رسوم کریسمس
در کشورهای مختلف جهان هم مانند کشور ایران اعتقادات و رسوم خاصی وجود دارد. این کشورها با نزدیک شدن به کریسمس رسوم جالبی برای بخت گشایی دارند.

سنت های جالب کریسمس در کشورهای مختلف برای بخت گشایی

در ایران اعتقادات و رسوم عجیبی برای بخت گشایی وجود دارد. بسیاری از ما گمان می کنیم تنها در کشور خودمان این رسوم عجیب وجود دارد اما جالب است بدانید که در کشورهای خارجی نیز برای آنکه دختران شان زودتر راهی خانه شوهر شوند و به قولی بخت شان بازگردد، هنوز هم رسوم خاصی توسط جوانان به صورت یک سرگرمی یا حالتی جدی اجرا می شود.

برخی از این رسوم جالب برای گشایش بخت و پایداری عشق در کریسمس که جشنی برای بزرگداشت زادروز مسیح است، برگزار می گردد. در ادامه این بخش از نمناک شما را با رسم های جالب کریسمس و سال نو برای بخت گشایی آشنا می کنیم.

سوئد:

مردم سوئد در شب سال نو میلادی Risgrynsgröt یا پودینگ برنج که خیلی شبیه شیر برنج است را سرو می‌کنند. سوئدی‌ها در پودینگ برنج بادامی پنهان می‌کنند و اعتقاد دارند که این بادام در ظرف هر دختر دم بختی که بیافتد در سال آینده او ازدواج خواهد کرد.

 

بادام در پودینگ برنج

جمهوری چک:

در جمهوری چک خانم هایی می خواهند از ازدواجشان در سال آینده با خبر شوند، یک لنگه کفش را در دست گرفته و پشت سر خود می اندازند، در صورتی آنها در سال آینده ازدواج می کنند که جلوی کفش به سمت در باشد.

رسوم بخت گشایی

بلاروس:

در بلاروس برای اینکه دختران زودتر راهی خانه بخت شوند، حلقه می زنند و مقداری ذرت مقابل خود می‌ریزند و سپس خروسی در مرکز حلقه قرار می‌گیرد، خروس هر کدام از ذرت ها را برای خوردن انتخاب کرد، به زودی آن دختر عروس خواهد شد.

رسم باز شدن بخت دختران

بولیوی:

مردم بولیوی در شب سال نو کیک می‌پزند و در تعدادی از آن‌ها سکه می‌گذارند. هر کس سکه برای او درآید، در سال آینده خوش شانس خواهد بود. در این شب افرادی که خواهان عشق هستند، لباس قرمز و افرادی که به دنبال ثروت هستند، در شب سال نو لباس زرد می‌پوشند.

گرینلند:

زنان "اینوئیت" در گرینلند، در شب کریسمس کاملا استراحت می کنند و مردانشان هر چه که بخواهند تا صبح روز بعد برایشان فراهم می کنند.

سنت های ازدواج کریسمس

لهستان:

در لهستان قبل از خوردن شام کریسمس مقداری نی زیر رو میزی پنهان می شود، مهمانان پس از صرف شام یکی از نی ها را از زیر رومیزی بیرون می کشند، اگر نی زرد باشد، آنها تا سال آینده ازدواج نخواهند کرد اما اگر نی سبز باشد، تا سال آینده ازدواج کرده و دختران دم بخت به خانه بخت می روند.

رسوم سال نو میلادی

یونان:

در یونان جوانان برای اینکه بدانند در سال آینده ازدواج می کنند یا خیر، پسرها یک شاخه از سرو و دخترها یک شاخه از گیلاس را داخل آتش می اندازند، هرکدام از شاخه ها که زودتر بسوزد، آن فرد در سال آینده به خانه بخت می رود.

شاخه سرو

اتریش:

در اتریش برای خوش شانسی و ازدواج روز 4 دسامبر در یک لیوان آب یک تک شاخه از درخت گیلاس می گذارند که تا روز کریسمس جوانه بزند.

رسم جالب کریسمس برای باز شدن بخت دختر پسرها

4.719
این مطلب مفید بود ؟181
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن/ز.ت
برچسب : کریسمس
وبگردی