روغن پالم

روغن پالم چیست و چه عوارضی دارد ؟

کد مطلب : 7968تعداد نظرات : 5 نظرزمان مطالعه : 6 دقیقه
روغن پالم از مغز میوه نخل به دست می آید که چربی اشباع شده ی زیادی دارد که متخصصان مصرف ان را زیاد جایز نمی دانند.

روغن پالم چیست؟

روغن پالم روغنی از مغز میوه ی نخل است. بزرگترین عرضه کننده ی این روغن کشور مالزی است که به عنوان روغنی بدون کلسترول در اکثر کشورهای آفریقایی مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن پالم در بین روغن های گیاهی در رده ی آخر قرار دارد و به دلیل داشتن میزان بالای چربی های اشباع شده برای مصرف بعد از تمام روغن های گیاهی دیگر توصیه می شود.

همچنین دو نوع روغن می تواند تولید کرد؛ روغن پالم خام که از فشار دادن میوه گوشتی و روغن هسته پالم که از خرد کردن هسته یا سنگی که در وسط میوه وجود دارد ، درست می شود. درختان نخل روغنی بومی آفریقا هستند اما بیش از 100 سال پیش به عنوان یک محصول درختی زینتی به آسیای جنوب شرقی آورده شدند. هم اکنون اندونزی و مالزی بیش از 85 درصد از عرضه جهانی این روغن را تشکیل می دهند، اما 42 کشور دیگر نیز وجود دارند که روغن پالم تولید می کنند.

موارد مصرف روغن پالم:

روغن پالم دارای اسیدی است که محققان مصرف آن را دلیلی برای ایجاد و افزایش بیماری های قلبی دانسته اند.

از روغن پالم به عوان یک سوخت زیستی برای مصارف و ساخت بیودیزل ها استفاده میشود. جالب است بدانید که از این روغن در طول جنگ جهانی دوم برای تهیه بمب های ناپالم استفاده می شده است.هم چنین نزدیک به 50 % از محصولات بسته بندی که ما در سوپرمارکت ها پیدا می کنیم، همه چیز از پیتزا، پیراشکی و شکلات، دئودورانت، شامپو، خمیر دندان و رژلب را شامل می شود. همچنین در غذای حیوانات و به عنوان یک سوخت زیستی در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد

ویژگی های این درخت و میوه آن، روغن پالم را به یک جز کلیدی در تمام صنایع تبدیل کرده است:

برای شرکت های تولیدی بزرگ، رشد روغن پالم کارآمد است. بر خلاف سایر درختان، این نوع درختان نخل می توانند به سرعت در هر نوع خاکی رشد کنند. البته این موارد در بررسی های جهانی صورت گرفته و مختص یک کشور نیست.

فست فود

چرا روغن پالم در همه جا هست؟

چنانچه در نمناک گفته ایم روغن پالم روغنی بسیار متنوعی است که دارای ویژگی و عملکرد های مختلفی است که آن را بسیار مفید و به طور گسترده مورد استفاده قرار می دهد. آن در دمای اتاق نیمه جامد بنابراین می تواند قابل پخش باشد؛ در برابر اکسیداسیون مقاوم است و می تواند محصولات را مدت طولانی تری نگه دارد. در دماهای بالا مقاوم است و محصولات سرخ شده را ترد می سازد . همچنین بی بو و بی رنگ است بنابراین ظاهر یا بوی محصولات غذایی را تغییر نمی دهد در کشورهای آسیایی و آفریقایی روغن پالم به طور گسترده به عنوان روغن پخت وپز استفاده می شود، درست مثل روغن آفتابگردان یا روغن زیتون که استفاده می شود.

مشکل روغن پالم چیست؟

روغن پالم به عنوان یکی از محرک های اصلی جنگل زدایی دنیا و از بین بردن زیستگاه گونه های در معرض خطر انقراض مانند ، اورانگوتان وفیل های کوتوله کرگدن سوماتران است. از بین بردن جنگل ها همراه با تبدیل خاک غنی از کود گیاهی و کربن به میلیونها تن از گازهای گلخانه ای که به درون اتمسفر وارد و به تغییرات آب و هوایی کمک می کند. همچنین به استثمار کارگران و کودکان کار می انجامد. اینها مسائلی جدی هستند که باید به آن رسیدگی شود، چرا که لازم نیست این گونه باشد.

چه راه حل هایی وجود دارند؟

روغن پالم را می توان بیشتر اصلاح کرد و در پی آن همه چیز می تواند تغییر کنند. RSPO در سال 2004 در واکنش به افزایش نگرانی ها در مورد تاثیرات روغن پالم در محیط جامعه،شکل گرفت . یک استاندارد تولید دارد که بهترین تجارب تولید و منبع یابی روغن پالم را دارد که در بیشتر صنعت جهانی خرید داری می شود.

همچنین تعهد به خرید و استفاده از روغن پالم تایید شده را در سراسر سطح جهانی را تشویق می کنند که در استفاده و منبع یابی روغن پالم شفاف باشند و اطمینان حاصل کنند که آن ها را از چه کسانی می خرند و در کجا تولید شده اند، و برای حمایت از برنامه ها و ابتکارات چشم انداز پایدار سرمایه گذاری می کنند. تنها با تمام این مواد اولیه ممکن است شروع به شتاب بخشیدن و انتقال به یک صنعت روغن پالم پایدار در جریان اصلی کنیم.

روغن پالم

چرا روغن های گیاهی دیگری را جایگزین نمی کنیم ؟

روغن پالم یک محصول فوق العاده کارآمد است و درمقایسه با روغن های گیاهی دیگر بیشتر تولید می شود . در سطح جهانی، روغن پالم 35 % تقاضای روغن گیاهی جهان را تنها در 10 درصد از زمین تامین می کند. برای گرفتن همان مقدار روغن جایگزین مثل روغن سویا یا روغن نارگیل، به چیزی بین 4 تا 10 برابر زمین بیشتر نیاز خواهید داشت، که این باعث مشکل در بخش های مختلف جهان خواهد شد و دیگر زیستگاه و گونه های دیگر را تهدید خواهد کرد.

علاوه بر این، روغن پالم یک محصول مهم برای تولید ناخالص داخلی، اقتصادهای نوظهور است و میلیونها کشاورز هستند که به تولید روغن پالم برای امرار معاش خود وابسته هستند. تحریم روغن پالم همیشه پاسخ نیست.

آیا می توانیم به محصولات تایید شده RSPO اعتماد کنیم ؟

RSPO بزرگ ترین استاندارد، مستقل را برای تولید پایدار روغن پالم نشان می دهد. روغن پالم تایید شده محیط زیست و جوامع محلی را که برای امرار معاش خود به آن وابسته هستند حفظ می کند، به طوری که روغن پالم می تواند به ایفای نقش کلیدی در امنیت غذایی ادامه دهد.

علاوه بر سازمان های دیگر،خودمان نقش فعالی در تاثیرگذاری و شکل دادن استاندارد ایفا می کنیم تا مطمئن شویم که این استاندارد برای مردم محافظت بیشتری ایجاد می کند. در نوامبر 2018 استاندارد RSPO تقویت شد و اکنون یک ابزار ضروری را نشان می دهد که می تواند به شرکت ها در دستیابی به تعهداتشان با روغن پالم که بدون جنگل زدایی، توسعه ، استثمار و استفاده از آتش هستند، کمک کند.

چرا تحریم پالم راه حل نیست؟

روغن پالم در حدود 10 درصد از کل صادرات اندونزی و 5 درصد از صادرات مالزی را تشکیل می دهد که آن را مهم ترین کالای صادراتی کشاورزی می سازد

حدود 4 میلیون نفر در مناطق روستایی اندونزی مستقیما به آن وابسته هستند و اگر شما بیشتر زنجیره تامین روغن پالم را افزایش دهید، برآورد می شود که 17 میلیون نفر دیگر درآمد خود را از این صنعت به دست می آورند.

روغن پالم تاثیر زیادی بر زندگی کشاورزان محلی دارد که زمین های خود را به شرکت های بزرگ فروخته اند.

اغلب، حتی تمام قطعات زمین به شرکت های روغن پالم ، در ازای پول مورد نیاز برای غذا، بهداشت یا آموزش کودکانشان فروخته می شوند. به همین دلیل است که یافتن جایگزین برای روغن پالم یک فرآیند است.

هیچ محصول یا شرکت واحدی وجود ندارد که بتواند خسارت ناشی از آن را پرداخت کند. راه حل برای روغن پالم به یک تغییر ساختاری بزرگ تر شامل مشتریان، شرکت های بزرگ و موسسات ملی نیاز دارد.

اگر بخواهیم این روند را برگردانیم، باید جایگزین هایی را برای روغن پالم ایجاد کنیم که این جوامع را از محصولات مختلف و کالاهای جنگلی تامین می کند.

کشاورزی

روغن پالم ، سوخت فسیلی سبز

اتحادیه اروپا به تنهایی حدود 50 % از واردات جهانی روغن پالم را به خاک خود اختصاص داده است. هند، چین و اتحادیه اروپا بزرگ ترین مصرف کنندگان این روغن گیاهی هستند، اگرچه آن ها آن را تولید نمی کنند و تقاضای آن ها کاملا با واردات تامین می شود.

در حقیقت 74 درصد روغن پالم از مالزی و اندونزی وارد می شود و فشار زیادی بر جنگل های این کشورها می گذارد. از روغن پالم به عنوان یک سوخت زیستی برای مصارف و ساخت بیودیزل ها استفاده میشود.

در ابتدا به فکر جامعه بین المللی به عنوان یک جایگزین پایدار برای سوخت های فسیلی، اروپا از 45 درصد روغن پالم برای سوخت گیاهی و 15 درصد دیگر برای تولید گرما و انرژی استفاده می کنند.

عوارض جانبی روغن پالم :

چربی های اشباع شده طبیعی که روغن پالم را تشکیل می دهند، چگالی کلسترول را در بدن انسان افزایش می دهد و با مسدود شدن رگ ها منجر به ایست قلبی می شود. تولید روغن پالم خطر زیست محیطی را به همراه دارد چون علت اصلی گرم شدن جهانی هوای کره زمین و تغییرات در شرایط کلی آب و هوایی است.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که زمینها با آتش پاک سازی می شود دود این آتش سوزی ها، هفته ها و گاهی ماه ها در هوا پر می شود. یکی از دلایل اصلی انقراض ، حیواناتی که گفته شد است.برای تهیه بمب های ناپالم در طول جنگ جهانی دوم از این روغن استفاده می شده است.

روغن های کنجد، ذرت، سویا و آفتابگردان نسبت به روغن پالم گران تر هستند به همین دلیل افراد بیشتر از روغن پالم استفاده می کنند و در دوسال اخیر آمار واردات این محصول افزایش یافته است.

روغن پالم چیست و چه عوارضی دارد ؟

4.5740
این مطلب مفید بود ؟66476
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : lybrate / wwf.org / ecosia / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
5 نظر به ثبت رسیده است
مرتضی نبی زاده1396-12-18
نتایج تحقیقات اخیر چیزی دقیقا برعکس این مقاله رو نشان میدهند که نه تنها روغن های اشباع حیوانی و پالم مضر نیستند! بلکه بسیار هم مفید هستند و دوست سلامتی ما هستند. مضرترین روغن ها، روغن های آفتابگردان، کانولا ، کنجد و یکی 2 تا دیگه هستند که متاسفانه مردم در مصرف آنها هیچ ترسی ندارند که البته دلیلش کاملا معلومه! دوستان عزیز ،شیر پرچرب مصرف کنید و به شدت از شیر هایی که دستکاری شدند و چربی های آنها کاهش پیدا کرده دوری کنید! روغن حیوانی و کره حیوانی و پالم و زیتون و نارگیل هم از بهترین و بی رقیب ترین روغن ها برای مصرف هستند! به این نصیحت های بنده گوش بدید اگر براتون ضرری داشت منو سر پل خواهید دیدید، اونجا خفتمو بگیرید!
3630
sanaz1397-09-03
سلام ممنون از اطلاع رسانی شما عزیز
84
احمد1396-03-20
جسارتا پالم یه واژه انگلیسیه و به اشتباه پالم تفلظ میکنیم در اصل تلفظ صحیح این واژه " پام " میباشد palm oil
169
هستی1395-11-21
خدا لعنت کنه تمام سود جویانی که حتی ذره ای به عاقبت کارشون فکر نمیکنن .....
322
حامد1395-04-09
اسید پالمیتیک نه اویک
143
وبگردی