هفته سیزدهم بارداری
هفته 13 بارداری جنین مانند یک هلو می ماند و سر نسبتا بزگی دارد در این زمان است که شما میتوانید اعلام کنید که باردار هستید زیرا بدن مادر نیز دچار تغییراتی می شود

آنچه در هفته سیزدهم بارداری انتظار می رود 

تا 13 هفته، کودک شما تا حدود 7 سانتیمتر یا اندازه هلو رشد کرده است. خبر خوب؟ جفت ، به طور کامل رشد کرده است و می توانید حاملگی خود را اعلام کنید این چیزی است که در هفته 13 بارداری انتظار می رود ولی نه تنها این مورد بلکه موارد بسیاری در مورد وضعیت جنین و مادر در هفته سیزدهم بارداری وجود دارد که در ادامه این بخش از نمناک خواهید خواند.

وضعیت جنین در هفته 13 بارداری

رشد کردن استخوان های دست و پا تا هفته 13 بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته 13 بارداری

کودک من در هفته سیزدهم بارداری چه کاری انجام می دهد؟

در حال حاضر، سر نوزاد شما تقریبا نیمی از بدن او را تشکیل می دهد و پلکهایش برای چند ماه آینده از چشمان او محافظت خواهد کرد. در طول 13 هفته، استخوان های دست و پا، شروع به رشد میکنند و روده کودک که تا به حال در داخل بند ناف رشد می کرد، به شکم نوزاد منتقل میشود. در این هفته، جفت همچنین در حال رشد است و جنین شروع به تغذیه میکند، و مواد غذایی مورد نیاز برای چند ماه آینده را فراهم می کند.

اندام نوزاد شما هم اکنون شروع به رشد میکند، اما احتمالا خیلی زود است که، این اجزاء را در یک سونوگرافی مشاهده کنید ، یکی دیگر از پیشرفت های این هفته تارهای صوتی هستند ، چیزی است که ما مطمئن هستیم که او از زمانی که متولد می شود، اغلب از آن استفاده می کند!

 بدن مادر در هفته 13 بارداری

تغییرات بدن مادر در هفته 13 بارداری

بدن مادر در سیزده هفته بارداری چه کاری انجام می دهد؟

همانطور که به سه ماهه دوم رسیدید، علائم ،مانند :بیماری صبحگاهی و خستگی باید شروع شود.

در حال حاضر، جفت شما به طور کامل رشد کرده است، اما در دوران بارداری همچنان رشد خواهد کرد و کودک شما از طریق بند ناف که به آن متصل است، اکسیژن و مواد مغذی را به اندازه کافی دریافت میکند. با این حال، جفت همچنین نقش مهمی در خلاص شدن از مواد زائد مانند دی اکسید کربن و همچنین تولید بسیاری از هورمون های مهم مورد نیاز برای رشد کودک را بر عهده دارد. این، ممکن است زیبا به نظر نرسد (اگر احساس خوبی ندارید تصویر آن را در گوگل سرچ نکنید) اما کار واقعا شگفت انگیز را برای کودک انجام میدهد.

در این هفته، شما ممکن است اولین علائم را از کودک خود ببینید معمولا بین 12 تا 16 هفتگی ،شروع به لگد زدن میکند، اما این کاملا به بدن و نوزاد شما بستگی دارد ؛ لگد زدن کودک، در شما هیجان ایجاد میکند و به شما میگوید که در انتظار چه هستید .

علائم هفته سیزده بارداری که باید منتظر آنها باشید: 

 

پرانرژی شدن مادر در هفته سیزده بارداری

انرژی بیشتر

بلاخره جفت شما در حال رشد است، و در این زمان شاید احساس انرژی مضاعفی به شما دست دهد. با انجام برخی از تمرینات میتوانید به حالت عادی برگردید ، اما زیاده روی نکنید!

یبوست مادر در هفته 13 بارداری

یبوست و سوزش سر دل در هفته سیزده بارداری

یبوست

ما قبلا به این موضوع اشاره کردیم، اما در دوران بارداری هورمونها باعث عوارض جانبی ناخواسته می شوند و این یکی از آنهاست!فعالیت ماهیچه های روده ای، کاهش پیدا می کند، و این موضوع بدان معناست که مواد غذایی به کندی در داخل روده حرکت میکنند، که می تواند برای شما ناراحت کننده باشد. نکات برتر ما،اضافه کردن برخی از میان وعده های فیبر بالا به رژیم غذایی خود :میوه، سبزیجات و دانه های غنی گزینه های خوبی هستند.

سوزش سر دل

یکی دیگر از مواردی که بسیار رایج است و احتمالا در طول دوران بارداری با آن درگیر هستید، ماهیچه ای که در بالای شکم قرار دارد، از فعالیت خود میکاهد و باعث می شود که اسید های گوارش به سمت بالا برگشته و باعث سوزش در قفسه سینه میشود پس بهتر است از خوردن غذاهای تند و چرب خودداری کنید و تا میزان آنتی اسیدها کاهش پیدا کند!

دیده شدن رگ های مادر در هفته 13 بارداری

نمایان شدن رگها در دوران بارداری

رگهای قابل مشاهده

ممکن است شما آنها را دوست نداشته باشید، اما این موضوع در طول بارداری فوق العاده مهم هستند. و نشانه ای از افزایش خون رسانی به نوزاد شما است.

ترشحات واژن

ترشحات واژن در هفته سیزده بارداری که به عنوان leukorrhea شناخته می شود، تخمیری نازک، شیری، خفیف و بی بو است که یکی دیگر از نشانه های کاملا طبیعی است ،که در اثر تولید استروژن در دوران بارداری ایجاد می شود وظیفه ی آن ،محافظت از دهانه رحم در قبال عفونت است، تا در دوران بارداری و زایمان مشکلی ایجاد نشود بنابراین، نگران استفاده از دستمال مخصوص مرطوب برای تمیز کردن آن نباشید. ترشح این مایع ،لباس زیر شما را کثیف میکند ، پس بهتر است از لباس های راحت در این دوران استفاده کنید. در این هفته، به عنوان رویکردهای سه ماهه دوم شما، ممکن است حس جنسی شما افزایش پیدا کند! با این حال، شایان ذکر است اگر شما سابقه کار سقط جنین داشته اید، قبل از رابطه باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر هفته های اول بارداری است و شما احساس انفجار میکنید، بهتر است یک چک آپ برای اطمینان از دوقلو بودن کودک انجام دهید.

با این حال ، اگر اولتراسوند اول شما تأیید کند، که تنها یک قاشق کوچک در اجاق وجود دارد، نگران نباشید، این می تواند به این معنا باشد که تاریخ بارداری را اشتباه کرده اید و یا اینکه معده شما پر از گاز است و فقط پف کرده.

هفته سیزدهم بارداری : بایدها و نبایدهای مهم مادر و وضعیت جنین

4.71392
این مطلب مفید بود ؟130785
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / آ / ن
وبگردی