بیماری دیابت
با توجه به اینکه در ایام نوروز استفاده از انواع شیرینی و آجیل و چربی ها و... زیاد می شود بیمارانی که دیابت دارند باید توجه کنند که استفاده بی رویه از این مواد غذایی خطراتی را برایشان به دنبال خواهد داشت.

نکاتی مهم برای کنترل بیماری دیابت در نوروز:

 

متأسفانه آمار ابتلا به دیابت نوع 2 به دلیل ماشینی شدن زندگی، کم تحرکی، چاقی و اضافه وزن بالا رفته است و به همین دلیل هم طیف گسترده ای از بیماران مبتلابه دیابت باید در کنار مصرف دارو، رژیم غذایی سالم و مناسبی هم داشته باشند تا بتوانند بیماری خود را کنترل کنند. بیمارانی که دیابت دارند می توانند و باید از تمام گروه های موادغذایی استفاده کنند . این بیماران منع مطلق مصرف هیچ ماده غذایی را ندارند تنها این که حتما باید مصرف کربوهیدرات ساده و چربی را محدود نمایند.

دکتر کوروش جعفریان متخصص تغذیه و عضو مرکز ترمیم زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت:هر گاه نام دیابت و تغذیه به زبان آورده می شود کمتر کسی است که دچار احساس ترس و استرس نشود زیرا از گذشته دیابت با پرهیزهای  غذایی بسیار سخت به ویژه در ایام نوروز همراه بوده است. 

 وی افزود:شاید به جرات بتوان گفت که اصول تغذیه ای یک فرد دیابتی با سایر افراد سالم چندان تفاوتی ندارد به طوری که اگر یک فرد سالم رژیم یک فرد دیابتی را رعایت کند طول عمر خود را حتی تا 5 سال افزایش داده است در واقع مشکل این است که تغذیه ناسالم در میان اکثر افراد جامعه رواج پیدا کرده است اما عواقب آن در دراز مدت نمایان خواهد شد در حالی که در یک فرد دیابتی با توجه به شرایط پاتوفیزیولوژیکی ویژه ای که دارند آثار و نتایج تغذیه نامناسب در کوتاه مدت و به صورت افزایش قند خون و سایر مشکلات نمایان می شود. 
 

کنترل دیابت در نوروز

مواد غذایی مفید برای افراد دیابتی 

 
دکتر جعفریان با اشاره به اینکه تبعیت کردن از یک رژیم غذایی مناسب و طراحی شده توسط متخصص تغذیه برای فرد متضمن کنترل بدون دغدغه کنترل قند خون است گفت:متخصصین تغذیه  با رعایت کردن چند اصل ساده مانند زمان خوردن وعده ها و میان وعده ها ، مقدار کربوهیدرات و سایر مواد مغذی در هر وعده و نوع غذای مصرفی از نظر شاخص گلایسمیک به همراه برنامه ورزشی و فعالیت بدنی می توانند برای افراد مختلف با توجه به نوع دیابت برنامه ریزی غذایی کنند البته نباید فراموش کرد که فرایند درمان یک فرد دیابتی نیاز به یک کار تیمی دارد. 
 
درمان بیماری دیابت با رژیم غذایی مناسب

مضرات مصرف شیرینی جات برای افراد دیایتی 

 
وی تصریح کرد:نقش متخصصین تغذیه و متابولیسم انکار ناپذیر است و با همکاری این متخصصین میتوان رژیم غذایی را به موازات رژیم دارویی تدوین کرد البته اگرچه ایام نوروز برای بسیاری از افراد به منزله مهمانی و پرخوری است ولی باید افراد دیابتی بیشتر مراقب باشند که الگوی غذایی طراحی شده برای آنها توسط متخصصین تغذیه را فراموش نکنند برای مثال مصرف شیرینی جات و نوشیدنی های حاوی قندهای ساده می تواند کنترل قند خون این افراد را دچار مشکل کند که متاسفانه در این ایام تعداد زیادی از این افراد مجبور به مراجعه اورژانسی به مراکز درمانی می شوند در صورتی که با رعایت بسیار ساده رژیم غذایی می توانند لذت با خانواده و دوستان بودن در این ایام را به کام خود و دیگران تلخ نکنند. 
برخلاف تصور برخی از افراد که می پندارند بیمار دیابتی باید نان و برنج را از رژیم غذایی خود حذف کند، باید این نکته را یادآور شویم که مصرف کربوهیدرات که شامل نان ، برنج ، سیب زمینی ، ماکارونی و انواع خمیرها برای دیابتی ها لازم و ضروری است. چون این مواد غذایی وجب  بهبود عملکرد سیستم گوارش می شوند و در ضمن به علت اینکه قند آنها به آرامی آزاد می شود برای کنترل قندخون بیماران نیز بسیار مناسب است فقط میزان مصرف کربوهیدرات براساس میزان فعالیت توده بدنی ،  جنس بیماران و براساس میزان قندخون بیماران دیابتی توسط متخصص تغذیه یا پزشک معالجتان تنظیم می شود. 
 
وی ادامه داد:مصرف معقول از غذاهای متنوع این ایام به ویژه مواد غذایی حاوی کربوهیدرات میتواند نقش بسیار زیادی در کنترل شاخص های گلایسمیک این بیماران داشته باشد همچنین انجام فعالیت بدنی و ورزش در طول روزهای بهاری نیز به کنترل قند خون کمک می کند البته بیماران نباید فراموش کنند که مراقبت های درمانی خود را تغییر دهند و حتما مراقب دریافت داروها و تزریق به موقع انسولین خود باشند ضمنا استفاده از گلوکومتر برای اطلاع داشتن از میزان قند خون توصیه می شود 
 
کنترل و درمان دیابت

داروهای ضروری برای افراد دیابتی 

 
این متخصص تغذیه با تاکید بر مصرف آب کافی و همراه داشتن مواد غذایی مناسب و داروها در هنگام سفر برای بیماران دیابتی خاطرنشان کرد:امیدواریم بیماران دیابتی از ایام نوروز به عنوان یک فرصت برای تمرین رژیم غذایی سالم و صحیح و نه یک تهدید استفاده کنند.

کنترل بیماری دیابت در نوروز

3.36
این مطلب مفید بود ؟42
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران -/ ن.م
وبگردی