بارداری و تغییر رنگ ادرار
در بارداری حتماً متوجه تغییر رنگ ادرارتان شده اید تغییر رنگ ادرار یکی از نشانه های بارداری است اما در بعضی مواقع رنگ ادرار در بارداری تحت تاثیر عوامل مهمی تغییر رنگ می دهد.

ماجرای تغییر رنگ ادرار در بارداری

اگر باردار هستید حتماً متوجه تغییر رنگ ادرار تان شده اید و به جای دیدن رنگ زرد روشن، ممکن است سایه تیره تری از زرد را شاهد باشید. تغییر رنگ ادرار می تواند نشانه بارداری و همچنین بروز برخی مشکلات در دوران بارداری باشد. رنگ ادرار در بارداری تحت تاثیر عوامل مختلف از زرد روشن به زرد تیره تغییر می کند. 

بارداری

آیا رنگ ادرار در دوران بارداری تغییر می کند؟

رنگ ادرار یک فرد سالم می تواند بین زرد بسیار روشن و تقریبا شفاف تا زرد تیره و کمی تیره باشد اما در دوران بارداری، این تغییرات بیشتر به چشم می آیند. رنگ ادرار زن باردار از زرد بسیار روشن تا کمی تیره تر و حتی زرد مایل به نارنجی تغییر می کند.

رنگ ادرار از رنگدانه های اوروکروم که به یوروبیلین نیز معروف هستند به وجود می آید. هنگامی که بدن هموگلوبین را از گلبول های قرمز قدیمی و مرده جدا می کند، یوروبیلین ساخته می شود. ظاهر رنگدانه به قوام ادرار بستگی دارد. در ادرار رقیق یعنی زمانی که فرد آب می خورد، رنگدانه موجود در ادرار رنگ روشن تری دارد و رنگدانه ها در ادرار غلیظ تیره تر هستند.

جدا از این قضیه، در دوران بارداری عوامل زیادی در تعیین رنگ ادرار مؤثرند. در نحوه تصفیه آب به وسیله کلیه ها نیز تغییراتی ایجاد می شود. از سوی دیگر، تغییر در مصرف مواد غذایی، مصرف اضافی ویتامین ها و داروهای تجویز شده از سایر دلایل تغییر رنگ ادرار محسوب می شوند.

ادرار

علل تغییر رنگ ادرار در دوران بارداری چیست؟

چنانچه در این بخش از بارداری و نوزاد نمناک می خوانید فاکتورهای مؤثر در تعیین رنگ ادرار در بارداری عبارتند از :

1. رژیم غذایی:

در دوران بارداری، رژیم غذایی مادر 180درجه تغییر می کند و او نسبت به عادت های غذایی خود آگاه تر است. میوه، سبزیجات، لبنیات و سایر غذاهای سالم عمده برنامه غذایی زن باردار را تشکیل می دهند. برخی از میوه ها و سبزیجات باعث تغییر رنگ ادرار در دوران بارداری خواهند شد.

2. ویتامین ها و سایر داروها:

بسیاری از خانم های باردار ویتامین ها و مکمل هایی را به تجویز پزشک استفاده می کنند. در واقع بدن قادر به تجزیه کامل ویتامین ها نیست بنابراین ویتامین های جذب شده و سایر مواد مغذی مکمل از طریق ادرار دفع و باعث تیرگی رنگ ادرار می شوند.

ویتامین

3. کم آبی بدن :

میزان آب مصرفی مادر در دوران بارداری نیز در تعیین رنگ ادرار مؤثر است. بسیاری از خانم ها در این دوران حتی اگر به میزان کافی نیز آب بنوشند، باز هم مشکل کم آبی دارند. استفراغ شدید در بارداری یکی از دلایل کم آبی بدن محسوب می شود. استفراغ شدید بارداری، یک بیماری شدید صبحگاهی همراه با تهوع و کاهش وزن و بسیار شدیدتر از تهوع صبحگاهی معمولی است، این بیماری تقریباً در حدود یک درصد از کل بارداری ها بروز می کند. استفراغ بیش از حد موجب کم آبی بدن می شود که دراین شرایط مراجعه به پزشک الزامی است.

4. عفونت ادراری:

عفونت مجاری ادراری یکی دیگر از دلایل تغییر رنگ ادرار است. عفونت ادراری به دلیل عواقب جدی که به همراه دارد باید جدی نیز گرفته شود. زایمان زودرس یا تولد نوزاد کم وزن از جمله عواقب عفونت ادراری مادر در دوران بارداری است. رنگ زرد روشن ادرار، تکرر ادرار، درد در قسمت تحتانی شکم یا خون در ادرار همگی از نشانه های عفونت دستگاه ادراری هستند.

آیا تغییر رنگ ادرار در بارداری طبیعی است

5. هماچوری ( وجود خون در ادرار):

هماچوری وجود خون در ادرار است. گلبول های قرمز اضافی خون باید از بدن دفع شوند، چنان چه دفع از طریق ادرار صورت گیرد باعث رنگ زرد بسیار تیره یا قرمز ادرار خواهد شد.

6. عفونت ادراری مثانه:

عفونت مثانه نوعی عفونت ادراری و از نوع باکتریایی است. بارداری موجب تغییرات هورمونی شدیدی در بدن می شود که در نتیجه باعث بزرگی و ضعیفی مثانه شده و آن را در معرض عفونت ها قرار می دهد. عفونت مثانه باعث تغییر رنگ ادرار خواهد شد.

7. بیماری های کلیوی:

کلیه ها اندامی هستند که مواد زائد بدن را تصفیه و دفع می کنند. هر گونه اختلال در کلیه ها باعث تغییر رنگ ادرار خواهد شد.

کلیه

8. سنگ کلیه:

سنگ کلیه در عملکرد طبیعی کلیه اختلال ایجاد کرده و می تواند باعث درد شدید، حالت تهوع و استفراغ و نیز منجر به تغییر رنگ ادرار شود. 

آزمایشات ادرار در دوران بارداری:

آزمایشات ادرار در دوران بارداری وضعیت سلامتی مادر را نشان می دهند بنابراین انجام آن ها به صورت دوره ای لازم است. آزمایش ادرار در مراحل مختلف بارداری به تشخیص برخی بیماری ها به پزشک کمک می کند. این آزمایش ها برای کنترل وضعیت عفونت مثانه، عفونت کلیه، دیابت و حتی کمبود آب بدن انجام می شوند. مقادیر بالای پروتئین در ادرار نشانه عفونت ادراری یا بیماری کلیوی است. مشاهده گلوکز (قند) در ادرار به معنی دیابت بارداری بوده و عموماً در سه ماهه دوم بارداری بروز می کند. وجود گلبول های قرمز، گلبول های سفید یا باکتری ها نشانه عفونت ادراری هستند. بنابراین انجام آزمایش ادرار در دوران بارداری اهمیت بسیاری دارد و نباید از آن غافل شد.

مادران نیز باید مراقب باشند و در صورت بروز مشکل در ادرار ، موضوع را با پزشک متخصص خود در میان بگذارند.

آزمایش ادرار

چه زمان برای تغییر رنگ ادرار در اوایل بارداری باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر چه تغییر رنگ ادرار به دلایل متعدد و بی خطر از جمله مصرف ویتامین یا کمبود آب در بدن اتفاق می افتد اما در مواردی علامت یک مشکل جدی بوده و باید پیگیری شود.

سوزش ادرار نشانه عفونت ادراری است، اگر با افزایش مصرف آب تغییری در رنگ ادرار ایجاد نشود می تواند نشانه نقص عملکرد کبد و کلیه باشد. در صورتی که رنگ ادرار شما زرد کمرنگ یا تیره باشد لازم است موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

همانند بسیاری از تغییرات بدنی دیگر، تغییر رنگ ادرار در دوران بارداری امری رایج است.

کم آبی بدن باعث تیرگی رنگ ادرار می شود پس سعی کنید به مقدار کافی آب بنوشید.

اگر متوجه تغییر رنگ ادرار در اوایل بارداری شدید، نگران نباشید و به اندازه کافی آب بنوشید و در صورت طولانی شدن مشکل به پزشک مراجعه کنید.

مهم ترین دلیل تغییر رنگ ادرار در بارداری

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی