شرکت های نوآور

آسیا پرچمدار برتر نوآوری در دنیا

کد مطلب : 10239زمان مطالعه : 5 دقیقه
براساس آخرین آمار رتبه بندی تامسون رویترز در زمینه نوآوری ،آسیا بالاترین رتبه را با پیشی گرفتن از آمریکا در بین شرکت های نوآور بدست آورد.جزئیات کاملی از این مطلب را در ادامه مشاهده کنید

اخرین آمار رتبه بندی تامسون رویترز در سال جاری میلادی،آسیا برای اولین باراز شروع این رتبه بندی، با پیشی گرفتن از آمریکای شمالی،پرچم شرکت های نوآور در جهان را به دست گرفت.این رتبه بندی بر اساس نوآوری های جدید در صنعت و علم و تکنولوژی در سراسر دنیا بدست می آید. 

به اذعان تمام صاحبنظران عرصه علم، فناوری و نوآوری، امروزه نوآوری به عنوان پیشران اصلی اقتصاد شناخته می شود و سیاستگذاران کشورهای مختلف بیشتر در زمینه نوآوری فعالیت می کنند. نوآوری در زمینه اقتصادی به تبدیل ایده های خوب به دارایی ملموس و به عبارتی ایجاد شغل و رفاه از تفکر خلاق اشاره دارد. محافظت افکار و ایده ها که معمولا توسط پروانه های ثبت اختراع صورت می گیرد، با فراهم آوردن فضایی مناسب در این مسیر، برای این منظور عنصری اساسی محسوب می شود.

کرامت فر، کارشناس ارشد علم سنجی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی ، با اشاره به این که رتامسون رویترز بیش از چند دهه است که به نمایه سازی انواع منابع علمی می پردازد، گفت:پروانه های ثبت اختراع یکی از انواع منابع علمی است که این شرکت تحت عنوان پایگاه دی دبلیوپی آی نمایه می کند. با استفاده از همین نمایه و چندین معیار مبتنی بر آن، تامسون رویترز از سال 2011 به رتبه بندی 100 شرکت نوآور برتر دنیا می پردازد.

وی در ادامه به پنج شرکت برتر در زمینه نوآوری در دنیا بر مبنای رتبه بندی 2014 تامسون رویترزاشاره کرد که سهم ایالات متحده از این تعداد، سه شرکت، سوئیس یک شرکت و ژاپن یک شرکت است.

پنج شرکت برتر نوآوری در دنیا

 

شرکتحوزهکشور
3M Companyشیمیایالات متحده آمریکا
ABBصنعتسوییس
Abbott Laboratoriesداروسازیایالات متحده آمریکا
Advanced Micro Bevicesالکترونیک و نیمه هادیایالات متحده آمریکا
Aisin Seikiاتومبیلژاپن

وی افزود:نگاهی به نتایج این رتبه بندی تامسون رویترز همچنین حاکیست که ژاپن با 11 درصد رشد در نوآوری از سهم 28 درصدی در سال 2013 به 39 درصد در سال 2014 ارتقا یافته و کره جنوبی و تایوان نیز حضور خود را بهبود داده اند. در مقابل آمریکا و فرانسه به ترتیب از 45 به 35 و 12 به 7 افت داشته اند.

کرامت فر تاکید کرد:رشد ژاپن و کل آسیا برخاسته از استراتژی های نوآوری در این کشورها و درصد تولید ناخالص داخلی است که به تحقیق و توسعه اختصاص داده اند. این مقادیر برای ژاپن و کره جنوبی به ترتیب 3.6 و 3.4 بوده است. چین اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه خود را برای شرکت هایی که در زمینه های کلیدی فناوری (زیست فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات و دیگر فناوری های برتر) و نیز سایر حوزه های فناوری فعالیت می کنند توسعه داده است.

کرامت فر به نکات قابل توجه در همین زمینه و از آن جمله به هزینه در تحقیق و توسعه اشاره کرد و گفت:آمارهای موجود نشان می دهد 100 شرکت نوآور در سال 2013، 208.7 میلیارد دلار در تحقیق و توسعه هزینه کرده اند که 12.9 درصد بیش تر از شرکت های S&P بوده است.

کشورهای برتر نوآوری

توزیع جغرافیای شرکتهای نوآور برتر دنیا

این کارشناس ارشد علم سنجی افزود :همچنین توزیع جغرافیایی رتبه بندی نشان می دهد برای نخستین بار آسیا با 46 شرکت شامل 39 شرکت از ژاپن، 4 شرکت از کره جنوبی، دو شرکت تایوانی و یک شرکت از چین در رتبه اول قرار گرفته است. آمریکای شمالی با 36 شرکت که 35 مورد آن از آمریکا و یک شرکت از کانادا بوده در رتبه دوم قرار دارد و اروپا 18 شرکت متشکل از 7 شرکت فرانسوی، 5 شرکت سوئیسی،4 شرکت آلمانی و یک شرکت سوئدی و هلندی در این رتبه بندی داشته است. نکته قابل توجه عدم حضور انگلستان در میان این کشورهاست.

اما در زمینه نوآورترین بخش ها، کرامت فر به شرکت های پیشتاز در این شاخص اشاره کرد و گفت:شرکت های الکترونیکی و نیمه هادی به پیشتازی در سال 2014 ادامه دادند. تعداد این شرکت ها در سال 2014، 9 درصد افول داشته و تعداد آن 21 بوده که در مقابل 23 در سال 2013 قرار دارد.

کشورهای برتر نوآوری

توزیع جغرافیای صنعت سخت افزار

به گفته وی، سخت افزار، صنعت پرکار دوم با 13 شرکت بوده و بیش از 18 درصد را به خود اختصاص داده است. بخش صنعت رتبه سوم را داراست که هشت شرکت متعلق به آن هستند که نسبت به سال گذشته یک پله رشد یافته و جای صنعت اتومبیل سازی با 8 شرکت در سال 2013 را گرفته است.

وی با اشاره به جایگاه گوشی های هوشمند در این رتبه بندی گفت:این بخش با حضور بازیگران اصلی شامل، اپل، مایکروسافت، سامسونگ، گوگل و بلک بری برقرار شده است.

اما این رتبه بندی ها حاوی نکات سیاست گذارانه مهمی است که کرامت فر به این نکات پرداخته است:اگر به دنبال شواهد تاثیر سیاست دولت در تسریع و هدایت نوآوری باشیم، چین به تنهایی برای این امر کافی است. ثبت اختراعات این کشور رشد دو رقمی داشته و نسبت ثبت داخلی در این کشور 3 به یک است. غالب نوآوری چین داخلی است و توسط طرح های دولتی به منظور بهره برداری از خلاقیت شرکت های چینی و با هدف جانشینی اقتصاد تولید محور با اقتصاد دانش محور صورت می گیرد. حضور اولین شرکت چینی در سال 2014 در این لیست شاهد خوبی بر اهمیت این اقدامات است. با این وجود تنها 10 درصد از ابداعات چین در سطح بین المللی محافظت می شود که سبب کوچک شدن سهم این شرکت ها در مقایسه با حجم ثبت آنهاست.

وی افزود:اما ژاپن که امسال در این رتبه بندی در صدر رتبه بندی قرار دارد، بر خلاف سال های رکود اقتصادی، هنوز سومین اقتصاد بزرگ دنیاست که سهم زیادی از صادرات آن، ابداعات فناوری برتر است. هزینه در تحقیق و توسعه که در سال 2010 کاهش یافته بود مجددا به حالت سابق یعنی 3.4 بازگشته که در مقایسه با آمریکا (2.7) و اروپا (2.0) سرمایه گذاری بیش تری است.

به گفته وی، برای سومین سال، انگلستان غایب بزرگ این فهرست است. دلیل این امر ممکن است مربوط به هزینه کرد این کشور در تحقیق و توسعه باشد. این هزینه کرد تحقیق و توسعه برای کشورهای اروپایی از 2.2 برای هلند و تا 3.4 برای سوئد متغیر است؛ در حالی که این مقدار برای انگلستان تنها 1.7 در سال 2012 بوده که آن را پایین تر از چین قرار می دهد.

کرامت فر خاطرنشان کرد:فرانسه البته با حضور کمتر، بار دیگر در صدر کشورهای اروپایی قرار دارد؛ میزان سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه این کشور همچنان 54.7 میلیارد از تولید ناخالص داخلی ثابت مانده که بیانگر آنست که اثربخشی خروجی با این مقدار کاهش یافته است.

 

 

آسیا پرچمدار برتر نوآوری در دنیا

51
این مطلب مفید بود ؟10
برگرفته از ایسنا-/ف
وبگردی