تغییر زندگی
اگر از سبک زندگیتان خسته شده اید و به دنبال راهی برای تغییر آن هستید نگران نباشید، راه های ساده زیادی برای تغییر روند زندگی و بهتر شدن آن وجود دارد.

ساده ترین عوامل برای تغییر و بهتر شدن زندگی تان

اگر با دیگران مهربان رفتار نکنید، تبدیل به آدم مهربان تری نمی شوید. اگر صبح ها فقط باید با صدای آلارم از خواب بیدار شوید، بدانید که سحرخیز واقعی نمی شوید. شما باید همیشه در حال ارتقای خودتان برای بهتر شدن، باهوش تر شدن و مهربان تر شدن باشید اما قطعا نمی دانید که باید از کجا شروع کنید. همه چیز بستگی به این دارد که کار های کوچک، اما مهم را چگونه به انجام برسانید. در این قسمت از نمناک راهکار هایی را به شما معرفی می کنیم که شاید ساده به نظر برسند اما زندگی تان را تغییر می دهند.

قبل از گفتن هر حرفی، 2 ثانیه مکث کنید

حتماً قبل از اینکه هر حرفی را به زبان بیاورید، تا عدد 2 در ذهن تان بشمارید.

سکوت

وسط حرف کسی نپرید

پریدن وسط حرف دیگران، در صورت موافقت یا مخالفت، کاری بی ادبانه است و رشته فکری آن ها را از بین می برد.

بین صحبت خود مکث کنید تا دیگران بتوانند چیزی بگویند

همه ما دوست داریم که هنگام صحبت کردن صدای خودمان را بشنویم. به همین دلیل به صحبتمان ادامه می‌ دهیم و اجازه صحبت کردن به دیگران نمی دهیم اما بهتر است که بین صحبت‌ های خود کمی مکث کنید تا مخاطبین تان هم اگر حرفی دارند، بزنند و مجبور نباشند حرف شما را قطع کنند.

هنگام صحبت کردن فراز و فرود را فراموش نکنید

برای این که ارتباط بهتر و دلنشین تری برقرار کنید و مخاطب را خسته نکنید، سعی کنید که روی فراز و فرود صدای خود کار کنید تا صحبت‌ هایتان یکنواخت نشود.

هنگامی که می خواهید یک جمله را به پایان برسانید، صدای خود را پایین بیاورید

وقتی که به انتهای جمله می‌ رسید؛ باید صدای خود را پایین بیاورید و حجم صدای تان را کم کنید و نزدیک به حالت سکوت باشید.

مشورت کردن

نام مخاطب تان را یاد بگیرید

بسیار مهم است که نام دیگران را سریعاً به خاطر بسپارید و هر زمان که با آن ها کار داشتید، نامشان را صحیح و دقیق تلفظ کنید. انجام این کار نشان می‌ دهد که شما نسبت به اطرافیان تان بی‌ تفاوت نیستید. نام دیگران مهم ترین کلمه برای آن ها در زندگی محسوب می‌ شود و چه بهتر که آن را به خاطر بسپارید.

یاد بگیرید که چگونه با دیگران دست بدهید

هیچ گاه با دیگران شل و وارفته دست ندهید. یاد بگیرید که چگونه محکم و با احترام این کار را انجام دهید. البته نه آنقدر محکم که دست درد بگیرد. سعی کنید در محترمانه ترین حالت ممکن این کار را انجام دهید.

ارتباط چشمی برقرار کنید

برقرار کردن ارتباط چشمی نشان می دهد که شما به طرف مقابل توجه می کنید و به حرف هایش گوش می کنید و این کار؛ حس بسیار خوبی به او می‌ دهد.

خیلی از کلمات بی مورد استفاده نکنید

کلمات بی مورد مثل بله، درسته، موافقم، باعث می‌ شود که حواس طرف مقابل از موضوع پرت شود. بهتر است که در سکوت حرف های او را گوش دهید و با ارتباط چشمی یا تکان دادن سر نشان دهید که به حرف‌ هایش توجه می کنید.

قرار کاری

بیش از حد سر خود را تکان ندهید

بعضی از افراد در انجام این کار زیاده روی می کنند و می خواهند نشان دهند که خیلی حواسشان جمع است اما انجام این کار بیش از حد نیاز، تاثیر عکس دارد.

زمان هایی که بیقرار هستید، خودتان را درک کنید

حتما افراد قدرتمند دنیا را چندین بار در تلویزیون دیده اید. آیا تا به حال دیده اید که آن ها بی قرار باشند یا مدام از روی استرس موهایشان را لمس کنند یا دست و پایشان بلرزد؟ قطعاً این گونه نیست. افراد قدرتمند کمتر حس بی قراری را تجربه می‌ کنند. اگر خودتان بی قرار شدید؛ باید بتوانید مدیریت خود را تحت کنترل بگیرید و یک برنامه‌ ریزی درست داشته باشید. قلق خودتان را بدانید تا این احساس سریع تر برطرف شود.

برای گوش دادن گوش کنید، نه برای صحبت کردن

بسیاری از افراد به حرف طرف مقابل گوش می دهند تا بتوانند جواب او را بدهند اما شما باید به حرف طرف مقابل گوش کنید تا بتوانید از حرف های او چیزی بفهمید.

حرف های طرف مقابل را خلاصه کنید

برای اینکه به مخاطب خود نشان دهید که به حرف هایش کاملاً گوش داده اید،، خلاصه ‌ای از حرف‌ های او را در هر چند جمله بگویید.

صحبت کردن

با خواهر و برادر خود جر و بحث و دعوا نکنید

اگر با خواهر برادر خود چالش دارید، بدانید که جر و بحث یا دعوا موضوع را حل نمی کند. بهتر است که واکنش‌ های خود را کنترل کنید و بیش از حد نسبت به آن ها خشم و عصبانیت نداشته باشید.

با کسانی صحبت کنید که عقیده کاملا مخالف با شما دارند اما یاد بگیرید که بحث نکنید

انجام این کار می تواند یک راهکار تمرینی برای کنترل خشم و اضطراب باشد و باعث می‌ شود که شما کمتر صحبت کنید، بیشتر گوش بدهید و سوالات تان را بپرسید و نظر مخالف را با صبوری بشنوید.

بیشتر سوال بپرسید

یاد بگیرید که در طول مکالمه، سوالات ذهنی خود را بپرسید و خودتان کم تر صحبت کنید و از اطلاعات طرف مقابل کمک بگیرید.

برای هر جلسه یا قراری؛ 5 دقیقه زودتر حاضر شوید

انجام این کار نشان می‌ دهد که شما برای زمانِ خودتان و دیگری ارزش قائل هستید.

جلسه کاری

قبل از صحبت کردن با دیگران؛ حتما اهداف مشخص داشته باشید

حتماً به زمان دیگران اهمیت دهید و بدانید که قرار است بعد از صحبت کردن به چه اهدافی برسید. این اهداف را مشخص کنید و دقیقاً طبق آن ها حرف بزنید.

به موبایل تان توجه نکنید

هنگامی که در حال صحبت کردن با دیگری هستید، بهتر است که فقط روی او تمرکز کنید و مدام سر خود را داخل لپ تاپ و گوشی موبایل نکنید و چند کار را همزمان انجام ندهید.

قبل از تصمیم نهایی، عقیده دیگران را بپرسید

طوری رفتار نکنید که دیگران از بیان عقیده های شان بترسند. بهتر است قبل از اینکه تصمیم جمعی بگیرید، نظر همه را بپرسید که احتمالا کارتان بهتر انجام خواهد شد.

آینه زبان بدن طرف مقابل باشید

وقتی که طرف مقابل زبان بدنش به گونه ای است که انگار به شما توجه و علاقه نشان می‌ دهد، شما هم اعتماد کرده و زبان بدن او را انجام دهید تا او هم حس مثبتی بگیرد.

