دکتر حجت میان آبادی

پیشنهادهایی برای حل بحران آب در خندوانه

تاریخ انتشار : 7 تیر 1397کد مطلب : 69411زمان مطالعه : 3 دقیقه
برنامه خندوانه شب گذشته 6 خرداد 1397 با حضور دکتر حجت میان آبادی و با موضوع بحران جهانی آب روی آنتن رفت.

حل بحران آب با توصیه های مهمان خندوانه

برنامه خندوانه با اجرای رامبد جوان شب گذشته 6 خرداد 1397 ساعت 23 روی آنتن شبکه نسیم رفت. موضوع بحران آب که این روزها در کشور بیداد میکند باعث شد تا رامبد جوان با دعوت از دکتر حجت میان آبادی عضو هیات علمی دانشگاه و پژوهشگر هیدروپلیتیک و دیپلماسی آب به طرح این موضوع در برنامه خندوانه بپردازد و از پیشنهادی دکتر میان آبادی برای حل بحران آب بهره مند شود.

توصیه های دکتر حجت میان آبادی برای حل بحران آب

دکتر حجت میان آبادی عضو هیات علمی دانشگاه و پژوهشگر هیدروپلیتیک و دیپلماسی آب شب گذشته مهمان رامبد جوان در برنامه خندوانه شد و درباره بحران آب که به یک بحران جهانی تبدیل شده است صحبت کرد و راهکارهای مهمی را در این خصوص معرفی کرد.

دکتر حجت میان آبادی بعد از معرفی سوابق تحصیلی اش درباره وضعیت آب در دنیا گفت :اوضاع کلی آب ، محیط زیست و زمین در کل دنیا خوب نیست. در 20 سال گذشته در چین بیش از 28 هزار رودخانه نابود شده اند و شرایط کره زمین اصلا شرایط خوبی نیست. کوه ها ، دریاچه ها و تالاب ها بخاطر برداشت های نادرست خشک شده اند.

دکتر حجت میان آبادی

حل بحران آب به توصیه دکتر حجت میان آبادی در برنامه خندوانه

بحران گردو غبار بحران دیگری است که زمین و ما را تهدید میکند و واقعا غیرقابل تحمل است و اگر به فکر چاره نباشیم شرایط خیلی بدتر میشود . در منطقه شرق با یک باد 10 روزه 4/5 متر گردو غبار وارد شهرها شد و در استان مظلوم سیستان و بلوچستان کار اصلی راهداری غبارروبی است و این فاجعه است.

مهمان برنامه خندوانه ادامه داد :در شمال شرق دریاچه آراد بخاطر برداشت های نادرست خشک شد و فاجعه قرن 20 لقب گرفت و تبعات زیست محیطی زیادی دربر داشت.

دکتر حجت میان آبادی درباره گروه هایی که در بحران آب نقش دارند گفت :از دید من سه گروه در بحران آب نقش دارند ؛ دولت مردان ، دانشگاهیان و مردم. من عموما با دولت مردان و دانشگاهیان درباره این موضوع صحبت کرده ام امشب به این برنامه آمده ام تا درباره بحران آب در این برنامه صحبت کنم .

مهمان خندوانه درباره نقش مردم در بحران آب گفت :ما همیشه توصیه های زیادی به مردم درباره بحران آب و کم مصرف کردن داشته ایم که از ضروریات است و باید رعایت شود اما همه مردم باید دانش خود را در این زمینه بالا ببرند و ما دانشگاهی ها وظیفه داریم به مردم در این خصوص آگاهی بدهیم. ما باید باورها را در کشور اصلاح کنیم و مفهوم توسعه یافتگی را به مردم آموزش بدهیم و در ادامه درباره خشک شدن دریاچه ارومیه صحبت کرد.

در بخش بعدی صحبت ها دکتر حجت میان آبادی توصیه کرد :ما باید به کارها و روند قبلی خود ادامه ندهیم و قبل از مدیریت بحران در این باره فکر کنیم ، راه درست توسعه یافتگی را یاد بگیریم و درباره دشت مشهد و خشک شدن آن صحبت کرد.

در بخش پایانی برنامه رامبد از مردم خواست راهکارهای مدنظرشان درباره بحران آب و حل آن بگویند و در پایان از دکتر حجت میان آبادی درخواست کرد که پیشنهادهای خودش را در حل بحران آب با تیم خندوانه درمیان بگذارد که به مردم منتقل کنند.

پیشنهادهای مهمان خندوانه برای حل بحران جهانی آب

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ م.ف
برچسب : خندوانه
وبگردی