فلج شدن در خواب
آیا می دانید فلج شدن در خواب ممکن است؟ چه زمانی فلج شدن در خواب رخ می دهد؟ با بهترین راه های پیشگیری از فلج شدن آشنا شوید.

چرا گاهی وقتی نصفه شب بیدار میشوید، نمی توانید حرکت کنید و تکان بخورید؟!

تصور کنید که شما به طور ناگهانی از خواب بیدار می شوید و نمی توانید یک عضله راحرکت دهید ترسناک و وحشتناک به نظر می رسد، اما بالاخره این تجربه ای است که بسیاری از آدمها حتی در یک لحظه از زندگیشان تجربه کرده اند. این پدیده روانشناسی عجیب و غریب به عنوان فلج خواب شناخته شده است .جایی که فرد برای یک مدت کوتاهی نه میتواند حرف بزند ونه اینکه حرکت کند. این یک حالت انتقالی بین بیداری و خواب است که اغلب با توهم همراه است.
 
توهم و هذیان: مثل حس کردن حضور کسی که در اتاق یا نشستن کسی روی قفسه سینه، رایج هستند و ممکن است فرد برای نفس کشیدن به مشکل برخورد کند و برایش سخت باشد. این تجربیات فیزیکی، مانند رد شدن یک جریان قوی از بدن،معمول میباشد.
براساس یک نظر سنجی سیستماتیک که در سال 2011 منتشر شد ، فلج و رخوت در خواب یک مورد نسبتا شایع میباشد.
براساس 35 مطالعه و تحقیق نشان داده شده است که اکثر افراد در طول زندگیشان 36000 بار دچار چنین شکلی می شوند. محققین فهمیده اند که 6 الی 7 درصد از عموم مردم، این را تجربه می کنند، که28/3%آنها از گروه مردمی با ریسک بالا هستند.
 
فلج شدن
 
مثل دانش آموزانی که دارای اختلال خواب هستند. 31/9%آنها در میان افرادی هستند که از اضطراب و افسردگی رنج میبرند.
این مطالعه به تحقیقات بیشتری نیاز دارد و بررسی بیشتری باید انجام شود تا بتوان بیشتر در مورد تاثیر آن بر وضعیت جسمانی و احساسی فرد؛ اطلاعات کسب کرد و وضعیت آن مشخص شود.
 
خواب
دانش آموزان دچار اختلال در خواب

چه زمانی این فلج و بی حالی در خواب رخ میدهد؟؟

معمولا این اتفاق ،در زمان خاص در طول خواب رخ میدهد. در حالی که شما به خواب میروید ،بدنتان به آرامی آرام میشود،و ممکن است شما نتوانید خیلی سریع بدن خود را حرکت دهید و یا حتی صحبت کنید. بدن شما در طول خواب ،به طور متناوب ،بین حالت REM (سرعت حرکت چشم) و NREM(حرکت آهسته چشم)جا به جا میشود.در پایان NREM ،خواب شمابه REM تغییر میکند.
جایی که چشمها به سرعت حرکت میکنند،اما بدن شما بسیار آرام است. REM، عمیق ترین قسمت از چرخه خواب شماست ،وقتی که مغز شما باعث می شود، رویاهایی واضح و روشن ببینید. در این زمان ،عضلات بدن شما ،اساسا خاموش میشود تا شما در هنگام خواب و رویا دیدن ،عملکردی با بدن خود نداشته باشید.
 
فلج
زمان رخ دادن فلجی در خواب
 
اگر شما قبل از حالت چرخه REM از خواب بیدار شوید،کاملا آگاه هستید. اما بدن شما هنوز در حالت REM قرار دارد و شما قادر به حرکات داوطلبانه و خودکار و آگاهانه نیستید. چه نوع هذیان و توهم هایی در فلج خواب رخ میدهند؟ بر طبق یک مطالعه منتشر شده در باره آگاهی و شناخت درسال 1999،سه نوع توهم در طول فلج خواب رخ میدهد.
 
کابوس: در این نوع ،مردم احساس سوزش شدیدی ،روی سینه خود دارند و احساس میشود که نمیتوانند نفس بکشند.
در این جا ،بدن هنوز در حالت تنفس REM است.
 
نفوذ گر:در اینجا مردم حضور یک شخص ،ترس و توهم های بصری و شنیداری را حس میکنند.این یک حالتی است که در آن مردم ممکن است از کوچکترین محرک ها آگاهی داشته باشند.
 
تجربه های بدنی غیر معمول:در این نوع ،افراد تجربه های غیر از بدن طبیعی ،مانند پرواز و شناور بودن میکنند.
در اینجا ،قسمت های مختلف مغز بیدار میشوند.

چه کسی میتواند به فلج خواب دچار شود؟

طبق آکادمی پزشکی خواب آمریکا،افراد در سن 14 تا 17 سالگی ،فلج در خواب را برای اولین بار تجربه میکنند. این موضوع میتواند برای 5 تا 40 درصد افراد چه زن و چه مرد درهر گروه سنی اتفاق بیفتد.
اما طبق تحقیقات منتشر شده در سال 2015 ،نشان میدهد که در این سنین ضعیف تر رخ میدهد با این حال هنوز مطالعات بیشتری برای رسیدن به نظر و نتیجه گیری قاطع لازم است.

برخی از عوامل مشترک برای دچار شدن به فلج در خواب عبارتند از:

  • خواب نا مناسب.

  • تغییرات مکدر در برنامه های خواب،مشکلات روانی،مانند اضطراب،استرس زیاد و یا اختلال دو قطبی را در بر دارند.

  • زمینه ژنتیکی.

  • خوابیدن به پشت.

  • مشکلات خواب مانند نارکولپسی یا گرفتن عظلات ساق پا استفاده از داروهای خاص.

  • سوء مصرف موادمخدر .

فلج در خواب

چه افرادی دچار فلج خواب می شوند

آیا این مشکل در خواب میتواند پیشگیری یا درمان شود؟؟

پیشگیری و یا درمان رخوت و فلج شدن در خواب میتواند، مشکل باشد، زیرا این امر مربوط به وراثت است و به مجموعه ای دیگر از مسائل خواب و سلامت مرتبط است.
با این حال، بسیاری از کارهایی که میتوانید برای حل این مشکل انجام دهید،وجود دارد:
سعی کنید زندگی خود را مدیریت کنید و استرس و تنش را کاهش دهید ورزش را به صورت منظم انجام دهید.(اما نه قبل از رفتن به خواب)
یک برنامه منظم برای خواب داشته باشید و استراحت کافی کنید.اگر اختلالات روانی ،مانند اضطراب یا افسردگی دارید ،داروهایی را که توسط پزشک تجویز شده است را به طور منظم مصرف کنید.
به پشت بدن خود نخوابید.
 
 فلج شدن
راه های پیشگیری از فلج شدن در خواب
 
حتما سعی کنید پهلو بخوابید. (مخصوصا پهلوی راست).
برای بیرون آمدن از این حالت بدن، سعی کنید انگشت پا یا دست را به آرامی حرکت دهید و روی آن تمرکز کنید .
به یاد داشته باشید که در این حالت ،جایی برای نگرانی نیست.
اگر رخ دهد، یک اتفاق طبیعی است و میتوانید با اقدامات مناسب به راحتی آن را مدیریت کنید.
 
خوابیدن
نحوه درست خوابیدن برای اینکه دچار فلج شدن در خواب نشوید

از علت تا درمان و پیشگیری فلج شدن در خواب

4.584
این مطلب مفید بود ؟768
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی