سیگار کشیدن در بارداری
سیگار کشیدن در دوران بارداری بر روی سلامت مادر و کودک قبل، حین و پس از تولد کودک تاثیر می گذارد، با عوارض خطرناک سیگار کشیدن در دوران بارداری آشنا شوید.

چرا در دوران بارداری سیگار خطرناک است؟ عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری روی جنین

دود سیگار حاوی بیش از 4000 مواد شیمیایی، از جمله عناصر واقعا سمی مانند سیانید، سرب و حداقل 60 نوع ترکیب سرطان زا است ؛ هنگامی که مادر باردار سیگار می کشد، دم و بازدم سمی به جریان خونش می رسد، تنها منبع اکسیژن و مواد مغذی کودک هم همین است.
در حالی که هیچ کدام از این 4000 ماده شیمیایی برای کودک مناسب نیست ( هرگز سولفور سرب و سیانید را به یک کاسه هلو اضافه نمی کنیم)، چرا که بسیار مضر هستند:نیکوتین و مونوکسید کربن. این دو سم تقریبا عامل تمام عوارض مرتبط با سیگار کشیدن در دوران بارداری به حساب می آیند ، در ادامه این بخش از بارداری و نوزاد در نمناک به بحث مهم عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری میپردازیم.

عوارض کلی سیگار کشیدن در دوران بارداری برای مادر و نوزاد

کشیدن سیگار در بارداری

سیگار کشیدن در بارداری، چه عوارضی در پی دارد

زایمان زودرس جدی ترین عوارض سیگار کشیدن در بارداری

زایمان زودرس همراه با وزن کم، هنگام تولد می توان به این واقعیت اشاره کرد که نیکوتین و مونوکسید کربن با هم کاری می کنند تا میزان اکسیژن رسیده به نوزاد کاهش یابد.نیکوتین با محدود کردن عروق خونی در بدن مادر، از جمله آن دسته که در بند ناف است، اکسیژن را از بین می برد. کمی شبیه به مجبور کردن کودک به نفس کشیدن از طریق یک نی باریک است. بدتر از آن، گلبولهای قرمز خون که وظیفه حمل اکسیژن را دارند، به جای اکسیژن مولکول های مونوکسید کربن را انتخاب میکنند. ناگهان، این نی باریک حتی به اندازه اکسیژن جا ندارد.

آیا سیگار بر کودک من تاثیر می گذارد

کمبود اکسیژن می تواند اثرات ویران کننده ای بر رشد و تکامل کودک شما داشته باشد. به طور متوسط، سیگار کشیدن در دوران بارداری، خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد یا زایمان زودرس که وزن کودک کمتر از 5/1 کیلوگرم در هنگام تولد خواهد بود. سیگار کشیدن بیش از دو برابر خطر ابتلا به مرگ نوزاد را در بر خواهد داشت.
 
سیگار کشیدن در بارداری

عوارض سیگار کشیدن در بارداری بر جنین

سیگار کشیدن
در حین بارداری اگر سلامتی خودتان برای ترک سیگار به اندازه کافی مهم نباشد، باید سلامت نوزادتان را حفظ کنید. سیگار کشیدن در دوران بارداری بر روی شما و سلامت کودکتان قبل، حین و پس از تولد کودک تاثیر می گذارد. نیکوتین (ماده اعتیادآور در سیگار)، مونوکسید کربن و بسیاری از سموم دیگر که شما با سیگار کشیدن به بدنتان وارد می کنید، از طریق جریان خونتان به طور مستقیم به کودک می رسد.

عوارض سیگار کشیدن در هنگام بارداری

  • مقدار اکسیژن موجود در خون را برای شما و نوزادتان کاهش میدهد.
  • افزایش ضربان قلب کودک را در بر خواهد داشت.
  • احتمال شکست درتولد نوزاد را افزایش میدهد.
  • افزایش خطر ابتلا به زایمان زودرس و یا تولد نوزاد با وزن کم هنگام تولد .
  • افزایش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی (ریوی) کودک .
  • خطرات نقص های زایمان را افزایش می دهد.
  • افزایش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزادان.

تاثیر دود سیگار بر جنین

آیا سیگار کشیدن زنان باردار بر سلامت جنین تاثیر نامطلوب دارد

بیشتر سیگارهایی که در طول روز می کشید، شانس نوزاد شما برای درگیری با این مشکلات و سایر مشکلات مربوظ به حوزه ی سلامت تشدید می کنند. در بارداری سیگار کشیدن اصلا "بی خطر" نیست.

عوارض سیگار کشیدن در بارداری و رشد جنین

مصرف سیگار در دوران بارداری خطر بسیاری از ناهنجاری ها را در نوزاد افزایش می دهد. زنان در دوران بارداری باید سیگار را ترک کنند زیرا با این کار سلامت خود و کودکشان را به خطر می اندازند زیرا سیگار کشیدن علت اولیه بروز عوارض جانبی در نوزادان است . سیگار علاوه بر ضرربه سلامت مادر موجب رشد نکردن کودک می شود و بر روی توده وزنی (BMI) و قد نوزادان پسر تاثیر می گذارد به طوری که طی تحقیات پسرانی که قد کوتاه داشتند دارای مادران سیگاری بوده اند.

همچنین زایمان زودرس ، تولد نوزادان کم وزن و سقط جنین از عوارض مهم سیگار کشیدن در دوران بارداری هستند. زنانی که در برداری از دیابت بارداری یا فشار خون دوران بارداری رنج می برند نسبت به زنان سیگاری از بارداری ایمن تری برخوردار هستند.

عوارض سیگار کشیدن در بارداری

سیگار کشیدن در بارداری موجب کوتاهی قد جنین می شود

چگونه دود غیر مستقیم سیگار باعث اختلال بارداری می شود

دود درجه دوم (که همچنین دود غیر مستقیم یا دود سیگار محیطی نامیده می شود) یعنی دودی که به واسطه ی سیگار دیگران استنشاق می شود. دود سیگار در نهایت، در واقع شامل مواد مضر (تار، مونوکسید کربن، نیکوتین و غیره) است. اگر در حین بارداری به طور منظم در معرض دود قراربگیرید، احتمال بیشتری برای زایمان زودرس، تولد نوزاد با وزن کم، نوزاد با نقایص زایمان و سایر عوارض حاملگی خواهید داشت.نوزادان و کودکان در معرض دود سیگار همچنین ممکن است آسم، آلرژی، عفونت های ریه و گوش بیشتر را تجربه کنند و در معرض خطر بیشتری برای سندرم مرگ ناگهانی قرار بگیرند.

خطرات و پیامدهای سیگار کشیدن در دوران بارداری

4.330
این مطلب مفید بود ؟264
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن / ف
وبگردی