خون دماغ شدن زیاد
خون دماغ، می تواند خطرناک باشد. بنابراین هر زمان که دچار خونریزی بینی هستید باید آن را متوقف کنید. خون دماغ شدن به دلیل فشار به رگ های خونی در داخل بینی بوجود می آید اما اگر زیاد اتفاق بیفتد باید به پزشک مراجعه شود.

خون دماغ شدن زیاد نشانه چیست؟

خون دماغ شدن امری است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد و معمولا هم اتفاق نگران کننده ای نیست اما اگر خون دماغ مکرر پیش بیاید باید آن را جدی گرفت و بررسی کرد.

 

هشدار به کسانی که زیاد خون دماغ می شوند
 
دکتر ابراهیم رزم پا فوق تخصص گوش و حلق و بینی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت :افرادی که در بینی دچار مشکلات موضعی هستند مثلاً مشکل عروقی دارند یا دچار خشکی مخاط بینی هستند یا اینکه توده یا جسم خارجی در بینی شان وجود دارد به خونریزی بینی دچار می شون همچنین افرادی که دارای اختلالات خونی، فشار خون، بیماری های قلبی، بیماری های مزمن کلیوی، کبدی یا مشکل در انعقاد خون هستند، می توانند در زمره افرادی قرار بگیرند که به خونریزی بینی مبتلا می شوند.
رزم پا ناحیه جلوی بینی را مستعدترین ناحیه ای دانست که خونریزی در آن اتفاق می افتد و بیان کرد:درصد زیادی از خون دماغ شدن ها در ناحیه جلوی تیغه بینی رخ می دهد چرا که این ناحیه شبکه عروقی بینی است و اکثر خونریزی های بینی به خصوص در کودکان نیز از این نقطه شروع می شود.خون دماغ در کودکان می تواند به علت پاره شدن رگ های کوچک خونی در داخل بینی باشد، اما علت خونریزی در بزرگسالان می تواند فشار خون بالا یا تغییرات عروقی باشد.
رزم پا در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه افراد در مواجهه با خونریزی بینی چه کار باید انجام دهند، گفت:خونریزی بینی در فصل سرما شایع تر از فصل گرماست مخصوصاً در فضاهای بسته ،چرا که افراد از وسایل گرما زا استفاده می کنند که خشک شدن مخاط بینی و خونریزی بینی را به دنبال دارد.80-70درصد خونریزی ها با اقدامات اولیه در منزل کنترل می شوند، بدین صورت که فرد باید دو طرف پره بینی را گرفته و به ناحیه جلوی تیغه بینی فشار بیاورد و چند دقیقه آن محل را نگه دارد تا خونریزی کنترل و قطع شود.
متخصص گوش و حلق و بینی ادامه داد:با این اقدامات اصولاً خونریزی بینی قطع می شود اما اگر ادامه پیدا کرد باید به بیمارستان مراجعه کرد. شاید دلیل خونریزی بیماری های زمینه ای مثل اختلالات خونی یا انعقادی باشد یا اینکه مسائل موضعی خود بینی مسبب خونریزی باشند.
وی خاطر نشان کرد :خونریزی بینی در سنین بالا نیاز به بررسی بیشتر دارد چرا که ممکن است از علائم فشارخون بالا یا مشکلات قلبی، ریوی، کلیوی باشند. گاهی ناراحتی های دریچه میترال قلب با خونریزی از بینی همراه است، بنابراین علل خونریزی از بینی در افراد مختلف، متفاوت است و لازم است بنا بر علت ایجاد کننده آن درمان لازم انجام شود. درواقع در صورت تکرار خون دماغ لازم است به منظور تشخیص علت آن، سریعا به پزشک مراجعه شود و از دستکاری مخاط بینی پرهیز شود.

خون دماغ ، علت خون دماغ شدن زیاد

4.3109
این مطلب مفید بود ؟9415
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از خبر آنلاین -/
برچسب : خون دماغ
وبگردی