جلسه کاری

به دیگران نگویید که اشتباه می‌ کنند

همه ما اشتباه می‌ کنیم اما از این که بفهمیم اشتباه کرده ایم، متنفر هستیم. پس لازم نیست که خیلی این موضوع را به آن ها گوشزد کنید.

بپذیرید که اشتباه کردید

سعی کنید آنقدر قدرتمند باشید که اشتباه خود را بپذیرید و خیلی منطقی با آن کنار بیایید. با انجام این کار قطعاً دیگران احساس امنیت بیشتری می کنند تا در کنار شما قرار بگیرند.

برای مخاطب خود مثال بزنید که چه نقاط قوتی دارند

برای این که بتوانید عاملی برای انتقال انرژی مثبت باشید، سعی کنید در هر فردی که با او آشنا می شوید ویژگی های مثبتش را ببینید و به آن ها بگویید. برایشان مثال بزنید که در انجام چه کاری قوی هستند. با انجام این کار خودتان هم حس بهتری پیدا می کنید.

بازخوردها را نشان دهید

لازم نیست که هر چیزی را به زبان بیاورید. شما می توانید با عمل و اقدام خود بازخورد تان را به دیگران به صورت غیر مستقیم نشان دهید. به دنبال انتقاد زبانی نباشید و سعی کنید کار درست را به انجام برسانید تا آن ها متوجه شوند. البته در عین مهربانی، این کار را انجام دهید.

انتقاد

با دیگران طبق تلاش شان رفتار کنید، نه بر حسب نتایج

شما نمی توانید از دیگران توقع داشته باشید که هیچ اشتباهی نکنند اما مهم این است که تلاش آن ها را مد نظر قرار دهید. ذهن هر کس متفاوت است و در نتیجه عملکرد ها و نتایج هم متفاوت می شود. پس دقیقاً طبق نتیجه با آن ها رفتار نکنید.

از جملات طولانی برای نوشتن استفاده نکنید

هنگامی که می‌ خواهید برای کسی چیزی ارسال کنید یا نامه‌ای بنویسید، سعی کنید جملات طولانی به کار نبرید و حرف خود را واضح، شفاف و مختصر بگویید.

پیش‌ نویس را ارسال نکنید

حتماً قبل از اینکه نامه یا ایمیل را ارسال کنید، حتما آن را در جایی بنویسید و اشتباهات خود را برطرف کنید و بعد یک نسخه بدون اشتباه برای طرف مقابل ارسال کنید.

به اولویت‌ ها و ترجیحات دیگران اهمیت بدهید

منظور ما این نیست که به خودتان اهمیت ندهید اما می‌ توانید از دیگران هم نظر بخواهید و به اولویت‌ ها و ترجیحات آن ها هم فکر کنید.

اولویت ها

به جای این که مدام از خودتان صحبت کنید؛ به طرف مقابل فکر کنید

بدون این که مدام بخواهید بگویید:"من"، سعی کنید که از کلمه شما استفاده کنید و به افکار طرف مقابل هم احترام بگذارید و مطمئن باشید که این گونه خودتان هم حس بهتری پیدا می کنید.

به انتخاب دیگری توجه کنید

به عنوان مثال اگر می خواهید با دوست تان به رستوران بروید، این انتخاب را به او بسپارید. انجام این کار به او حس بهتری می دهد و هیچ چیزی هم از شما کم نمی شود.

برای پاسخ دادن به پیامی که شما را احساساتی یا عصبانی کرده؛ 24 ساعت صبر کنید

شما بعد از 24 ساعت قطعاً آرام می شوید. سعی کنید که همان لحظه عمل نکنید و صبر کنید و بعد از آرام شدن پاسخ بدهید.

هنگام ناراحتی؛ باز هم 24 ساعت صبر کنید

اگر به هر دلیلی ناراحت هستید، هرگز در چنین شرایطی با دیگران صحبت نکنید.‌24 ساعت صبر کنید تا ذهن تان آرام شود و بعد صحبت کنید.

ناراحتی

وقتی که درباره چیزی مطمئن نیستید؛ سوال بپرسید

اگر طرف مقابل موضوع را برای شما توضیح داد و متوجه نشدید، حتما سوال بپرسید و به اطمینان برسید تا سوء برداشت نشود.

نامه های احساسی را دستی بنویسید

برای این که بخواهید به کسی که دوستش دارید، حرف عاشقانه بزنید، بهتر است که این نامه را به صورت دستی به او بدهید و حرف های تان را ایمیل نکنید.

کسی را که دوست دارید یک بار در طول روز در آغوش بگیرید

در آغوش گرفتن افرادی که دوستشان داریم، یک امر ضروری است و برای سلامت ما نیز اهمیت زیادی دارد.

هنگامی که در حال خرید هستید، لبخند بزنید

همیشه لبخند به لب داشته باشید؛ حتی زمانی که به خرید می‌ روید و می‌خواهید با فروشنده صحبت کنید، با لبخندتان انرژی مثبت را القا کنید.

لبخند زدن

همیشه یادداشت بگذارید

زمانی که می‌ خواهید به همسر یا فرزندان تان چیزی بگویید و در منزل نیستید، حتما برای آن ها یادداشت بگذارید. انجام این کار چند ثانیه بیشتر طول نمی‌ کشد اما حس بسیار خوبی به طرف مقابل می دهد.

از کلمات لطفاً و ممنونم استفاده کنید

سعی کنید این عادت را در خودتان به جریان بیاندازید که برای درخواست؛ حتماً از کلمه لطفاً و برای تشکر از ممنونم استفاده کنید.

هنگامی که دور هستید، ایمیل بزنید

تمرین کنید تا هنگامی که به سفر دوری رفته اید و نمی‌ توانید با نامه عاشقانه، به طرف مقابل دسترسی پیدا کنید، حتما ایمیل بزنید.

از تعریف و تمجید اجتناب نکنید

تعریف و تمجید دیگران را بپذیرید. به جای آن، از آن ها هم تعریف و تمجید های خوبی داشته باشید و از انجام این کار اجتناب نکنید.

خوشحالی

روز خود را با مدیتیشن آغاز کنید

مدیتیشن قطعاً باعث می‌ شود که شما در طول روز احساس بهتری داشته باشید. پس بهترین راه این است که روز خود را با انجام این کار؛ شروع کنید.

یک دفتر کثیف و یک دفتر تمیز داشته باشید

سعی کنید که همیشه از دفتر برای نوشتن اهداف خود استفاده کنید. یک دفتر را برای نوشتن چیز های یهویی اختصاص دهید که قطعاً باعث می شود دفتر شلوغ و کثیف باشد. از دفتر دیگر برای نوشتن تصمیمات قطعی خود کمک بگیرید که کاملاً باید آن را تمیز نگه دارید.

اول روز، هر چیز مهمی که به ذهنتان می رسد را روی برگه یادداشت کنید

این کار را هر روز صبح تکرار کنید. پشت میز بنشینید، یک قلم و کاغذ جلوی تان بگذارید و ذهن تان را خالی کنید و هر چه که به فکرتان می رسد را روی آن بنویسید تا ذهن تان آزاد شود.

برای خودتان نویسنده باشید

سعی کنید همیشه برای خودتان چیز هایی که دوست دارید را بنویسید. حتی می توانید داستان سازی هم بکنید. انجام این کار به شما حس خوبی می دهد و ذهن تان را باز می کند.

نوشتن

هنگامی که از لحظه حال دور می‌‌ شوید، به احساس خود در انگشتان پایتان توجه کنید

شاید انجام این کار برایتان بی مورد به نظر برسد اما می توانید احساس خود را روی انگشت پای خود معطوف کنید که باعث می شود به یکباره دوباره به زمان حال برگردید.

پیاده‌ روی کنید

هنگامی که احساس ناراحتی دارید، به جای این که به یک آهنگ غمگین گوش دهید، پیاده روی را انتخاب کنید.

مقابل آینه جملات تاکیدی مثبت بگویید

مقابل آینه با خودتان صحبت کنید. به چشمان خود در آینه نگاه کنید و جملات تاکیدی مثبت به خودتان بگویید. با خود مهربان باشید و به خودتان قدرت بدهید.

مجبور نیستید که یک کتاب را تا انتها بخوانید

شاید اخیراً شروع به مطالعه کرده اید و کتابی را در دست گرفته اید که شاید در میانه راه متوجه شدید، آن را دوست ندارید و می خواهید هر طور که شده، به پایان برسانیدش اما در واقع لازم نیست که این کار را انجام دهید. پس برای مطالعه، خودتان را آزار ندهید.

مطالعه

کتاب هایی که دوست دارید را خریداری کنید

قطعاً کتاب‌ هایی را که دوست دارید، می توانید به صورت pdf هم خریداری کنید و آن را داخل کیندل مطالعه کنید.

کتاب‌ های خود را دسته‌ بندی کنید

هنگامی که طبق موضوعات کتاب ها را دسته بندی کنید، ذهن شما هم نظم بهتری برای دسته بندی اطلاعات پیدا می کند و در نتیجه می توانید هر زمان که خواستید، به کتاب مورد نظر مراجعه کنید.

هر فصل را دو بار بخوانید و بعد به سراغ فصل بعدی بروید

اگر در حال مطالعه کتابی هستید که دوستش دارید، هر فصل را دو بار مطالعه کنید تا تک تک جملات را با عمق وجودتان درک کنید و بعد به سراغ فصل بعدی بروید.

برای تصویر زمینه موبایل خود عکس معنادار انتخاب کنید

هنگامی که می خواهید در مورد چیزی کار و فعالیت داشته باشید، حتما آن را روی صفحه قفل گوشی بگذارید و یا تصویر مرتبط به آن را بارگزاری کنید.

موبایل

اپلیکیشن های بلا استفاده را پاک کنید

گوشی موبایل خود را مانند اتاق و ذهن تان شلوغ نکنید و چیز هایی که بلا استفاده هستند را پاک کنید.

درست تایپ کردن را یاد بگیرید

حتما دقت کنید هنگامی که قرار است چیزی برای دیگران ارسال کنید، حتماً به درست ترین حالت ممکن آن را تایپ کنید.

گوشی خود را روی حالت مزاحم نشوید، قرار دهید

هنگامی که می خواهید، کاری مهم را به انجام برسانید، حتماً از این آپشن استفاده کنید.

تنظیمات گوشی را روی سیاه و سفید قرار دهید

قطعاً رنگ های جذاب داخل گوشی شما را مجاب می کند که خیلی زیاد از آن استفاده کنید و به نوعی اعتیاد آور است. هنگامی که آن را به حالت سیاه و سفید در بیاورید، دیگر جذابیت چندانی برای شما نخواهد داشت و کم تر از آن استفاده می کنید.

 تغییر دکوراسیون دهید

فضای مناسب را در خانه شناسایی کنید. با توجه به آن جای لوازم را تغییر دهید و سعی کنید که محیط خانه را متنوع کنید.

مبلمان

کنار تخت خواب خود یک بطری آب داشته باشید

اولین چیزی که باید هنگام صبح استفاده کنید، مقداری آب ولرم است تا بدن تان را آبرسانی کند.

لوازم الکترونیکی را داخل اتاق خواب قرار ندهید

بهتر است که هنگام خواب تمام لوازم الکتریکی از جمله کامپیوتر، موبایل و لپ تاپ را دور کنید.

از ساعت زنگ دار استفاده کنید

باید هنگام خواب؛ لوازم الکترونیکی را از خودتان دور کنید اما از طرفی هم برای این که صبح خواب نمانید، باید از ساعت زنگ دار کمک بگیرید.

هر روز را به کار اختصاص دهید

به جای اینکه بخواهید در طول روز چند کار مختلف را به انجام برسانید، بهتر است که هر روز خود را به انجام یک کار اختصاص دهید و برای هر روز یک تم پیشنهادی در نظر بگیرید.

برای فعالیت فیزیکی زمان بگذارید

مردم در زندگی اهداف مختلف دارند اما همه ما باید سعی کنیم که در طول روز یک فعالیت جسمی هم داشته باشیم تا تمرکز و اولویتمان در زندگی بهتر انجام شود. پس سعی کنید که در گوشه ای از اتاق خود فضایی برای فعالیت بدنی در نظر بگیرید.

ورزش

فقط می توانید سه اولویت تعیین کنید

اگر قرار است که روی بیش از 3 اولویت تمرکز کنید، بدانید که نمی توانید آن ها را به شکل عالی به انجام برسانید. پس بهتر است که اولویت خود را از 3 مورد افزایش ندهید.

کارهایی را انجام دهید که کمتر از دو دقیقه زمان می برد

اگر عجله دارید؛ باید به سراغ انجام کار هایی بروید که کمتر از دو دقیقه زمان نیاز دارد. به عنوان مثال قبض های خود را در این تایم کوتاه پرداخت کنید تا خیال تان راحت شود که کار های کوتاه را انجام داده اید و ذهنتان آزاد خواهد شد.

بنویسید که چرا اهدافتان اهمیت دارد

اگر برای خودتان اهداف تعیین کرده‌ اید، قبل از این که شروع به تلاش برای رسیدن به آن ها داشته باشید، از خودتان بپرسید که چرا این اهداف اهمیت دارند و چگونه می توانید زندگی خود را با رسیدن به آن ها ارتقا دهید. زمانی که علت تعیین هدف و اهمیت آن را بفهمید، قطعاً برای آن انگیزه بیشتری دارید.

طبق نتایج به خودتان استراحت دهید، نه تلاشی که کرده اید

شما باید از تلاش هایتان نتیجه بگیرید و با توجه به نتیجه ای که به دست آورده اید؛‌ برای خودتان زمان وقفه تعیین کنید.

هر کاری را زودتر از موعد انجام دهید

یاد بگیرید که کار های خود را به تأخیر نیندازید و هر کاری را زودتر از زمانی که باید، به انجام برسانید. با انجام این کار ذهن تان آرام می شود و حس بهتری پیدا می کنید و در نتیجه می ‌‌توانید با بهره‌ وری بیشتر کار خود را انجام دهید.

شغل

به دیگران آموزش دهید

سعی کنید همیشه هر چیزی را که بلد هستید، بدون چشمداشت به دیگران آموزش دهید. البته نه به این منظور که خودتان را به دردسر و سختی بیاندازید اما هرگز از آموزش به دیگران دریغ نکنید.

کارهای روزانه خود را یادداشت کنید

خریدن تخته وایت برد برای نوشتن کار های روزانه و اولویت ها و همچنین اهداف اداری، یکی از بهترین سرمایه گذاری هایی است که باید انجام دهید.

در مورد زندگی افراد موفق مطالعه کنید

وقتی که در حال تلاش برای رسیدن به هدفی هستید، با خواندن داستان زندگی افراد موفق می توانید از آن ها انگیزه بگیرید و در نتیجه بهتر از قبل و با انگیزه بیشتر کار خود را پیش می برید.

فکر کنید، یادداشت‌ برداری کنید تا بهترین راه را پیدا نمایید

همیشه قبل از شروع هر کاری راه های مختلفی که به ذهن تان می رسد را روی کاغذ بیاورید. در مورد تکنیک‌ های مختلف پرس و جو کنید و افراد متخصص را بشناسید، با آن ها مشورت کنید تا بتوانید بهترین راهکار را به کار بیندازید.

تغییر کامل زندگی با چیزهایی که باورتون نمیشه

514
این مطلب مفید بود ؟140
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : سبک زندگی
وبگردی