راهکارهای عملی برای افزایش و تقویت عزت‌نفس
تکمیل شخصیت هر انسان متکی به برخی نکات مختلف می باشد که عزت نفس در این نکات تصرفی دارد.

راهکارهای عملی برای افزایش و تقویت عزت نفس

 عزت نفس توامان با اعتماد بفنس می تواند شخصیت کاملی از شما را نمایش دهد، ما با عزت نفس احساس بهتری نسبت به خود داریم و به همین ترتیب از مقاومت بیشتری در برابر ناملایمات نیز برخوردار هستیم. مطالعات اسکن مغزی نشان می دهد که وقتی عزت نفس بالاتر باشد، زخم های عاطفی مانند ترد شدن و از دست دادن معشوق را دردناک تر تجربه خواهیم کرد و به همان میزان هم سریع تر از آن ها رد خواهیم شد و به روال عادی باز خواهیم گشت.
داشتن عزت نفس بالا بسیار هیجان انگیز است و فرد را متمایز نشان خواهد داد اما افزایش عزت نفس برای کسانی که در این مورد دچار ضعف هستند باید با تمرین های مستمر و بدون خستگی همراه باشد. عزت نفس بالا از فاکتورهای خوبی است که هر کسی می تواند آن را در شخصیت خود جای دهد، اما نباید این عزت نفس با خودشیفتگی آمیخته شود زیرا می تواند آسیب رسان و مخرب باشد، هر چیزی به مقدار مناسب برای شخصیت و روحیه ی شما الزامی ست، پس برای دست پیدا کردن به عزت نفس مناسب با شخصیتتان با روش های درست تقویت آن آشنا شوید.
 
در مجله بوکاپو بخوانید :عزت نفس و راه های تقویت آن
تقویت عزت نفس، در بوکاپو بخوانید
 

6 قدم برای افزایش و تقویت عزت نفس 

با این شش قدم می توانید عزت نفس کاهش یافته ی خود را به خوبی تقویت کنید و به صورت عملی تغییرات را در خود مشاهده کنید. فراموش نکنید عزت نفس در هر کسی وجود دارد و باید با شیوه های درستی آن را تقویت کرد و به حد مطلوب رساند. علاوه بر این ها در کتاب 6 ستون عزت نفس که در بوکاپو آن را می توانید بیابید، 6 قدم مورد تایید ناتانیل براندن را خواهید یافت، همچنین خلاصه کتاب های رشد و توسعه فردی که در قالب فایل های صوتی در این مجموعه وجود دارد کلید راه خیلی از مشکل ها خواهد بود.

با خود دوست باشید

شما مهم ترین دارایی خود هستید، برای خود ارزش قائل شوید. زمان گذاشتن برای خود با کارهای زیادی قابل انجام است. گلدان های مورد علاقه ی خود را پرورش دهید، موزیک خوب گوش دهید، کتاب های مورد علاقه تان را در صف خواندن قرار دهید. موفقیت های شما کلید اصلی عزت نفس تان لقب خواهد گرفت در صورتی که بتوانید خود را همانطور که باید دوست داشته باشید.

با دوستان حمایتگر خود در ارتباط باشید

دوستان علاوه بر خانواده در دایره ی روابط شما نقش پر رنگی را ایفا می کنند، داشتن دوستانی که بتوانند در هر شرایطی حامی روحی شما باشند برای تقویت عزت نفس واقعا الزامی است. داشتن یک گروه از دوستان حمایتگر برای هر کسی مایه ی خوشبختی است و تضمین کننده ی موفقیت آن در همه عرصه هاست. شماتت کردن و زخم زبان را همه چشیده ایم، یک تیم خوب از دوستانتان را انتخاب کنید و تنها با آن ها ارتباط داشته باشید.

کوچک ترین موفقیت هایتان را جشن بگیرید

برای ایجاد شادی های کوچک و ایجاد حسی بهتر، از کوچک ترین موفقیت های در طول هفته خود بهره ببرید. از جوانه زدن گلدان کنار تخت تا پیروزی تیم محبوبتان در یک مسابقه را جشن بگیرید. ساده ترین اتفاقات و دستاوردهای شما یک پله از تقویت عزت نفستان قلمداد خواهند شد پس آن ها دست کم نگیرید و برایشان خوشحال باشید.
در مجله بوکاپو بخوانید:9 گام عملی برای شاد بودن
 
راه های شاد بودن در مجله بوکاپو
 

بر روی آنچه می توانید تغییر دهید تمرکز کنید

در زندگی تمام عوامل تحت اختیار انسان نخواهد بود، رسیدن به این درک که هر چیزی قابل تغییر نیست خود یک پیشرفت بزرگ است. آدمی می تواند با تغییر شرایط مالی و جایگاه خود به سطحی متفاوت دست پیدا کند اما هیچگاه نمی تواند اعضای درجه یک خانواده ی خود را تغییر دهید. افکار خود رها کنید و تمرکز خود را بر روی کارهایی بگذارید که می توانید انجامشان دهید.

از تعریف دیگران درباره ی خود استقبال کنید

تعارف را کنار بگذارید اگر کسی از شما تعریفی دارد باید آن را بپذیرید، این تعریف ها را بزرگ تر از سطح خود در نظر نگیرید بلکه خود را در آن جایگاه ببینید. تاثیر نظر مثبت اطرافیان بر عزت نفس شما غیر قابل وصف است. با آغوشی باز پذیرای تمام تعاریف باشید.

ورزش کنید

تحرک می تواند روحیه را تقویت کند، روزانه برای ورزش و پیاده روی وقت بگذارید. بالا رفتن ضربان قلب و ترشح هورمون های شادی احساس بهتری برای شما به ارمغان می آورد. اندورفین که به هورمون شادی معروف است و می تواند دومینو وار با شادی شما عزت نفستان را هم تقویت کند. به موجب همین شادی است که احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت.
 
پشنهاد بوکاپو:کتاب ذهن حواس جمع
 

راهکارهای عملی برای افزایش و تقویت عزت نفس

51
این مطلب مفید بود ؟10
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی