رنگ اتاق بچه
رنگ ها توانایی و تاثیرات زیادی روی کودکان دارند، اگر میخواهید کودکی شاد و با نشاط داشته باشید بهتر است در انتخاب رنگ اتاق خواب کودک دقت لازم را لحاظ کنید.

تاثیر رنگ اتاق روی کودک و راهنمای انتخاب آن

رنگ ها توانایی هیجان دادن، شفابخشی و ایجاد حال خوب را دارند. این موضوع مخصوصاً برای کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا آن ها به صورت ناخودآگاه حساسیت بیشتری نسبت به رنگ ها دارند. بنابراین بسیار مهم است رنگ هایی که در اتاق کودک استفاده می کنید، درست و مناسب باشد. در این قسمت از خانواده پلاس نمناک قصد داریم تاثیر رنگ های مختلف را روی کودکان به شما بگوییم تا در انتخاب رنگ اتاقِ آن ها، تصمیم‌ گیری بهتری داشته باشید.

اتاق کودک

نارنجی

معمولاً رنگ نارنجی خیلی استفاده نمی شود اما اگر قصد استفاده از آن را دارید، باید بدانید که این رنگ، علامت گرمی، دوست داشته شدن و سرزندگی است و برای کودکان مناسب می باشد. آن ها را تشویق به داشتن اعتماد بنفس، برونگرایی و استقلال می کند. در واقع باعث می شود که کودک بعد از قرار گرفتن در معرض این رنگ، راحت تر با دوستان و هم سن و سالانش ارتباط بگیرد و به طور کل کار گروهی و همکاری را بیشتر بپسندد.

زرد

زرد باعث ایجاد حس شادی و خوشحالی می‌ شود.‌ مطالعات نشان می‌ دهد که این رنگ روشن باعث ایجاد انگیزه در افراد می شود. هرچقدر که زرد ملایم تر باشد؛ به افزایش تمرکز بیشتر کمک می کند. همچنین باعث ارتقاء حافظه می شود؛ به شرطی که از زرد خیلی جیغ و تند استفاده نکنید و زرد ملایم و روشن را انتخاب کنید. اگر رنگ زرد در فضای خیلی بزرگ استفاده شده باشد و همه چیز هم زرد باشد، باعث ایجاد عصبانیت و پرخاشگری می شود. پس مراقب باشید که زیاده روی نکنید.

سبز

رنگ سبز؛ رنگِ طبیعت و رنگ آرامش بخش است. اثر مثبتی روی کودک دارد و ذهن او را آرام می کند. سبز باعث می شود که سرعت خواندن و درک مطالب در کودک افزایش پیدا کند. این رنگ به شدت روی کاهش عصبانیت کودک و پرخاشگری او موثر است.

کاغذ دیواری

آبی

آبی دقیقاً متضاد رنگ قرمز است. یعنی باعث کاهش حس عصبانیت و پرخاشگری می شود. فشار خون را پایین می آورد و ضربان قلب را آرام می کند. کودکانی که عصبی هستند و مشکلات رفتاری دارند، معمولاً رنگ آبی آرامش کافی را در آن ها ایجاد می کند و برایشان موثر خواهد بود.

بنفش

بنفش رنگ وفاداری است و باعث بلند پروازی و اتکا به خود نیز می شود. رنگ انگیزه و شور و شوق، خلاقیت، خردمندی و معنویات هم هست. این رنگِ عمیق و سرشار از احساسات؛ برای ایجاد حس خوب در کودکان بسیار عالی است اما اگر کودکتان ذاتا خیلی حساس است، از این رنگ استفاده نکنید زیرا او را بیش از حد حساس می‌ کند.

صورتی

صورتی معمولاً یک رنگ دخترانه شناخته می شود. اثرات آرامش ‌بخشی دارد و هم برای پسران و دختران آرامش بخش است. شاید کودک شما رنگ صورتی را انتخاب نکند اما شما می‌ توانید صورتی ملایم را به صورت اکسسوری یا کارهای هنری داخل اتاق او جای دهید تا از اثرات این رنگ آرامش بخش بی نصیب نماند.

اتاق دخترانه

قرمز

قرمز باعث افزایش انرژی در بدن می‌ شود، ذهن را به هیجان در می آورد، تپش قلب را بالا می‌ برد. تحقیقات نشان می‌ دهد که قرار گرفتن زیاد در معرض رنگ قرمز باعث ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه و خشونت آمیز می شود و توانایی تمرکز را از بین می‌ برد. نکته نهایی این که قرمز می‌ تواند بسیار زیبا باشد اما بهترین رنگ برای کودک نخواهد بود، زیرا او را بی‌ قرار می‌ کند.

رنگ های گرم

رنگ های گرم باعث ایجاد حس خوشحالی، شادی و راحتی در اکثر افراد می شوند. معمولاً رنگ های گرم را در محیط های بزرگتر استفاده می‌ کنند که باعث ایجاد حس سرزندگی و جوانی در افراد است. البته در مورد رنگ گرم فقط مجبور به استفاده از رنگ نارنجی یا قهوه ای نیستید، بلکه می‌ توانید رنگ های گرم را با سایه های روشن تر نیز استفاده کنید.

رنگ های سرد

شاید با استفاده از رنگ‌ های سرد یاد محیط بیمارستان بیفتید اما رنگ های روشن و خیلی ملایم اثر آرامش بخش روی کودک شما دارند. معمولا برای اتاق های کوچک مناسب تر هستند، زیرا فضا را بزرگ تر نشان می دهند. پس سعی کنید از رنگ‌ های روشن مثل کرم استفاده کنید و حس آرامش را در اتاق به جریان بیاندازید.

والدین با دقت این رنگو واسه اتاق بچه انتخاب میکنن

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش دنیای مد نمناک /ن/ن.ح
وبگردی