تولد
اعمال اول رجب

بهترین اعمال اول رجب + آموزش نماز حاجت ماه رجب

تاریخ انتشار : 23 دی 1402کد مطلب : 91776زمان مطالعه : 3 دقیقه
ماه رجب یکی از پرفضیلت ترین ماه های خداوند است، در این ماه انجام بعضی اعمال به مسلمانان توصیه شده است که ثواب اخروی و پاداش دنیوی دارد.

بهترین اعمال اول رجب و نماز سفارش شده این ماه

رجب ماه خدا و ماه شست‌وشوی دل و جان از زنگارهای گناه و غفلت و آماده شدن برای ورود به ضیافت‌الله اعظم است. رجب هفتمین ماه از ماه‌های قمری و سراسر نور و فضیلت و رحمت است. به این ماه ریزان هم می گویند چرا که آن رحمت خداوند بر امت فرو می ریزد. برای اول این ماه که از جایگاه ویژه ای برخوردار است، اعمالی آورده شده است، با انجام این اعمال که در این بخش از نمناک آورده ایم، به ثواب اخروی و پاداش دنیوی در ماهی که از اوقات ارزنده برای دعاست، خواهید رسید.

نماز اول ماه رجب

نماز حضرت سلمان که رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) به او فرمود این نماز را بخوان.

این نماز ده رکعت است که به صورت پنج نماز دو رکعتی به شرح زیر خوانده می‌شود:

الف. در هر رکعت بعد از حمد، سه بار سوره اخلاص و سه بار سوره کافرون.

ب. بعد از هر دو رکعت دست‌ها را بلند کند و این دعا را بخواند:««لا اله الّا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی کلّ شیء قدیر»».

ج. سپس بگوید:««اللهمّ لا مانع لما اعطیت و لا معطی لما منعت و لا ینفع ذا الجدّ منک الجدّ»». پس دست‌ها را به روی خود بکشد.

سید روایت کرده است که هر کس در ماه رجب یک روز را روزه بدارد و چهار رکعت نماز گزارد در رکعت اول صد مرتبه آیة‌الکرسی، و در رکعت دوم دویست مرتبه سوره توحید، نمیرد تا جای خود را در بهشت ببیند یا دیده شود برای او. (قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، ص137.)

اعمال اول رجب

نماز اول هر ماه

مستحب است در روز اول هر ماهی نماز خوانده شود. وقتش از اول صبح تا مغرب و آن دو رکعت است در رکعت اول بعد از حمد سی مرتبه سوره توحید، و در رکعت دوم بعد از حمد سی مرتبه سوره قدر بخواند و پس از نماز به مقدار امکانش تصدق بدهد، امید است که سلامت جان خود را در آن ماه از خداوند بخرد.(فیومی، احمد بن محمد، المصباح المنیر، ص46)

روزه اول ماه رجب

امام صادق علیه السلام فرمود:روزه اول ماه رجب بود که نوح سوار بر کشتی شد و دستور داد تا هر کس که بهمراه او است آن روز را روزه بدارد و فرمود:هر کس آن روز را روزه بدارد آتش دوزخ از او بفاصله ده سال راه پیمایی دور می شود و هر کس هفت روزش را روزه بدارد درهای هفتگانه آتش بر او بسته می شود و هر کس هشت روز روزه بدارد درهای هشتگانه بهشت بروی او باز می شود و هر کس پانزده روز روزه بدارد هر چه سوال کند باو عطا می شود و هر کس زیادتر روزه بدارد خدای عز و جل نیز زیادتر عطا میفرماید.(الخصال، ج 3، ص 502)

حضرت پیامبر (صلی الله و علیه و آله) درباره ی روزه ی ماه رجب می فرماید:هر کس یک روز از این ماه را روزه بگیرد، خشنودی عظیم خدا را به دست آورده، خشم الهی از او دور می شود، و درهای جهنّم به روی او بسته خواهد شد. (مفاتیح نوین، به نقل از اقبال، ص 634)

روزه ماه رجب

غسل روز اول ماه رجب

در شب اوّل ماه، غسل، سنّت است و منقول است که هرکه در شب اوّل ماه رجب و شب پانزدهم و شب آخر آن غسل کند، از گناهان بیرون آید، مانند روزی که از مادر متولّد شده است. (اقبال الاعمال ص  6٢٨ .)

نماز هر شب ماه رجب

در هر شب، دو رکعت خوانده می‌شود، در هر رکعت بعد از حمد، سه مرتبه سوره کافرون و یک مرتبه سوره توحید خوانده شود. بعد از دو رکعت چون سلام نماز را دهد، دست‌ها را بلند کند و بگوید:««لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی کلّ شیء قدیر و الیه المصیر و لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم صلّ علی محمد النّبیّ الامّیّ و آله»» و دست‌ها را به صورت خود بکشد.

از حضرت رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) مروی است که کسی که این عمل را به جا آورد، حق تعالی دعای او را مستجاب گرداند و ثواب شصت حج و شصت عمره به او عطا فرماید. (قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، ص138)

بهترین اعمال اول رجب + آموزش نماز حاجت ماه رجب

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ن.ح
وبگردی