حافظه حیوانات

سلطان حافظه در میان حیوانات

کد مطلب : 78035زمان مطالعه : 7 دقیقه
ممکن است تعجب کنید اما بعضی از موجوداتی که هر روز دور و برمان می بینیم دارای حافظه بسیار قوی و باورنکردنی هستند.

هشت حیوان با حافظه ی بسیار قوی

بعضی از حیوانات حافظه باورنکردنی دارند ، آن ها می توانند چهره شما را برای مدت ها به خاطر بسپارند یا می توانند برای همیشه یک کینه از شما در دل داشته باشند. کدام حیوانات بهترین حافظه را دارند؟ در این بخش از سرگرمی نمناک تعدادی از حیوانات با حافظه ی بسیار قوی را برای شما ذکر می کنیم:

نهنگ

  •  دلفین
  •  نهنگ
  •  فیل
  •  سگ
  •  میمون
  •  کلاغ
  •  طوطی

در ابتدا با حیوانات دریایی که حافظه ی قوی دارند، شروع می کنیم و سپس به حیوانات و پرندگان خشک زی نگاهی می اندازیم. 

حیوانات دریایی با بهترین حافظه

ما باید از نزدیک به برخی از حیوانات آبزی با طول عمر طولانی نگاهی بیندازیم . زیرا نمی توانید درباره ی حافظه ی طولانی صحبت کنید در صورتی که فقط دو سال بیشتر عمر نمی کنند ، درسته؟

حیوانات دریایی

دلفین ها

دلفین ها نه تنها یکی از حیواناتی با حافظه ی طولانی مدت هستند، بلکه یکی از باهوش ترین حیوانات کره زمین می باشند. چندین سال است که افراد مشغول آموزش دلفین ها برای انجام انواع ترفند ها در پارک های دریایی هستند و این امر منجر به پیوند بسیار ویژه ای بین دلفین ها و انسان ها شده است. زیست شناسان گزارش کرده اند که دلفین ها طولانی ترین خاطرات را در دنیای حیوانات دارند. بر اساس این مطالعات، دلفین های پوزه بطری توانسته اند صداهای سایر دلفین ها را در طی بیست سال به خاطر بسپارند. بر این اساس، هر دلفین صدای سوت منحصر به فرد خود را دارد که برای سایر دلفین ها قابل تشخیص است.

وال ها

بسیاری از ماهیگیران گزارش داده اند که وال ها پس از گذشت مدت زمان طولانی قادر به تشخیص قایق آن ها هستند. مدت هاست که وال ها به این معروف هستند که هنگام مهاجرت معمولا یک مسیر واحد و تکراری را طی می کنند. آن ها در زمستان هنگامی که آب سردتر می شود، به جنوب می روند و برای یافتن راه خود از طریق اقیانوس به حافظه ی خوبی نیاز دارند.

وال ها

حیوانات خشک زی با حافظه قوی

جهت پیدا کردن حیوانات خشک زی با حافظه ی قوی ، باز هم باید حیواناتی را بررسی کنیم که طول عمری طولانی دارند. 

فیل

فیل ها واقعاً حیوانات خوب و وفاداری هستند که از یکدیگر مراقبت می کنند . دانشمندان دریافته اند که فیل ها نقشه ی تمام چاله ها و سوراخ های آب منطقه خود را در ذهن دارند . آن ها همیشه می دانند برای تهیه آب برای بچه های کوچکشان به کجا مراجعه کنند . این نشان دهنده ی حافظه ی خوب فیل های بزرگسال می باشد.

سگ ها

اگر از صاحبان سگ ها بپرسید ، حتما به شما خواهند گفت که سگشان چه حافظه ی خوبی دارد. به همین دلیل است که می توانیم سگ ها را آموزش دهیم تا بسیاری از ترفندها را یاد بگیرند و رفتار خوبی داشته باشند . اگر سگ ها قادر به یادآوری یک سری چیزها نباشند، افسران پلیس نمی توانستند آن ها را برای خدمت رسانی تربیت کنند و همچنین نمی توانستند به آن ها کمک کنند.

سگ ها

آن ها همچنین می توانند صاحبان خود را پس از گذشت مدت زمان طولانی تشخیص دهند . نمونه های بی شماری از سگ ها وجود دارد که پس از مدت ها دور بودن از خانه ، راه خود را پیدا کرده اند که این لازمه ی داشتن یک حافظه ی خوب می باشد و مسلماً سگ ها از باهوش ترین موجودات در میان دنیای حیوانات هستند.

میمون ها

میمون ها خیلی باهوش هستند. بوزینه ها و میمون ها حافظه ی خیلی قوی دارند . آن ها قادر به انجام کارهای پیچیده هستند و می توانند آن چه را که یاد می گیرند، به خاطر بسپارند. آن ها احتمالاً گونه هایی هستند که ما انسان ها بیشترین تست حافظه را روی آن ها انجام داده ایم. میمون ها به این معروف هستند که اشکال و نشانه ها را به خوبی در خاطر نگه می دارند و اشیا و معماها را می توانند به خوبی دسته بندی کنند.

میمون ها

این نشان دهنده ی این است که میمون ها و بوزینه ها از حداقل حافظه ی تصویری برخوردار هستند و همچنین می توان به آن ها یک لیست بلندی از حرکات و نشانه های دست برای برقراری ارتباط با انسان را آموزش داد. میمون های رزوس توانایی شگفت انگیزی را برای درس گرفتن از تجربیات گذشته از خود نشان داده اند . آن ها به یاد می آورند که آخرین بار هنگامی که کار خاصی را انجام داده اند، دقیقا چه اتفاقی افتاده است.

پرندگان با حافظه خوب

پرندگان در یادآوری مکان ها و مسیرها نیز تبحر دارند. آن ها می توانند از همان مسیری که آمده اند ، برگردند و همچنین می توانند مسیرها و موارد مختلف بسیاری را در حافظه طولانی مدت خود نگه دارند.

کلاغ

کلاغ ها پرندگان بسیار باهوشی هستند. آن ها می توانند در مسافت های طولانی پرواز کنند و باز به همان نقطه ی اول برگردند. آن ها حیوانات خشک زی هستند، به این معنی که منطقه ی خاصی را تحت پوشش قرار می دهند.همچنین آن ها از صداها برای برقراری ارتباط با یکدیگر درباره آنچه که اتفاق می افتد، استفاده می کنند.

کلاغ

کلاغ ها بین بیست تا سی سال عمر می کنند که به آن ها این امکان را می دهد تا در طول زندگی خود چیزهای زیادی یاد بگیرند و از حافظه خارق العاده ی خود برای یادآوری مکان اشیا استفاده می کنند . آن ها می توانند چهره ی انسان ها را نیز به خاطر بسپارند.

طوطی

طوطی ها می توانند بیشتر از هشتاد سال عمر کنند . در نگاه اول وقتی به جثه ی آن ها نگاه می کنید نمی توانید چنین چیزی را باور کنید . به طور معمول طول عمر با بزرگ بودن هیکل حیوانات و این که چقدر قلبشان بزرگ است ، ارتباط مستقیمی دارد اما در مورد طوطی ها اینطور نیست.زیست شناسان همچنان در حال تحقیق بر روی این هستند که چرا این پرندگان شگفت انگیز می توانند طول عمری به اندازه ی انسان ها داشته باشند.

طوطی ها می توانند مردم را برای مدت زمان طولانی به خاطر بسپارند. آن ها قادر به یادگیری لیست کاملی از کلمات هستند که می توانند آن ها را از یکدیگر تشخیص دهند و در زمان مناسب استفاده کنند. برای انجام این کار، شما به یک حافظه ی خوب نیاز دارید و باید بتوانید تمام آن اطلاعات را ذخیره کرده و درکشان کنید.

طوطی

حیوان شماره 8 صاحب  قوی ترین حافظه است 

ما تا اینجا در مورد حافظه طولانی صحبت کردیم اما کدام یک از حیوانات در بین دنیای حیوانات بیشترین ظرفیت حافظه را دارند ؟ برای این مورد باید در میان پرندگان جست و جو کنیم . یک پرنده ی خیلی کوچک البته...

این طور به نظر می رسد که فندق شکن کلارک قادر به ذخیره کردن بیست هزار مکان مختلف در ذهن خود می باشد . ما در مورد حافظه ای صحبت می کنیم که می تواند هنگام نیاز به غذا خوردن به آن ورود پیدا کند . بر اساس یک مطالعه ی انحام شده ، این پرنده ی کوچک می تواند تا صد هزار بذر را در جنگل دفن کند . بعد از نه ماه می تواند قسمت عظیمی از این مکان ها را پیدا کند تا دانه های کوچک را بخورد.

فندق شکن کلارک

به گفته ی زیست شناس دیانا تومبک، این پرنده ی کوچک می تواند بیش از صد و پنجاه دانه را در دهان خود به طور هم زمان نگه دارد و سپس پرواز می کند و این دانه ها را در زمین دفن می کند تا برای فصل سرما غذا داشته باشد . این پرنده احتمالاً باید بیش از بیست هزار مکان مختلف را به خاطر بسپارد.

برای این که مکان خاصی را به خاطر بسپارید، باید برخی از چیزهایی که در اطرف قرار دارد را نیز در ذهن خود به یاد داشته باشید . بنابراین این پرنده برای تعیین دقیق هر مکان احتمالاً چندین تخته سنگ یا درخت را نشانه گذاری می کند.

ماهی قرمز کوتاهترین حافظه رو داره؟

احتمالاً شنیده اید که حافظه ماهی قرمز خوب نیست ، که اغلب از آن به عنوان نمونه ای از میزان بد بودن حافظه یاد می شود اما در واقع این یک توهمی بیش نیست. مطالعات نشان داده است که ماهی قرمز در واقع می تواند چیزها را برای مدت زمان طولانی تری به خاطر بسپارد.

ماهی قرمز

پس چه کسی در دنیای حیوانات بدترین حافظه را دارد؟

این چیزی نیست که بتوانیم درباره آن تحقیقات زیادی پیدا کنیم اما به نظر می رسد که بیشتر حیوانات در مورد حوادثی که برای بقا حیاتی نیستند، حافظه کوتاه مدت بسیار بدی دارند. طبق گفته یوهان لین سوئدی، متخصص حیوانات در دانشگاه استکهلم ، حیوانات فقط حدود 27 ثانیه حافظه دارند. این زمانی است که ما در مورد حافظه کوتاه مدت صحبت می کنیم.

جز مواقعی که وقایع مهم و مورد نظر در رابطه با غذا و حیات آن ها باشد، آن ها نمی توانند چیزی را به خاطر بیاورند. به نظر می رسد که آن ها فقط وقتی حوادث غیرمترقبه را به یاد می آورند که مربوط به بقا اولیه باشد . این گونه است که انسان ها تنها موجوداتی هستند که بیش از چند دقیقه حافظه دارند.

حیواناتی که بیشترین قوی ترین حافظه را دارند

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/م.ح
وبگردی