داروی معده درد
برخی از داروهای معده باعث آسیب معده می شوند و مشکلات و عوارض جانبی دارند و حتی خطر مرگ را افزایش می دهند.

داروهای رفلاکس اسیدی، خطر سرطان معده را افزایش می دهند

هر دارویی که مصرف می کنیم علاوه بر اثرات مثبتی که دارد در دراز مدت عوارض جانبی نیز بر جای می گذارد. برخی از داروها می توانند باعث آسیب معده شوند.متخصصان ادعا کردند داروی معمول برای درمان رفلاکس اسید معده با افزایش خطر ابتلا به سرطان معده مرتبط است.
داروهای مهار کننده پروتون پمپ (PPI) میزان اسید تولید شده در معده را کاهش می دهند و برای درمان رفلاکس اسید معده و زخم معده مورد استفاده قرار می گیرند.
با این حال متخصصان در بررسی جدید خود دریافتند استفاده طولانی مدت از داروهای مهار کننده پروتون پمپ موجب افزایش 2.4 برابری خطر ابتلا به سرطان معده می شود.
در انگلیس هر سال بیش از50 میلیون نسخه برای داروهای مهار کننده پروتون پمپ تجویز می شود که البته این داروها عوارض جانبی دارند و حتی خطر مرگ را افزایش می دهند.
متخصصان دانشگاه هنگ کنگ و کالج دانشگاهی لندن دریافتند پس از خارج کردن هلیکوباکتر پیلوری خطر ابتلا به این بیماری در ارتباط با دوز و طول دوره مصرف داروهای مهار کننده پروتون پمپ همچنان بالاست.

عوارض داروی معده

عوارض بد داروی معده

در این بررسی متخصصان به مقایسه مصرف داروهای PPI و داروهای دیگر کاهنده تولید اسید به نام مسدود کننده های H2 در 63 هزار و 397 فرد بزرگسال پرداختند. گروهی از این افراد از ترکیبات داروهای PPI و آنتی بیوتیک ها برای از بین رفتن هلیکوباکتر پیلوری ظرف یک هفته، بین سال های 2003 و 2012 مصرف کردند.

سپس متخصصان این افراد را تا زمان ابتلا به سرطان معده یا زمان فوت و یا تا رسیدن به زمان پایان مطالعه در انتهای سال 2015 تحت کنترل قرار دادند.

در طول این دوره 3271 نفر به طور میانگین برای مدت سه سال از داروهای PPI مصرف کردند در حالی که 21 هزار و 729 نفر دیگر مسدود کننده های H2 را دریافت کردند. مجموع 153 نفر دچار بیماری سرطان معده شدند که هیچ یک از آنان تحت آزمایش هلیکوباکتر پیلوری قرار نگرفته بودند اما همگی شان مشکلات طولانی مدت به دلیل التهاب معده داشتند.
این آزمایش ها نشان داد در حالی که مسدودکننده های H2 هیچ ارتباطی با افزایش خطر ابتلا به سرطان معده ندارند داروهای مهار کننده پروتون پمپ با افزایش بیش از دو برابری خطر ابتلا به این سرطان مرتبط هستند.

دارویی که برای معده شما عوارض بدی دارد!

410
این مطلب مفید بود ؟82
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از ایسنا -/ ر
وبگردی