خرس قطبی

چرا خرس قطبی سفیده؟

کد مطلب : 79865زمان مطالعه : 9 دقیقه
خرس های قطبی حیواناتی هستند که در قطب شمال، روی یخ های شناور یا در آب زندگی می کنند و شناگران ماهری هستند به همین دلیل به آن ها پستانداران دریایی می گویند.

حقایقی جالب و خواندنی درباره خرس قطبی

احتمالاً شما هم از ظاهر خرس های قطبی شمالی خوشتان می آید. این خرس ها زنجیره غذایی بسیار بزرگی دارند و برای حفظ محیط زیست ضروری هستند. خرس های قطبی در کنار دریاها زندگی می کنند و منبع اصلی غذایی آن ها از آب است. بیشتر زندگی خودشان را در کنار دریا ها و اقیانوس ها سپری می کنند.

از آنجایی که اقلیم کلی جهان در حال گرم شدن است، در نتیجه زندگی آن ها نیز با خطراتی روبرو است و زندگی خرس های قطبی را تهدید می کند. در این قسمت از سرگرمی نمناک حقایقی را در مورد خرس های قطبی به شما معرفی خواهیم کرد.

چرا خرس های قطبی سفید هستند؟

خرس های قطبی دارای موهای سفید هستند. بنابراین با محیط تطابق پیدا می کنند. پوشش روی پوست آن ها شبیه به دانه های برف است. جالب است بدانید که پوشش روی خرس های قطبی هیچ رنگدانه سفیدی ندارد.

پوست آن ها نیز سیاه است و موهای روی بدنشان تقریباً بی رنگ می باشد که برف روی آن ها را پوشانده است. لایه ضخیمی از چربی روی بدن آن ها قرار گرفته است که هنگام شنا کردن آن ها را گرم می کند و باعث می شود که در هوای سرد دوام بیاورند.

موهای سفید خرس قطبی

خرس های قطبی چه می خورند؟

خرس قطبی غذاهای متنوعی را مصرف می کند اما در هر صورت نیاز به مقدار زیادی چربی دارد تا بتواند زنده بماند. شکم خرس قطبی تقریبا 15 تا 20 درصد وزن بدنش را تشکیل می دهد. سیستم گوارشی او تقریباً 84 درصد پروتئین و 97 درصد چربی مصرف می کند.

خرس قطبی در شکار تا چه حد موفق است؟

روش رایج شکار خرس قطبی این است که نفس شکار خود را می گیرد، چند ساعت صبر می کند و حتی ممکن است چند روز طول بکشد و بعد شروع به خوردن شکارش می کند. البته که محل زندگی خرس قطبی یک محل برفی یخی و لیز است و شکار می تواند به راحتی از دست او فرار کند. معمولاً شکار او فوک یا خوک آبی است.

آیا خرس های قطبی خوب شنا می کنند؟

خرس های قطبی شناگران ماهری هستند و می توانند در هر ساعت حدود 9 کیلومتر شنا کنند و این کار را از طریق پنجه های خود و صاف نگه داشتن پا انجام می دهند. پنجه آن ها عاملی برای شنا می باشد. خرس قطبی جزء پستانداران دریایی دسته بندی می شود زیرا بیشتر زندگی خود را در آب های یخی اقیانوس های قطب شمالی سپری می کند.

خرس قطبی در آب

آیا خرس های قطبی پیش از خرس قهوه ای تکامل یافته اند؟

محققان معتقدند خرس های قطبی در حدود میلیون سال قبل از جمعیت خرس قهوه ای تکامل یافته اند اما با وجودی که با این وجود که این گونه ها جداگانه بوده اند، خرس های قطبی به ندرت و در طبیعت و هم در اسارت می توانند با خرس های قهوه ای پرورش یافته و قادر به تولید مثل هیبریدهای خرس های گریزلی و قطبی باشند.

چرا موهای خرس قطبی برخی مواقع زرد یا مایل به سبز به نظرمی رسند؟

افزایش سن، گرد و خاک، رشد جلبک در شرایط گرم و مرطوب غیرطبیعی در خز خرس قطبی سبب می شود خز خرس های قطبی کمی زرد یا مایل به سبز به نظر برسد.

زبان خرس های قطبی چه رنگی است؟

گاهی اوقات زبان خرس های قطبی به دلیل دریافت خون زیادی به رنگ آبی تیره به نظر می رسد.

زبان خرس های قطبی

جمعیت خرس های قطبی چقدر است؟

خرس قطبی بیشتر از سایر شکارچیان موجود به دلیل عدم پیشرفت بشر در زیستگاههای دوردست خود بیشتر دامنه اصلی زیستگاه خود را حفظ می کند اما باز هم خرس قطبی جزو گونه های آسیب پذیر هستند و جمعیت آن ها 20،000 تا 25،000 فرد در سراسر جهان است.

متاسفانه دانشمندان پیش بینی می کنند تا سال 2050 به دلیل ذوب شدن یخها دو سوم جمعیت فعلی این حیوانات شگفت انگیز ناپدید می شوند.

سنگین ترین خرس قطبی چند کیلو بوده است؟

خرس قطبی نر بزرگترین شکارچی جهان است و تا 700 کیلوگرم وزن دارد و طول آن تا 3 متر نیز می رسد اما سنگین ترین خرس قطبی 1.2002 کیلوگرم وزن دارد.

یک خرس قطبی با چه سرعتی حرکت می کند؟

خرس های قطبی با وجود اندازه غول پیکر می توانند با سرعت تا 40 کیلومتر در ساعت حرکت کنند. یک خرس قطبی هنگام راه رفتن می تواند سرعت متوسط u200bu200bتقریبی 5.6 کیلومتر در ساعت را حفظ کند.

سرعت حرکت خرس قطبی

استتار خرس های قطبی چگونه است؟

خرس های قطبی از روشهای هوشمندانهای برای شکار استفاده می کنند. آنها هنگام شکار مهر و موم ها (رایج ترین طعمه آنها)، حتی بینی های سیاه خود را با پنجه های خود می پوشانند تا در برف دیده نشوند.

خرس از عطر عالی خود برای یافتن سوراخ تنفس مهر استفاده می کند و دراز می کشد و منتظر ظاهر شدن مهر و موم است سپس از بازدم مهر، خرس متوجه تنفس خود می شود، پنجه جلوی خود را به داخل سوراخ پایین می آورد و آن را روی یخ می کشد.

دمای بدن خرس های قطبی چقدر است؟

دمای بدن خرس های قطبی به دلیل ساختار بیولوژیکی استثنایی هرگز زیر 31 درجه سانتیگراد نمی افتد و آنها حیوانات خونگرم و غیرمعمول هستند. آنها برای اینکه بیش از حد گرم نشوند حتی از دویدن و فشار شدید بدنی نیز جلوگیری می کنند.

آیا خرس های قطبی خواب زمستانی دارند؟

خرس های قطبی در تمام طول سال فعال هستند و تنها گونه خرس هایی هستند که خواب زمستانی ندارند.

عجایب خرس قطبی

هوش خرس قطبی برابر به چه حیوانی است؟

محققان با بررسی روشهای شکار شوخ، نبوغ و امکان تغییر رفتار آنها بسته به تغییر مشکلات محیطی دریافتند هوش خرس قطبی می تواند به اندازه میمون ها باشد.

خرس های قطبی می توانند چند روز غذا نخورند؟

در صورتی که خرس قطبی نتواند غذا بیابد، متابولیسمش کند می شود و تا زمانی که غذای بعدی خود را پیدا نکند، شروع به سوزاندن ذخایر چربی خود می کند. خرس قطبی می تواند بیش از 7 تا 10 روز نیز نخوردن غذا را تحمل کند.

قدرت بویایی خرس قطبی چقدر است؟

مهر و موم ها اصلی ترین شکار خرس قطبی هستند، آنها می توانند مهر و موم های یخ زده در یخ را از فاصله 32 کیلومتری ردیابی کنند.

روز جهانی خرس قطبی چه روزی است؟

برای حمایت از این حیوانات نجیب برای خرس قطبی، روز جهانی - 27 فوریه - را اختصاص دادند که این تصمیم منجر به محدودیت در شکار و ورزش شده است، بنابراین امیدواریم که جمعیت جهانی خرس های قطبی خیلی سریع کاهش نیابد.

روز جهانی خرس قطبی

آیا خرس های قطبی در شکار موفقند؟

جالب است بدانید با وجود روش های پیشرفته شکار و رفتار دقیق حدود 2 درصد از حملات خرس های قطبی موفقیت آمیز است.

درباره دوستی خرس و روباه چیزی شنیده اید؟

معمولاً روباه های قطب شمال طعمه خرس های قطبی هستند اما در کانادا بین این دو حیوان دوستی وجود داشته و آنها با هم بازی کرده و حتی گاهی خرس های قطبی غذای خود را با روباه به اشتراک می گذارند.

چرا خرس قطبی دوست دارد تمیز بماند؟

خرس قطبی عاشق این است که تمیز بماند تا ویژگی های موی بدنش حفظ شود زیرا موهای بدنش مانند یک عایق برای او عمل می کنند. زمانی که موی بدن خرس قطبی کثیف، مات یا حتی خیس باشد، عایق خوبی برای او محسوب نمی شود.

خرس قطبی بعد از غذا خوردن معمولاً با شنا کردن و یا چرخ زدن لابلای برف ها بدن خود را تمیز می کند. معمولاً برای خنک شدن روی برف ها غلت می زند. با وجود هوای سرد که در محیط زندگی اش وجود دارد اما باز هم مستعد گرمازدگی است.

تمیز بودن خرس قطبی

سایز خرس های قطبی هنگام تولد چقدر است؟

خرس های قطبی هنگام تولد به اندازه یک خوک جوان بزرگ هستند. مادران خرس قطبی معمولاً دو قلو به دنیا می آورند و حدودا 28 ماه با فرزندانشان زندگی می کنند.

خرس های قطبی کجا زندگی می کنند؟

خرس های قطبی در قطب شمال بر روی آب های پوشیده از یخ زندگی می کنند. از طریق همین آب ها به خوک های آبی که منبع اصلی غذایی شان می باشد دست پیدا می کنند و در همان جا استراحت کرده و زاد و ولد می کنند.

جمعیت کلی خرس های قطبی به 19 شاخه تقسیم می شود. 60 درصد این خرس ها در کانادا هستند و به طور کلی 22 هزار الی 31 هزار خرس قطبی در دنیا وجود دارد.

نام علمی خرس قطبی چیست و چرا آنها را جزو پستانداران دریایی طبقه بندی می کنند؟

نام علمی خرس قطبی Ursus maritimus است ، یعنی "خرس دریا". خرسهای قطبی شناگرهای شگفت انگیزی هستند و آنقدر وقت خود را در آب می گذرانند که در بعضی از طبقه بندی ها آنها به عنوان پستانداران دریایی به همراه نهنگ ها، مهر و موم دسته بندی می شوند. از آنجا که پاهای یک خرس قطبی مجهز به غشایی است، طبق طبقه بندی آن به پستانداران دریایی اشاره دارد.

پستانداران دریایی

آیا خرس های قطبی از اصلاح خرس قهوه ای به وجود آمده اند؟

منشأ خرس های قطبی هنوز برای دانشمندان رمز و راز است. دانشمندان بر اساس تحقیقات ژنتیکی و پس از تجزیه و تحلیل DNA هسته ای 45 خرس نه تنها قطبی، بلکه خرس های قهوه ای و سیاه (موانع)، دریافتند که خرس های قهوه ای و قطبی یکبار از اجداد مشترک Ursus etruscus جدا شده اند. بنابراین، خرس قطبی "اصلاح" قهوه ای نیست، بلکه برادرش است. طبق این تئوری، یک خرس قطبی 600 هزار سال پیش ظاهر شده است.

خرس های قطبی چگونه می توانند در سرما زندگی کنند؟

ممکن است بگویید خرس های قطبی چگونه می توانند در سرما زندگی کنند. باید بگوییم اشعه مادون قرمز، که بین بسیاری از لایه های کرک یا خز رنگ های روشن خرس پراکنده است، سرمایش را کند می کند و مسدود شدن انتقال حرارتی، که در جریان تکامل ساکنان مناطق قطبی شکل گرفته است، عایق حرارتی مؤثر را فراهم می کند. به همین دلیل خرسهای قطبی خیلی گرمتر هستند.

خز ضخیم خرسهای قطبی گرما را به خوبی حفظ می کند که حتی در دمای قطب شمال نیز قادر به گرم شدن بیش از حد هستند. برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، خرس ها معمولاً به آرامی حرکت می کنند و مدت زمان طولانی برای استراحت طول می کشد.

خرس های قطبی مادر چگونه از توله ها مراقبت می کنند؟

توله ها معمولاً در ماه های نوامبر-ژانویه به دنیا می آیند. چنانچه در نمناک اشاره شده است، توله خرس های قطبی که در اواسط زمستان ظاهر می شوند، در بدو تولد نمی توانند در زمستان قطب شمال زنده بمانند. بنابراین، هنگامی که یخ ذوب می شود، مادر و فرزندان در گنبد قرار می گیرد و تا فوریه-مارس در جبهه باقی می مانند.

مادر و توله خرس قطبی

آیا وزن و اندازه خرس های قطبی نر و ماده متفاوت است؟

اندازه و وزن نرها و ماده خرس های قطبی بسیار متفاوت است. انواع نر خرس های قطبی بعد از این که به رشد کامل می رسند، حدود 2.4 الی 2.7 متر و انواع ماده آن ها 1.8 الی 2.1 متر طول دارند.

خرس های قطبی چند توله به دنیا می آورند؟

خرس قطبی 1 تا 3 توله به طور همزمان در یک دوره بین نوامبر و دسامبر در یک تخته به دنیا می آید.

جفت گیری خرس های قطبی در چه ماهی است؟

جفت گیری خرس های قطبی در دوره مارس - ژوئیه اتفاق می افتد، اما رشد یک تخم بارور شده فقط در ماه سپتامبر آغاز می شود.

طول عمر خرس های قطبی چقدر است؟

خرس های قطبی تقریباً بین 20 تا 25 سال عمر می کنند.

زندگی خرس قطبی

آیا چیزی از سنت احترام اسکیموها به خرس قطبی شنیده اید؟

اسکیموها از کانادا - اینوت احترام زیادی به خرس قطبی می گذارند و آن را "علم نانو" می نامند.

چرا خرس های قطبی را سازندگان عالی می نامند؟

خرس های قطبی در برف پرنده های چند اتاق ایجاد می کنند، حتی آنها را با یک هود تهیه می کنند پس می توان خرس های قطبی را سازندگان عالی نامید.

بزرگترین خطر برای خرس های قطبی چیست؟

از بین رفتن یخ موجود در دریا ها بزرگترین خطر برای خرس های قطبی محسوب می شود. از آن جایی که آب و هوای کل کره زمین درحال گرم شدن است، در نتیجه این خرس ها در معرض خطرات زیادی هستند.

همچنین اثرات اقدامات صنعتی انسان ها روی زندگی این خرس ها اثر گذار است. بقایای فرآورده های نفتی ممکن است به محل زندگی خرس های قطبی بریزد که عامل کشنده ای برای آن ها محسوب می شود.

حقایق جالب درباره خرس قطبی؛ از غذا تا محل زندگی و ...

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی