کوله پشتی زنبورهای عسل
محققان استرالیایی نوعی سنسور ردیاب با نام تگ RFID طراحی کرده اند که با نصب کردن آن در پشت زنبورهای عسل امکان جابجایی و مکان حرکتشان به طور دقیق بررسی می شود.

کوله پشتی برای زنبور عسل

با پیشرفت علم محققان به ایده ها و ابتکارات جالبی دست می یباند ابتکاراتی که می تواند نقش به سزایی در یک امر مهم و حیاتی داشته باشد چنانچه به تازگی محققان برای آگاهی بهتر از رفتار و زندگی زنبورها سنسورهای بسیار کوچکی ساخته اند که به پشت آنها متصل کرده اند تا جابجایی و عکس العمل زنبورها را مورد بررسی دقیق قرار دهند.

جمعیت زنبورهای عسل طی سالهای گذشته به دلایل انسانی و طبیعی کاهش داشته و باعث شده دانشمندان درباره رخ دادن یک فاجعه در این رابطه هشدار دهند. اختلال فروپاشی کلونی  یک مسئله پر رمز و راز است که زنبورهای کارگر ناگهان تصمیم به ترک کندو می گیرند و در نهایت باعث مرگ آنها می شود.

تگ RFID کوچکی که حالا محققان استرالیایی طراحی کرده اند پس از نصب شدن در پشت زنبورهای عسل این امکان را فراهم می کند که جابجایی زنبورهای عسل مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

زنبور عسل

کوله پشتی ردیاب برای زنبورهای عسل

در این پروژه که انجام آن با همکاری شرکت اینتل میسر شده تگ هایی که یک سوم زنبورهای عسل وزن دارند به شکل کوله پشتی روی حدود 10 هزار زنبور عسل نصب شده است. ثبت جابجایی و مکان حرکت زنبورهای عسل کمک می کند تا اثر مسائلی مانند بیماری ها،آلودگی هوا،وضعیت آب و هوایی بر روی زندگی آنها تحلیل شود.

محققان شرکت اینتل در مورد عملکرد این طرح گفته اند:تراشه های نصب شده در کندوها پس از دریافت اطلاعات حیاتی از زنبورهای کارگر، اطلاعات را از طریق اتصال بی سیم، به مرکز مطالعاتی ارسال می کند که سپس اطلاعات دریافتی به مدل های سه بعدی تبدیل می شوند تا فعالیت زنبورها در بیرون از کندوها مورد بررسی قرار گیرد.

کوله پشتی ردیاب برای زنبورهای عسل! +عکس

4.425
این مطلب مفید بود ؟223
برگرفته از عصر ایران - / ل
برچسب : عسل زنبور
وبگردی