موهای زیر بغل
همه ی افراد از وجود موهای زائد زیر بغل ناراضی هستند اما دلیل بسیار جالبی برای رشد موهای زیر بغل وجود دارد که با دانستن این حقیقت شگفت زده خواهید شد.

حقایق جالبی که درباره موهای زیربغل نمیدانید

بدونِ شک؛ بسیاری از افراد در دوره های مختلفِ زندگی خود به این فکر افتاده اند که چرا مو در ناحیه زیر بغل رشد می کند. شاید از نظر شما این موها بدون کاربرد و بی فایده به نظر برسند؛ اما در واقع نقش مهمی در عملکرد بدن دارند که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم در مورد آن ها توضیح دهیم و فوایدش را بازگو نماییم.

دلایل رشد موهای زیر بغل

در دوران بلوغ، تغییرات هورمونی باعث رشد مو در زیر بغل و سایر قسمت های بدن می شود. در واقع با نزدیک شدن به بزرگسالی، متوجه می ‌شوید که موهای کم و بوری که تقریبا غیرقابل مشاهده بودند، اکنون شروع به تغییر کرده اند و ضخیم شده اند. در حقیقت؛ ابتدا موهای ناحیه تناسلی رشد می کنند و تقریباً دو سال بعد، موهای زیر بغل در می آیند. البته این روند؛ در هر فردی با توجه به رشدِ او؛ در سن متفاوتی اتفاق می افتد.

فواید موهای زیر بغل

برای درک هرچه بهتر دلیل رشد و وجود همین موهای بظاهر مزاحم زیربغل بهتر است با فواید آن آشنا شوید که شامل:

تنظیم دمای بدن

یکی از وظایف اصلی موهای زیر بغل، تنظیم دمای بدن است. مو می تواند در برابر هوای سرد یا گرمای بیش از حدی که با آن ناحیه حساس تماس پیدا می کند؛ محافظت کند.

حفظ رطوبت

همچنین، به حفظ رطوبت یا کاهش سرعت تولید عرق کمک می کند؛ بنابراین از چکیدن عرق جلوگیری خواهد کرد.

عرق کردن

کاهش اصطکاک

وجود مو در ناحیه زیر بغل از تماس پوست به پوست جلوگیری می کند؛ بنابراین حساسیت و اصطکاک را کاهش می‌ دهد؛ مخصوصا زمانی که ورزش می کنید؛ از طرفی هم نباید فراموش کنید که در صورت بلند شدن این مو ها، آن ها را اصلاح کنید که در غیر این صورت مو های زیر پوستی به وجود خواهد آمد.

آزاد شدنِ فرومون

زیر بغل پیام رسان های شیمیایی آزاد می کند که برای هر شخصی منحصر به خودش است. این پیام رسان ها که به عنوان فرومون شناخته می شوند، مواد شیمیایی هستند که بدن به طور طبیعی تولید و ترشح می کند تا به عنوان سیگنال های بویایی به ویژه برای جذب جنس مخالف عمل کنند. در واقع این موها هستند که آن ها را گیر می اندازند و نمی گذارند که رها و ساطع شوند.

جالب است بدانید که "فرومون" یک واژه جدید است که از زبان یونانی گرفته شده و به معنای هر ماده شیمیایی آزاد شده توسط یک حیوان است که بر فیزیولوژی یا رفتار سایر اعضای همان گونه تأثیر می گذارد. این تعریف در اواسط قرن بیستم رایج شد. از آن زمان، عطرسازان شروع به ساخت عطرهایی کردند که با توجه به ماهیت این پیام رسان ها ساخته می شوند.

جلوگیری از ناراحتی ها و بیماری ها

شیو نکردن یا وکس نکردن مو های زیر بغل باعث کاهش خطر حساسیت می شود و همچنین از قرار گرفتن پوست در معرض مواد شیمیایی، آلودگی و کثیفی جلوگیری می کند‌. به خاطر همین خیلی از پزشکان توصیه می‌ کنند که مو های زیر بغل را از ته و ریشه اصلاح نکنید و آن ها را با قیچی کوتاه کنید تا کم تر مشخص باشد و بتوانید از فواید آن هم بهره مند شوید.

چرا زیربغل مو داره؟ دلیلش شوکه ات میکنه

4.152
این مطلب مفید بود ؟439
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
برچسب : موهای زائد
وبگردی