تاثیر غذاهای سرد

خوردن غذای سرد چه بلایی سر مغز میاره؟

کد مطلب : 85558زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاثیر غذای سرد بر مغز جدی تر از آن است که نادیده گرفته شود پس آگاهی از تاثیرات این غذاها به انتخاب درست خوراکی ها کمک بسزایی میکند.

انجماد مغزی و عوارض خوردن غذای سرد برای مغز

در تابستان هیچ چیزی مانند یک نوشیدنی بسیار خنک، یک اسکوپ بستنی یا دیگر خوراکی‌های سرد نمی‌چسبد اما بسیاری از افراد با خوردن خورکی های سرد و خنک احساس درد بسیار ناگهانی و شدید در هر دو ناحیه لوب پیشانی و لوب گیجگاهی مغز می کنند که اغلب کمتر از 10 ثانیه بوده و با تیر کشیدن حس می‌شود. این نوع سردرد که با نام های انجماد مغز و سردرد بستنی شناخته می شود، ارتباطی با درد در ناحیه مغز ندارد بلکه علت دیگری دارد که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به آن پرداخته ایم.

چگونگی انجماد مغز را تشخیص دهید

این اتفاق پس از مصرف سریع چیزهای سرد مانند بستنی یا آب روی می‌دهد و یا زمانی اتفاق می افتد که چیز سردی را تنفس کرده باشید. افراد معمولاً زمانی که هوا گرم است، با مصرف چیز سرد احساس درد بسیار ناگهانی و شدید در قسمت جلویی سر می کنند این درد زیاد طول نمی کشد، معمولاً چند ثانیه تا یک دقیقه و در برخی موارد 2 دقیقه است.

سردرد خوردن بستنی

به علت یخ زدگی مغز پی ببرید

وقتی چیز سردی می خورید یا حتی هوای سرد تنفس می‌کنید، دمای پشت گلو را در محل اتصال شریان کاروتید داخلی و شریان مغزی قدامی تغییر می‌دهید که به گفته، عصب شناسان، مغز این تغییر را دوست ندارد، بنابراین انجماد مغز به نوعی یک اقدام پیشگیرانه است که با رسیدن سرما باعث گشاد شدن و انقباض این شریان ها می شود و این همان احساسی است که مغز آن را به درد تعبیر می کند.

ارتباط بین انجماد مغز و میگرن را بیابید

تحقیقات نشان می دهد افراد مبتلا به میگرن احتمال بیشتری برای تجربه یخ زدگی مغز دارند. با این حال، بزرگترین و مهمترین تفاوت بین میگرن و انجماد مغز این است که انجماد مغز فقط مدت کوتاهی طول می کشد و بدون نیاز به دارو خود به خود از بین می رود. در حالی که میگرن بیشتر طول می کشد و می تواند باعث ناراحتی های دیگری مانند حالت تهوع نیز شود.

میگرن و سردرد

انجماد مغز موروثی است

سردرد ناشی از مصرف بستنی یکی از رایج‌ترین انواع سردرد است که بین 5٫9 تا 74 درصد بزرگسالان و بین 38٫3 تا 79 درصد کودکان آن را تجربه می‌کنند. ممکن است انجماد مغز موروثی باشد، بنابراین اگر والدین آن را تجربه کرده باشند، احتمال اینکه کودکانشان نیز آن را تجربه کنند بسیار بالا است و اگر والدین هرگز سابقه تجربه سردرد بستنی را نداشته باشند، احتمال تجربه آن توسط کودکان کاهش می یابد.

انجماد مغز در کودکان و زنان شایع تر است

نتایج برخی پژوهش‌ها نشان داده که زنان بیش از مردان سردرد بستنی را تجربه می‌کنند. همچنین کودکان بیشتر از بزرگسالان انجماد مغز را تجربه می‌کنند، علت این امر کوچک تر بودن اندازه کام (سقف دهان) و گلوی کودکان نسبت به بزرگسالان و فعال تر بودن گیرنده‌های حسی آن‌ها است. همچنین در بزرگسالان پایداری عصبی نسبت به یک محرک سرد قوی‌تر از کودکان می باشد.

یخ زدگی مغز کودک

انجماد مغز را به راحتی درمان کنید

همانطور که اشاره کردیم، انجماد مغز زیاد طول نمی کشد اما، اگر زمانی آن را تجربه کنیم، چند راه خوب برای پایان دادن سریعتر آن وجود دارد. اولین مورد این است که چیزی بنوشید که گرم یا در دمای اتاق باشد. راه دیگر فشار دادن زبان به سقف دهان است. گرمای آن به سینوس های شما منتقل می شود و اعصابی را که باعث یخ زدن مغز می شوند گرم می کند. زبان خود را در آنجا نگه دارید تا زمانی که درد از بین برود.

ترجیحا از مصرف غذاهای سرد اجتناب کنید

علیرغم اینکه خطرناک نیست، ولی احساس ناراحت کننده ای ایجاد می کند، بنابراین تا آنجا که می توانید از آن اجتناب کنید. از خوردن غذاها یا نوشیدنی های منجمد و تنفس هوای بسیار سرد خودداری کنید. در صورت خوردن چیز سرد، سعی کنید آن را به آرامی بخورید و هنگامی که در دمای پایین در خارج از منزل راه می روید از ماسک صورت یا روسری برای محافظت در برابر هوا استفاده کنید.

خوردن غذای سرد چه بلایی سر مغز میاره؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی