قدیمی ترین شهر جهان

قدیمی ترین شهر دنیا

کد مطلب : 27044زمان مطالعه : 3 دقیقه
در این گزارش قصد داریم قدیمی ترین شهرهای جهان همراه با تصاویری از آنها را برای شما علاقمندان معرفی کنیم از شهر لوکسور مصر تا آتن یونان و شوش ایران را در ادامه مشاهده می نمایید.

قدیمی ترین شهرهای جهان را بشناسید

شهر جریشو یکی از قدیمی ترین شهرها می باشد و بعضی معتقدند که به 12 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. افراد بسیار زیادی در این شهر زندگی می کردند. از لحاظ تاریخی قدمت زیادی دارد. شاید دلتان بخواهد که شهرهای قدیمی دیگر را هم بشناسید که به همین دلیل در این قسمت از سرگرمی و گوناگون نمناک ده مورد از قدیمی ترین شهرهای جهان را به شما معرفی خواهیم کرد، برای آشنایی با این شهرها همراه ما باشید.

1. جریشو، فلسطین، 5000 سال قبل از میلاد مسیح

شهر جریشو در آسیای شرق میانه تا مدتی ناشناخته باقی مانده بود و باور افراد بر این است که قدیمی ترین شهر دنیاست. این شهر یک بار تخریب شد و دوباره از اول بازسازی شد. یعنی مردمش یک بار به طور کامل آن جا را خالی کردند و تقریبا 1000 سال بعد دوباره افراد دیگری در آن ساکن شدند.

جریشو فلسطین

2. آرگوس، یونان، 5000 سال قبل از میلاد مسیح

آرگوس یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است و یک شهر پادشاهی محسوب می شود. سربازان زیادی در این شهر وجود داشتند و جنگیدند تا آن را حفظ کنند. تا مدتی این شهر به یک مرکز قدرت تبدیل شده بود و شهر اصلی یونان و قلمروی رومانی بود. امروزه هم افراد زیادی از یونان و این شهر بازدید می کنند.

آرگوس یونان

3. بیبلوس ، لبنان، 5000 سال قبل از میلاد مسیح

بیبلوس که این روزها با نام جیبیل نیز معروف است، یک شهر 40 کیلومتری از بیروت تا لبنان است و بیش از 7000 سال ساکنان زیادی در آن زندگی می کردند. نام این شهر در قسمت سایت جهانی میراث یونسکو در سال 1984 ثبت شد.

بیبلوس لبنان

4. آتن، یونان، 4000 سال قبل از میلاد مسیح

شهر آتن پایتخت یونان و بزرگترین شهر است. آتن را مرکز تمدن غربی و دموکراسی می دانند. حداقل هزار سال پیش انسان هایی در این شهر زندگی می کردند. شهر آتن قدمت تاریخی طلایی دارد و افراد زیادی مثل سقراط و ارسطو در آن زندگی می کردند.

آتن یونان

5. شوش ، ایران، 4200 سال قبل از میلاد مسیح

شهر شوش در ایران یک قلمرو کوچک تقریباً هفت هزار سال قبل از میلاد مسیح بود که چهار هزار و دویست سال قبل از میلاد مسیح به یک شهر مرکزی تبدیل شد. از لحاظ تجاری بسیار مهم تلقی می شد و تقریباً در مرکز کوه های زاگرس قرار می گرفت. افراد ایرانی زیادی با فرهنگ های مختلف در این شهر زندگی می کردند. نام این شهر هم در سایت میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و تاریخ و فرهنگ آن توضیح داده شده است.

شوش ایران

6. گازیان تپ، ترکیه، 3650 سال قبل از میلاد مسیح

این شهر در قسمت جنوبی ترکیه نزدیک سوریه قرار گرفته است و یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان است که ساکنان اولیه آن 3650 سال قبل از میلاد مسیح در آن زندگی می کردند. تاریخ بسیار غنی دارد. تعدادی از بزرگ ترین موزه های جهان نیز در این شهر قرار گرفته اند.

گازیان تپ ترکیه

7. لوکسور، مصر، 3200 سال قبل از میلاد مسیح

لوکسور یکی از شهر های باستانی است که در مصر قرار گرفته و تاریخ آن تقریباً به طبس برمی گردد. اقدامات تجارتی در این شهر در گذشته انجام می شد و یکی از ثروتمندترین قلمروهای مصر محسوب می شده است. بسیاری از ساختمان های قدیمی نیز در این شهر وجود داشتند.

لوکسور مصر

8.ری ، ایران، 3000 قبل از میلاد مسیح

شهر ری در تهران بزرگ قرار گرفته است. ساکنان زیادی در حدود 8000 سال قبل در آن زندگی می کردند. شهر ری مرکز بسیاری از اتفاقات تاریخی است. این شهر در قسمت های زیادی دچار تخریب شده است و 641 سال پیش توسط عرب ها محاصره شد و مغول ها درسال 1220 آن را تخریب کردند.

ری در ایران

9. بیروت، لبنان، 3000 قبل از میلاد مسیح

شهر بیروت یک مرکز فرهنگی و اقتصادی در پایتخت لبنان است و جزء قدیمی ترین شهر ها می باشد و تقریبا به 5 هزار سال قبل برمی گردد. بیروت تاریخ بسیار گوناگون و غنی دارد. حروف مصری چند هزار سال پیش در این شهر قانون گذاری شدند و مدرسه های برجسته حقوق و قانون در این شهر بنا شد.

شهرهای قدیمی جهان

10. داماسکوس ، سوریه، 3000 سال قبل از میلاد مسیح

این شهر از قدیمی ترین شهرهای جهان است . تاریخچه های بسیار مختلفی از آن وجود دارد و جزء مکان مهم در گذشته در بین شهرهای دیگر جهان تلقی می شد. ارمنی ها یک شبکه کانال در این شهر ایجاد کردند. این شهر به مدیترانه راه داشت و به همین دلیل جزء شهر های مهم از لحاظ اقتصادی و تمدن محسوب می شد.

قدیمی ترین شهرهای جهان + اسم و مشخصات

4.342
این مطلب مفید بود ؟366
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی