تفکر چابک
همیشه تمام کمپانی ها سعی دارند بهترین باشند و بهترین کار را ارائه دهند، اگر شماهم جز مدیران مسئولیت پذیر و باهوش هستید میتوانید از تفکر چابک استفاده کنید.

چگونه تفکر چابک را در هر سطح از شرکت خود جاسازی کنیم؟

کمپانی ها معمولاً سعی دارند که در مدیریت، بهترین عملکرد را داشته باشند. رهبران و مدیران باید سعی کنند که وظایف مختلف را بشناسند و آن ها را به خوبی انجام دهند و این موضوع را به بقیه هم یاد بدهند.

آن ها باید متوجه باشند فرقی ندارد که در چه جایگاهی هستند، در هر صورت باید وظیفه خود را به بهترین شکل ممکن به انجام برسانند. با ما در این بخش از نمناک همراه شوید تا در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فواید تفکر چابک در کار

اما مسئله دیگری وجود دارد که نام آن تفکر چابک است که باعث می شود متخصصان طرز فکر خود را بر اساس شرایطی که با آن مواجه هستند؛ تغییر دهند که فواید بسیار زیادی برای تفکر چابک وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • افزایش تعهد تیم به کار
 • ایجاد وضوح و شفافیت بین اعضای تیم
 • ارائه راه حل به کمپانی ها هنگام مطمئن بودن به شرایط
 • ایجاد نوآوری
 • به چالش کشیدن اعضای تیم
 • ایجاد یک فضا در محل کار که کارمندان راحت تر با تغییرات کنار بیایند
 • پیشنهاد یک ساختار برای شرکت
 • ارتقاء توانایی های کار گروهی

کار گروهی

روش ایجاد و رسیدن به تفکر چابک در گروه کاری

تفکر چابک باعث می شود که طرز فکر کمپانی دوباره تعریف شود بنابراین ایجاد فرهنگ چابک یک پروسه چالش برانگیز و طولانی مدت است و ارزش تلاش را دارد . به جریان انداختن تفکر چابک در هر سطح از کمپانی، نیازمند انجام تمرین های زیر است:

ذهن آگاهی کارمندان را تغییر دهید

تفکر چابک به دنبال تغییر طرز فکر در شرایط مختلف است بنابراین اولین مرحله برای به کارگیری تفکر چابک، تغییر طرز فکر و ذهن آگاهی کارمندان است که بتوانند با قوانین، خودشان را وفق دهند. تلاش برای اجرای فرایند چابک به سادگی به آن ها کمک می کند و باید رفتارهای زیرا در آن ها به جریان بیاندازند:

 • استقبال از تغییرات در همه ابعاد
 • انگیزه فردی
 • گفت و گوهای درون شخصی
 • برآورده کردن مداوم انتظارات

راه های تغییر ذهن آگاهی در هر بخش از کمپانی از طریق تشویق افراد برای مدیریت خودشان، شناخت اهداف و مهارت پیدا کردن و ایجاد تخصص حاصل خواهد شد.

فرهنگ یادگیری را ترویج کنید

یاد گرفتن از دیگر سازمان ها و شرکت ها به شدت باعث می شود که شما بتوانید تفکر چابک را در فرهنگ محیط کار ایجاد کنید، زیرا همیشه یاد گیری از تجربیات به عنوان مدیر و رهبر گروه مفید است و شما می توانید سرپرستان را دعوت کرده و در مورد رسیدن به اهداف و تفکر چابک، با آن ها مشورت کنید.

سوال پرسیدن

نتایج را اندازه گیری کنید

هنگامی که فرایند اجرای تفکر چابک را در کمپانی شروع می کنید، قطعاً می خواهید پیشرفت را اندازه گیری کنید و چیز هایی که انجام می شود را بسنجید. این اندازه گیری ها و ارزیابی ها باعث می شود تا سطح تفکر چابک را بسنجید.

بهترین راه برای انجام این کار این است که تغییرات را در رفتار کارمندان مشاهده کنید و متوجه خواهید شد که آیا یک کارمند هنگام تصمیم گیری به تفکر چابک عمل کرده است یا خیر.

از چیز های کوچک شروع کنید، سپس آن را گسترش دهید

هنگامی که تغییرات چابک را شروع می کنید، بهتر است که از چیز های کوچک با مقیاس پایین شروع کنید و در طول زمان پیشرفت خود را سرعت ببخشید. این که شما چگونه فرایند را پیش می برید، تعریف می کند که چگونه می توانید تغییرات جدید را ایجاد کنید.

اگر هنگام شروع خیلی سریع حرکت کنید، مطمئناً با سختی های زیادی مواجه می شوید و احتمال شکست وجود دارد. باید سعی کنید تدریجی و آرام پیشرفت کنید اما این پیشرفت را ادامه دهید.

پیشرفت

فرایند کار را ثبت و ضبط کنید

کم کم که کمپانی و سازمان به سمت وضعیت چابک حرکت می کند، بسیار مهم است که این فرآیند را ثبت و ضبط کنید، زیرا کارمندان جدید هم باید بخشی از تفکر چابک در یک گروه باشند که بعدا به شما ملحق می شوند. در نتیجه باید برای آن ها برنامه ریزی داشته باشید.

می توانید این فرآیند را بنویسید و آن را به صورت فایل ورد یا pdf در بیاورید و به عنوان اسناد شرکتی آن را حفاظت کنید. همین کار باعث می شود که اعضای تیم مداوم تشویق شوند تا خودشان را با تغییرات وفق دهند اما اگر بخواهید خیلی سریع در این امر پیشرفت کنید، قطعاً کارمندان با یک شوک بزرگ مواجه می شوند.

تفکر چابک چیست و چگونه میتوان در کار به آن رسید؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : طرز تفکر
وبگردی