شغل دیگر تنها برای خارج شدن از وضعیت فعلی تان است، هر زمان که یک موقعیت را برای دیگری ترک می کنید مطمئن شوید که این قدم را برای حرکت به سمت بالا برمی دارید، نه برای چیز دیگر. 

این کار عاقلانه نیست که یک شغل را صرفاً به خاطر پول کنار بگذارید، یک چک با مبلغ بالا ممکن است به نظر یک دلیل خوب برای استعفا به نظر برسد اما هرگز نباید تنها معیارهایی باشد که برای تصمیم گیری در مورد آن استفاده می کنید، به عقب برگردید و به جنبه های دیگر کارتان (و شرکت) نگاه کنید و همه آن ها نه تنها پول قبل از تصمیم گیری برای ترک شغلتان مهم هستند.

علت استعفا

آن ها یک برنامه استعفا دارند

مهم است برنامه ریزی کنید که چگونه باید استعفا دهید، چه کاری را انجام خواهید داد، و چگونه این کار را به هر کسی که به دنبال شما خواهد رفت می گویید، در زمانی که از شما سوال خواهد شد، چه چیزهایی خواهید گفت. بخشی از برنامه شما باید این باشد که بقیه زمان خود را در شرکت مثبت و سازنده ای سپری کنید، آن زمان را صرف ناله کردن درباره شرکت و یا رئیستان نکنید. 

آن ها هر پیشنهادی را قبول نمی کنند

اگر در کاری که می کنید خوب هستید و پتانسیل رهبری خود را نشان دهید، احتمال این وجود دارد که شرکت سعی کند شما را وادار به ماندن با ارائه یک پیشنهاد عالی کند، که ممکن است شامل فرصت های بیشتر برای پیشرفت، مزایای بهتر و پول بیشتر باشد، اما اگر شما یک تصمیم خوب برای گرفتن موضع دیگر هستید، هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد، زیرا این تصمیم تنها به پول بستگی دارد.

در عوض، پیشنهاد مقابله را رد کنید، اما در را باز بگذارید و بگویید که احساس می کنید برای رشد شما مهم است که یک چیز جدید را امتحان کنید، اما دوست دارید در تماس باشید چون هرگز نمی دانید آینده چه خواهد بود.

کاری که  قبل از ترک شغل و استعفا باید انجام دهید

قبل از این که استعفای خود را به رئیستان تقدیم کنید، مطمئن شوید که آماده رفتن هستید، شما نمی خواهید هر نشانه ای که در حال حرکت هست را نشانه بگیرید، مانند گرفتن عکس های خود از روی میز یا تصویر از روی دیوار، اما می توانید به آرامی میز و کامپیوتر خود را تمیز کنید، مطمئن شوید که هر پرونده ای را که می خواهید به گوگل برگردان کنید و یا در جای دیگر آن را به صورت آنلاین و یا به صورت غیر آنلاین کپی کنید.

شما ممکن است زمانی که استعفا می دهید، به کامپیوترتان دسترسی نداشته باشید، بنابراین نسخه هایی از تمام چیزهایی که نیاز دارید را قبل از اینکه به رئیستان اعلام کنید که قصد استعفا دارید، کپی کنید. 

کار با کامپیوتر

بررسی نمونه های نامه استعفا

ابتدا اینکه چگونه باید یک نامه استعفا بنویسید مهم است، زیرا معمولاً شرکتی که شما و کارتان ر ا دوست دارد به راحتی استعفا را قبول نمی کند، حتی اگر از شغل خود متنفر باشید و منتظر بمانید تا شغل جدید خود را شروع کنید، استعفا از نظر دیپلماتیک و با موقعیت مناسب می تواند مشکل باشد، یک نامه استعفای به خوبی نوشته شده می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که استعفای شما به آرامی پیش می رود، نمونه ها را بررسی کنید، از جمله مثال هایی با توضیحات مختلف، تا ایده هایی برای نامه یا پیام ایمیل تان دریافت کنید. 

نکته های نوشتن نامه استعفا

نحوه نوشتن نامه استعفا به چند دلیل مهم است، اول از همه، شما ممکن است به یک مرجع از کارفرما در آینده نیاز داشته باشید، بنابراین چنانچه در نمناک اشاره کرده ایم منطقی است که زمانی لازم برای نوشتن نامه استعفای حرفه ای را قرار دهید. این همچنین سندی است که به بخشی از فایل اشتغال شما تبدیل خواهد شد و باید درست نوشته شود. 

چگونه باید به صورت شخصی استعفا داد؟

وقتی نیاز دارید که شغل خود را رها کنید، مطمئن نیستید چه چیزی را باید به رئیستان بگویید؟ صرف نظر از دلایل شما برای ترک شغلتان، یک راه درست برای انجام این کار وجود دارد و اگر شما رویکرد اشتباهی را اتخاذ کنید، به طور بالقوه آسیب خواهید دید، بهترین کار این است که در این باره صداقت داشته باشید. 

استعفا دادن

چگونه می توان پشت تلفن استعفا داد؟

استعفا دادن پشت تلفن همیشه بهترین راه ترک کار نیست، با این حال، اگر شما قادر به استعفا دادن حضوری نیستید، از تلفن یا ایمیل کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که کاملا مودبانه و با رعایت آداب حرفه ای، پشت تلفن از کارتان استعفا می دهید. 

چگونه می توان با ایمیل استعفا داد؟

همیشه بهتر است شخصاً استعفا دهید، سپس با یک نامه، استعفای رسمی برای پرونده کاری خود را بدهید، البته اگر شما یک کارمند یا پیمان کار از راه دور هستید، یا اگر شرایطی وجود دارد که از بازگشتتان به محل کارتان جلوگیری می کند می توانید از این روش استفاده کنید. 

بهترین دلایل برای استعفا دادن

شما نباید در هر شرایطی به فکر استعفا بیافتید اما وقتی برخی عوامل موجود در محل کارتان مانع از رشد شما میشود باید کاری کنید. در یک محیط نامناسب کار برخی علائم وجود دارد که شامل:

1. نادیده گرفتن بیش از حد کارکنان

هنگامی که یک سازمان بیش از کارکنانش به حرف آخر خود ارزش میدهد، کمک کم نیروهای کارش به جای دیگری می روند، و کسانی را که بیش از حد متوسط یا بی تفاوت هستند برای یافتن یک موقعیت بهتر رها می کنند. نتیجه فرهنگ عملکرد پایین، روحیه پایین، و حتی مسائل انضباطی است. البته، چیزهایی مانند سود، خروجی، سهامداران مطبوع، و بهره وری مهم هستند اما موفقیت در نهایت به افرادی که این کار را انجام می دهند بستگی دارد. 

رئیس عصبانی

2. دیده نشدن

حتی بی اعتماد به نفس ترین افراد هم می خواهند شناخته شوند و برای یک کار خوب پاداش به آنها داده شوند، این بخشی از انسان بودن است، زمانی که شما قادر به تشخیص کارکنان نیستید، نه تنها به آن ها انگیزه می دهید بلکه به موثرترین راه برای تقویت عملکرد عالی نیز دست پیدا می کنید، حتی اگر شما بودجه ای برای افزایش یا پاداش نداشته باشید، روش های کم هزینه بسیاری برای به رسمیت شناختن آن ها وجود دارد و این یک کلمه قدردانی رایگان است، افراد اگر احساس کنند که به آن ها توجه نمی شود، چیزی برایشان مهم نخواهد بود. 

3. عدم اعتماد

کارکنان شما یک نقطه مناسب برای دیدن رفتار شما را دارند و آن را بر خلاف تعهدات شما ارزیابی می کنند، اگر آن ها شما را ببینند که با فروشندگان معامله می کنید، به سهامداران دروغ می گویید، مشتریان را فریب می دهید، یا موفق به حفظ قول خود نمی شوید، بهترین و بزرگترین افراد قانون مند آن ها از این کار می روند.

علل استعفا

4. نشان ندادن چشم انداز کلی به کارمندان مهم و برتر

ساده است که تکلیفی برای هر کس مشخص کنید و آنها را دنبال کارشان بفرستید. اما برای کارمندان عالی بی خبر بودن از چشم اندازِ کلی آزاردهنده است. این افراد واقعا برای کار خود ارزش قائل هستند و بار بیشتری به دوش می کشند، بنابراین باید هدف از کار را بدانند. وقتی هدف نهایی را نمی دانند احساس بیگانگی و بی هدفی می کنند. اینجاست که به دنبال این هدف در جای دیگر خواهند گشت. 

5. داشتن رفتار مساوی با همه

این روش در مدرسه کاربرد دارد نه در محیط های کاری، پیام رفتار یکسان با همه برای کارمندان خوب این است که هر قدر هم سخت کار کنند، از نظر شرکت با افراد بیکاری که کاری جز کارت زدن و حضور فیزیکی در محلِ کار ندارد، تفاوتی ندارند. 

6. سلسله مراتب بیش از حد

اگر سازنده ها بدانند که قرار است بدون بررسی ارائه ایده هایشان تولیدی انجام شود، اگر آنها مجبور به تصمیم گیری نباشند، اگر آنها دائما مجبور باشند که از تخصص دیگران استفاده کنند، پس خیلی خوشحال نخواهند بود، در نهایت، بسیاری از افرادی که شغل خود را ترک می کنند، به دلیل رئیسشان است، نه به دلیل کار یا سازمان، از خودتان بپرسید چه کاری ممکن است انجام دهید تا بهترین افراد خود را هدایت کنید و شروع به ایجاد تغییراتی کنید که برای نگه داشتن آن ها لازم است. 

7 . عدم بهره گیری از خلاقیت کارمندان

اکثر کارمندان باهوش دنبال پیشرفت کارشان هستند، اگر شما تنها به دلیل رضایت از وضعیت کنونی، توانایی آنها را در تغییر و بهبود شرایط نادیده بگیرید، باعث ایجاد حس تنفر شغلی در آنان خواهید شد. نادیده گرفتن این میل ذاتی نه تنها کارمندانتان بلکه شما را نیز در کار محدود خواهد کرد.

استعفا دادن به سبک افراد موفق + دلایل موجه برای استعفا

3.151
این مطلب مفید بود ؟3219
منبع : inc / ivyexec / thebalancecareers / بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ/ن.ح
وبگردی