تولد
رشته نقشه برداری
رشته عمران به عنوان یکی از مشاغل پردرآمد ایران است این رشته به گرایشهای مختلفی تقسیم بندی شده است .از جمله این گرایش ها عمران عمران، عمران شهرسازی ،عمران آب و عمران نقشه برداری می باشد در این مقاله به توضیح هر یک از این گرایش ها و زیر گرایش آنها می پردازیم

عمران اینده شغلی و گرایش های آن

مهندسی عمران یکی قدیمی ترین رشته ها در جهان است. تقریباً در هر صنعتی مهندسین عمران را می توان یافت که با حفظ مقررات ایمنی در بهینه سازی ساخت و سازها و نقشه برداری ها،فعالیت دارند. این مهندسان به عنوان مثال، حتی در صنایع هوافضا و خودرو جهت ارزیابی بار وزنی و تعادل آخرین مدل های ارائه شده نیز بکار گرفته می شوند که نشان از اهمیت ویژه این رشته سخت اما شیرین و پرکاربرد دارد.

نقشه ها در مهندسی عمران چه کسی تهیه می کند؟

نقشه برداری شاخه ای از مهندسی عمران است که با اندازه گیری فاصله های افقی، ارتفاعات، جهت ها و زاویه ها، به اندازه گیری موقعیت های نسبی یک جسم در سطح زمین می پردازد. از نقشه برداری معمولاً برای تعیین و اندازه گیری خطوط املاک، ساختن ساختمان ها، پل ها، کانال ها، بزرگراه ها، فاضلاب ها و خطوط لوله برای ساخت و ساز استفاده می شود. همچنین برای یافتن ایستگاه های پرتاب و ردیابی ماهواره ها و برای به دست آوردن اطلاعات توپوگرافی برای نقشه برداری و ترسیم، از مخصصان حوزه ذکر شده بهره می برند. 

گرایش های نقشه برداری

رشته های زیادی در گرایش نقشه برداری وجود دارد. یک نقشه بردار در طول کار خود ممکن است تصمیم بگیرد که در یک رشته خاص تخصص داشته باشد یا در همه رشته ها تجربه کسب کند. اما در کل رشته های اصلی نقشه برداری عبارتند از:

نقشه کشی

نقشه برداری مهندسی

نقشه برداران مهندسی عموماً در صنایع ساختمان و عمران مشغول هستند. این نقشه برداران برای اطمینان از ساخته شدن کارهای ساختمانی مطابق با برنامه های طراحی شده مصوب، نظارت دارند. حتی مواردی است که این متخصصان در کارهای مانند ساختمانها ، جاده ها ، پل ها ، تونل ها و انواع مختلف زیرساخت ها را تعیین می کنند.

معدن

نقشه برداران معدن در برنامه ریزی، ساخت و بهره برداری از انواع معادن نقش دارند. این معادن ممکن است به صورت باز یا زیرزمینی باشند. انواع معادن شامل شن و ماسه های ذغال سنگ، فلزات و مواد معدنی می شود و هر یک از این نوع استخراج ها به ورودی تخصصی توسط یک نقشه بردار ماهر معدن نیاز دارد. فعالیت های یک نقشه بردار معدن می تواند شامل تنظیم الگوهای حفاری، حفاری ها و نوار نقاله ها، مکان یابی جاده های زیرزمینی و فضاهای خالی، اندازه گیری برای محاسبات حجم، نظارت بر حرکت زمین، مدیریت زمین و تهیه نقشه های قانونی معدن باشد.

هیدروگرافی (بات متریک)

نقشه برداری هیدروگرافیک شامل اندازه گیری در زیر سطح دریا، بندرها و رودخانه ها و در سواحل مجاور است. از اندازه گیری ها برای تهیه نمودار آبراه ها و دریا برای استفاده توسط کشتی ها و قایق ها برای اطمینان از عبور و مرور ایمن و طراحی زیرساخت ها مانند اسکله ها در بندرها استفاده می شود. آنها با استفاده از اسکنرهای سونار قادر به تهیه تصویری از بستر دریا بدون نیاز به خیس شدن پاها و امکان کشف لاشه کشتی ها و سایر اشیا گمشده در دریا هستند.

ژئودزی

نقشه برداران ژئودتیک با انجام اندازه گیری های بسیار دقیق برای تعیین شکل و اندازه جهان و ردیابی حرکت قاره ها درگیر هستند. اندازه گیری های آنها در پایش سطح دریا، زمین لرزه ها و ردیابی ماهواره ها استفاده می شود. نقشه برداران ژئودزیکی در توسعه سیستم های مختصات و داده هایی که در تولید نقشه ها استفاده می شود ، نقش دارند.

هوایی (فتوگرامتری و سنجش از دور)

فتوگرامتری و سنجش از دور شامل اندازه گیری جهان از طریق عکسبرداری یا باند های دیگر طول موج مانند مادون قرمز یا فرابنفش است. اندازه گیری ها ممکن است از منابعی مانند عکس برداری زمینی یا هوایی یا تصاویر ماهواره ای انجام شود. فتوگرامتری و سنجش از دور برای نقشه برداری از مناطق وسیع و تعیین تغییرات در جهان با گذشت زمان استفاده می شود
نقشه برداری

توپوگرافی (جزئیات / تاکی متری)

نظرسنجی جزئیات مربوط به تعیین مکان و ارتفاع هر تعداد و ویژگی های مختلف در یک سایت است. نقشه های توپوگرافی می توانند حاشیه ها را به همراه ویژگی های فیزیکی واقع شده نشان دهند. این نوع نظرسنجی به طور منظم هنگام طراحی برای جاده ها ، ساختمان ها ، پسوندها و سایر زیرساخت های جدید استفاده می شود.

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)

امروزه محصولات نهایی نقشه برداری و نقشه برداری سنتی (مانند نقشه های توپوگرافی ، تاریخ کنترل ژئودتیک ) برای کاربران کافی نیست. برای پشتیبانی از برنامه های چند رشته ای برای منابع طبیعی ، محیط زیست ، مدیریت تأسیسات ، زیرساخت ها ، توسعه اقتصادی و غیره ، به اطلاعات ارجاع شده مکانی بیشتر، نیاز است.
فناوری GIS / LIS به ابزاری محبوب برای اجرای برنامه های چندرشته ای فوق تبدیل شده است. یک نقشه بردار با توجه به آموزش و تخصص اصلی در زمینه جمع آوری داده ها و مدیریت داده ها ، در موقعیت طبیعی قرار دارد که می تواند فراتر از عملیات سنتی نقشه برداری، با درگیر کردن خود در عملیات مدیریت اطلاعات مکانی از طریق عملیات GIS / LIS ، پیشرفت کند.
نقشه برداری مهندسی

سنجش از دور 

سنجش از دور ، علم به دست آوردن اطلاعات در مورد اشیا یا مناطق از راه دور ، به طور معمول از هواپیماها یا ماهواره ها است. به گونه ای که سنسورهای از راه دور با شناسایی انرژی منعکس شده از زمین ، داده ها را جمع آوری می کنند. این سنسورها می توانند روی ماهواره باشند یا روی هواپیما قرار داده شوند. همچنین سنسورهای از راه دور می توانند غیرفعال یا فعال باشند.
  • حسگرهای غیرفعال به محرک های خارجی پاسخ می دهند. آنها انرژی طبیعی را که از سطح زمین منعکس یا ساطع می شود را ثبت می کنند. متداول ترین منبع تابش که توسط حسگرهای غیرفعال شناسایی می شود ، نور خورشید است.
  • حسگرهای فعال از محرک های داخلی برای جمع آوری داده ها در مورد زمین استفاده می کنند. به عنوان مثال ، یک سیستم سنجش از دور پرتو لیزر را بر روی سطح زمین قرار می دهد و مدت زمان بازتاب لیزر به سنسور خود را اندازه گیری می کند.

نتیجه

نقش یک نقشه بردار زمین را می توان با تعریف آن خلاصه کرد:نقشه بردار شخصی حرفه ای با صلاحیت های علمی و تخصص فنی برای علم اندازه گیری است. جمع آوری و ارزیابی اطلاعات مربوط به زمین و جغرافیایی ؛ استفاده از این اطلاعات به منظور برنامه ریزی و اجرای اداره کارآمد زمین، دریا و ساختارهای موجود در آن ؛ و تحریک پیشرفت و توسعه از جمله وظایف مهم وی می باشد.

 

کدام گرایش از عمران وظیفه تهیه نقشه ها را دارد؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
برچسب : کسب و کار
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی