تولد
افت فشار خون بارداری
افت فشار خون در بارداری از تغییرات مهمی است که زنان باید به آن توجه ویژه ای نشان دهند که با رعایت برخی از نکات و مراقبت ها لازم نگرانی باقی نمی ماند.

هر آنچه باید در مورد افت فشارخون بارداری بدانید 

بارداری با تغییرات بدنی زیادی همراه خواهد بود و افت فشار خون در این دوران شایع و طبیعی است، زیرا فشار خون در این دوران کاهش می یابد و خیلی زود پس از زایمان به حالت عادی باز می گردد. معمولا، این مساله منجر به بیماری نمی شود، اما ممکن است در برخی موارد فرد را آزار دهد.

در این بخش از بارداری و نوزاد نمناک، علل، نشانه ها و خطرات فشار خون پایین در دوران بارداری و شیوه های مختلف درمان این بیماری را توضیح خواهیم داد.

دیابت

فشار خون پایین چیست؟ 

وقتی که نیروی جریان خون در دیواره شریان کاهش می یابد، فشار خون پایین گفته می شود. فشار خون پایین، "سیستولیک" یا "دیاستولیک "(تا 90 / 60 میلی متر جیوه است. اگر مقدار بالا کم تر از 90 و مقدار پایین کم تر از 60 باشد بدون در نظر گرفتن مقدار بالا، به عنوان فشار خون پایین در نظر گرفته می شود. 

فشار خون پایین بهتر از فشار خون بالا است چون خطر بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد.با این حال، فشار پایین خون می تواند نگرانی ایجاد کند. 

فشار خون معمولا در طول 24 هفته اول بارداری کم تر است و پس از آن به تدریج به وضعیت عادی می رسد. 

چه چیزی موجب افت فشار خون در دوران بارداری می شود؟ 

به طور کلی، فشار خون پایین ناشی از کمبود خون، کمبود آب، مشکلات قلبی، بارداری، مشکلات غدد درون ریز، مسائل غذایی، آلرژی های غذایی و داروهای خاص است. در دوران بارداری، کاهش 21 درصدی مقاومت قلبی عروقی، 34 درصدی مقاومت عروق ریوی و حدودا 4 درصد افت فشارخون وجود دارد.

عوامل ویژه افت فشار خون در دوران بارداری 

  • گشاد شدن غیر طبیعی رگ های خونی به دلیل تغییرات هورمونی
  • طاق باز خوابیدن به مدت طولانی
  • ارتوستاتیک افت فشار خون، شرایطی که به یک افت ناگهانی در فشار خون منجر می شود وقتی ناگهان بلند می شوید
  • از دست دادن خون در مورد بارداری خارج رحمی
  • کم آبی که حجم خون را کاهش می دهد و منجر به افت فشار خون می شود
  • هیپوگلیسمی همچنین به عنوان قند خون پایین شناخته می شود که به احتمال زیاد در زنان مبتلا به دیابت است

علائم و نشانه های فشار خون پایین در دوران بارداری

توجه: اگر در دوران بارداری هر کدام از این علائم را تجربه کردید با پزشک مشورت کنید. پزشک شدت بیماری را ارزیابی کرده و درمان مناسب برای آن توصیه می کند. او ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی و سطوح فعالیت شما برای کمک به مقابله با بیماری پیشنهاد کند.

حالت تهوع

فشار خون پایین در دوران بارداری خطرناک است؟ 

با اینکه فشار خون پایین یک وضعیت عادی در دوران بارداری است اما چنانچه در ادامه این بخش از نمن خطرات آن را نمی توان نادیده گرفت. سرگیجه یا غش کردن می تواند باعث سقوط یک زن باردار شود که بسیار پرخطر است، این عوارض می تواند منجر به موارد زیر شود:

اخطار:بنابراین ضروری است که هنگام راه رفتن یا انجام دادن کارهای خانه مراقب باشید. اگر احساس می کنید که ممکن است غش کنید، فورا بنشینید، یا دراز بکشید و مدتی در آن حالت بمانید. 

آیا فشار خون کم می تواند بر کودک به دنیا نیامده تاثیر بگذارد؟ 

مطالعه بر روی تاثیر فشار خون پایین در دوران بارداری حاکی از آن است که فشار خون پایین با نتایج پیرازایشی ضعیف (مرگ جنین یا نوزاد) ارتباط ندارد. با این حال، ممکن است رابطه مستقیمی میان فشار خون پایین و وزن تولد نوزاد در مورد زنانی وجود داشته باشد که فشارخون آن ها ناگهان افت می کند. 

چگونه فشار خون کم در بارداری را درمان کنیم؟ 

دارو برای درمان فشار خون پایین در دوران بارداری شامل مینرالوکورتیکوئیدها است. توصیه می شود که افت فشار خون مادران 110 / 60 میلی مترجیوه و پایین باشد. این دارو هیچ عارضه جانبی برای جنین ندارد و حتی ممکن است یک جنین بهبود یافته را نشان دهد. 

نکته: همچنین می توانید روش های خانگی را نیز برای مدیریت بیماری امتحان کنید.

فشار خون بارداری

روش های خانگی برای کنترل وضعیت افت فشار خون در بارداری 

از ایستادن ناگهانی هنگام نشستن اجتناب کنید. 

از ایستادن طولانی مدت خودداری نمائید. 

جوراب های ساق بلند بپوشید که فشار را بر روی پاها اعمال و جریان خون را تسهیل کند. 

مقدار زیادی مایعات برای مرطوب نگه داشتن خود بنوشید. 

لباس های راحت و گشاد بپوشید تا بدن را خنک نگه دارید. 

کم غذا بخورید، چندین بار در روز قند خون را چک کنید. 

مصرف نمک را در رژیم غذایی به طور متعادل استفاده کنید. 

غذاهایی مانند چغندر، آجیل و غلات سبوس دار را در رژیم غذایی خود قرار دهید، با این وجود که آن ها به کاهش فشار خون کمک می کنند. 

بهترین راه برای مقابله با فشار خون پایین در دوران بارداری مراقبت از خود است. سعی کنید افراط نکنید. اگر دچار علائم بیماری شدید، با پزشک در این باره صحبت کنید.

از دلیل و علامت افت فشار خون بارداری تا درمان آن

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی