تولد
خراب شدن کاکتوس
مقاوم بودن کاکتوس از خصوصیات بارز آن است اما عدم توجه به این گیاه هم موجب خراب شدن آن می شود بنابراین باید نکات مراقبتی و علائم خراب شدن کاکتوس را بشناسید.

نشانه های خراب شدن کاکتوس و راه حل آن

در حالی که پرورش کاکتوس نسبتاً آسان است اما، به خاطر داشته باشید اگر شرایط مناسب نباشد این گیاه از بین خواهد رفت. از آنجایی که کاکتوس ها روند رشد کندی دارند، ممکن است چندین هفته یا حتی ماه ها طول بکشد تا متوجه علائم مرگ در گیاه شوید.

آیا گیاه کاکتوس شما تغییر رنگ می دهد؟ آیا به نظر ناسالم است؟ حقیقت این است که گیاهان کاکتوس مقاوم هستند و با حداقل مراقبت رشد می کنند. با این حال، مانند هر موجود زنده دیگری، نقاط ضعفی نیز دارند و اگر مراقب نباشید یا سریع اقدام نکنید، گیاه ممکن است به بیماری هایی مبتلا شود که در نهایت منجر به مرگ آن می شود.

بررسی وضعیت کلی گیاه یکی از ساده ترین راه ها برای فهمیدن مشکلات کاکتوس است. به طور معمول، کاکتوس در حال مرگ در ترکیب گلدان خود احساس لرزش بیشتری می کند و ممکن است به نظر برسد که می خواهد بیفتد. این نشانه واضحی از پوسیدگی ریشه و سایر مشکلات اساسی است. برخی از گیاهان نیز ممکن است تغییر رنگ دهند، بخش های نرمی روی ساقه ایجاد کنند یا شروع به تولید بوی بد کنند. در ادامه این بخش از نمناک به برخی از نشانه های مرگ کاکتوس و دلایل رایج مرگ این گیاه می پردازیم.

علائم و هشدارهای اولیه خراب شدن کاکتوس

قبل از اینکه به علائم جدی خراب شدن کاکتوس بپردازیم، خوب است برخی از علائم اولیه را بشناسید تا بتوانید در اسرع وقت با این موضوع مقابله کنید. در این بخش به برخی از علائمی که شما را نگران می کنند می پردازیم

تغییر رنگ برخی از گیاهان

خوب است توجه داشته باشید که برخی از گیاهان کاکتوس در هنگام استرس و سختی تغییر رنگ می دهند. با این حال، گاهی این تغییر رنگ می تواند نشانه سلامت گیاه باشد. به عنوان مثال، اگر گیاه خود را در معرض نور زیاد خورشید قرار دهید ممکن است قرمز شود که نباید باعث نگرانی شود.

چوب پنبه بستن

یکی دیگر از پدیده های رایجی که باغبان ها آن را با بیماری اشتباه می گیرند، چوب پنبه شدن است. در بیشتر موارد، با بالا رفتن سن گیاه، پنبه بستن به طور طبیعی اتفاق می افتد. در طی این مرحله، گیاه پوستی سفت و قهوه ای رنگ پیدا می کند.

قهوه ای شدن معمولاً از پایه گیاه شروع می شود و به تدریج تا ساقه رشد می کند. قسمت های تحت تاثیر چوب پنبه سفت و به قهوه ای روشن یا مایل به خاکستری قهوه ای تبدیل می شوند در چنین حالتی کاکتوس فقط پیر می شود و نمی میرد.

کاکتوس بیمار

پژمرده شدن

یکی دیگر از نشانه های رایج که افراد به اشتباه برداشت می کنند پژمرده شدن گیاه است. اگر متوجه شدید که برخی از برگها ریخته و برخی از قسمت های آن در حال خشک شدن است، نشانه کم آبی است. در چنین شرایطی تنها کاری که باید انجام دهید آبیاری کاکتوس است.

اکثر گونه‌های کاکتوس‌ها با حفظ قسمت‌های جوان‌تر و خشک شدن و ریزش قسمتهای قدیمی به دوره‌های طولانی خشکسالی واکنش نشان می‌دهند. جای نگرانی نیست زیرا با آبیاری منظم گیاه می توانید به بهبودی آن کمک کنید..

علائم جدی تر و نشانه های احتمالی مرگ گیاه کاکتوس

برخی از علائم به مشکلات جدی اشاره دارد که می تواند منجر به مرگ گیاه شود. لحظه ای که متوجه هر یک از این نشانه ها شدید به سرعت عمل کنید تا فرصتی برای نجات کاکتوس داشته باشید.

تغییر رنگ

در بیشتر موارد، کاکتوس شروع به از دست دادن رنگ طبیعی خود می کند. بسته به اینکه مشکل واقعی از کجا نشات می گیرد تغییر رنگ می تواند از انتهای بالای ساقه یا از پایه گیاه شروع شود. اگر گیاه به رنگ زرد یا قهوه ای در آید جای بسی نگرانی است. تغییر رنگ شدید بسیار خطرناک است و اگر اقدام سریع انجام ندهید مرگ گیاه حتما اتفاق می افتد.

شل و آویزان شدن گیاه

اگر کاکتوس آویزان شده باشد نشانه واضحی از پوسیدگی ریشه است. به خاطر داشته باشید که ساکولنت ها گیاهانی هستند که رشد آهسته دارند به این معنی که علائم مشکلات اساسی به کندی ایجاد می شود.

زمانی که متوجه علائم می‌شوید، می‌تواند به این معنی باشد که ریشه‌ها قبلاً پوسیده شده‌اند و غیر قابل ترمیم هستند.

اگر پایه گیاه زرد یا قهوه ای شده است، می تواند به این معنی باشد که کاکتوس در حال حاضر در وضعیت بدی قرار دارد.

پوسیدگی ریشه یکی از شایع ترین علل مرگ کاکتوس است و اغلب با از دست دادن برگ ها و ساقه های سفت گیاه همراه است.

برای نجات گیاه خود، آن را از داخل خاک بیرون آورده و تمام ریشه های پوسیده را شناسایی و آنها را قطع کنید. ریشه های پوسیده بسته به میزان پوسیدگی، قهوه ای یا حتی سیاه به نظر می رسند در حالی که رنگ ریشه های سالم، روشن است.

کاکتوس تیغ دار

نرم شدن اطراف گیاه

در بیشتر موارد، تغییر رنگ با نرم و متورم شدن قسمت‌هایی از ساقه همراه است. این قطعات می توانند به راحتی با کمترین نیرو شکسته شوند و این به تنهایی نشانه مرگ کاکتوس است.

عفونت قارچی

عفونت قارچی نیز یکی دیگر از نشانه های گیاه کاکتوس در حال مرگ است و شما به راحتی می توانید عفونت قارچی را تشخیص دهید "areolae"زیرا باعث ایجاد پارگی در بافت های گیاه کاکتوس می شود. پارگی ها ممکن است از ناحیه یا هر قسمت دیگری از بافت خارجی شروع شود.

عفونت‌های قارچی شکل‌ها و رنگ‌های مختلفی دارند اما، شایع‌ترین آن‌ها تنها دو مورد هستند. وجود فرورفتگی های قهوه ای رنگ بر روی بافت بیرونی گیاه که در بیشتر قسمت ها وجود دارند نشانه عفونت قارچی و ظهور لکه های سفید خاکستری نیز یکی دیگر از علائم عفونت قارچی است.

عفونت قارچی در قسمت بالایی گیاه ممکن است به اندازه پوسیدگی ریشه مضر نباشد اما، همچنان خطرناک هستند. بهترین راه برای جلوگیری از آسیب بیشتر در نتیجه چنین عفونت هایی، سمپاشی گیاه خود با یک قارچ کش طبیعی است به همین دلیل اکثر افراد ترجیح می دهند از روغن درخت چای رقیق شده در آب برای درمان چنین عفونت هایی استفاده کنند.

از طرف دیگر، می‌توانید نواحی آسیب‌دیده را تا زمان کامل درمان با الکل اسفنج کنید. با این حال، اگر عفونت خیلی شدید بود و قبلاً به بخشی از گیاه آسیب رسانده بود، ناحیه آسیب دیده را جدا کرده و زخم را استریل کنید.

بوی بد گیاه

اگر گیاه کاکتوس بوی بدی از خود متصاعد کند باید نگران باشید زیرا این موضوع نشانه خوبی نیست. بوی بد به این معنی است که بخش قابل توجهی از گیاه کاملاً پوسیده شده است و احتمالاً هیچ کاری نمی توانید برای نجات آن انجام دهید.

به عبارت دیگر، گیاه مرده است و در چنین شرایطی تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که گیاه را دور بریزید و اگر هنوز نیاز به داشتن گیاه کاکتوس دارید گیاه جدیدی تهیه کنید.

بوی بد

دلایل مرگ کاکتوس

در اینجا به برخی از علل شایع مرگ کاکتوس اشاره می کنیم که شامل:

آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد یک راه برای از بین بردن گیاه کاکتوس است. در حالی که ممکن است انجام این کار معقول به نظر برسد اما آبیاری مکرر فقط باعث آسیب بیشتر می شود.

به طور معمول، گیاهان کاکتوس به توجه و آب کمتری نیاز دارند. برخی از علائم رایج آبیاری بیش از حد شامل قهوه ای شدن، پوسیدگی ریشه و خارهای غیرمعمول است.برای جلوگیری از این مشکل، سعی کنید در آبیاری خود زیاده روی نکنید و این نکات ساده آبیاری را همیشه رعایت کنید.

عمق کاشت نامناسب

کاشت کاکتوس در عمق بیش از حد می تواند باعث مرگ آن شود. سعی کنید گیاه خود را تقریباً در همان عمق مخلوط گلدانی قرار دهید که در گلدان قبلی رشد کرده است. هنگام کاشت کاکتوس مطمئن شوید که تمام بافت سبز ساقه بالای خاک باقی می ماند.

هنگامی که کاکتوس تازه کاشته می شود نشانه هایی از خم شدن را نشان می دهد پس به جای خاک اضافی از چوب برای حمایت آن استفاده کنید.

زهکشی نامناسب خاک

گیاهان کاکتوس برای رشد به نوع خاصی از خاک نیاز دارند. به طور معمول، این گیاهان در خاک هایی که آب را به سرعت تخلیه می کنند، خوب عمل می کنند. اگر خاک برای مدت طولانی آب را نگه دارد، پوسیدگی ریشه اجتناب ناپذیر می شود.

خوشبختانه، بدست آوردن نوع خاک مناسب برای گیاهان کار سختی نیست پس می توانید مخلوط گلدان را بسازید یا به سراغ مخلوط های تجاری بروید که خوب عمل کنند.

کاشت کاکتوس

اندازه نامناسب گلدان

اندازه نامناسب گلدان یکی دیگر از راه های مرگ گیاه است. گلدان نباید خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد.

گلدانی که برای گیاه خیلی کوچک است به احتمال زیاد ریشه های آن را خفه می کند زیرا فضای کمی برای تنفس وجود دارد. از طرف دیگر یک گلدان خیلی بزرگ ممکن است آب زیادی را در خود نگه دارد که منجر به پوسیدگی ریشه شود.

کمبود نور

آیا متوجه کشش غیرمعمول گیاهان کاکتوس به سمت نور شده اید؟ این ممکن است نشانه ای از قرار گرفتن ناکافی در معرض نور باشد. بیشتر گونه‌های کاکتوس‌ها بومی بیابان‌ها هستند و برای رشد به نور شدید خورشید نیاز دارند. بنابراین، اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که نور خورشید کمتری دریافت می‌کند، باید این کمبود را با نورهای مصنوعی تکمیل کنید.

خوشبختانه، تعداد زیادی لامپ رشد در بازار وجود دارد که برای تامین مقدار دقیق نور مورد نیاز گیاهان کاکتوس داخلی طراحی شده اند و شما میتوانید به راحتی از آنها استفاده کنید.

از کجا بفهمم کاکتوسم خراب شده؟ + علت و راه حل

532
این مطلب مفید بود ؟320
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی