تولد
شب کویر
سرد بودن شب کویر به دلایل مختلفی می باشد و به دلیل اقلیم و آب و هوای خاص آن، اختلاف دمای زیادی بین شب های کویر و روزهای آن وجود دارد .

دلیل سرد بودن شب های کویر و مناطق بیابانی 

نوع اقلیم و آب و هوا در کویر متفاوت تر از جاهای دیگر است . احتمالا می دانید که روزهای بسیار گرمی در کویر وجود دارد. در طول روز دما در کویر می تواند به بالای 50 درجه سانتی گراد برسد اما آیا می دانستید که شب ها در صحرا دما به شدت افت می کند ؟ حتما تا به حال چیزهای زیادی در مورد صحرا شنیده اید و از عجایب آن باخبر هستید اما چنانچه در بخش سرگرمی نمناک میخوانید جالب است بدانید که شب و روزدر کویر و صحرا تفاوت بسیار زیادی با هم دارند.

شب کویر

علت سرد بودن شب های کویر چیست؟

در کویر فرآیند تبخیر وجود ندارد 

خب زمانی که یک ناحیه کمبود آب داشته باشد ، اتفاقی که می افتد این است که در طول روز خورشید به طور مداوم زمین را گرم می کند و در نتیجه همین امر عاملی برای گرم شدن بیش از حد زمین می باشد. از انجایی که در کویر باران هم کم است، هیچ گونه تبخیری هم  وجود ندارد که بخواهد گرما را به خودش جذب کند و یا آب ها را بخار کند،  در نتیجه فرآیند تبخیر وجود ندارد که بخواهد آب های موجود را از بین ببرد و کمی زمین را خنک کند اما هیچ کدام از این ها در شب های صحرا اتفاق نمی افتد . در نتیجه در طول روز هوا بسیار گرم است. از جمله این که هیچ گونه درخت و گیاهی هم وجود ندارد. اگر فرآیند تبخیر در صحرا انجام می شد، این کاهش دما در شب وجود نداشت اما همین موضوع باعث شده که دمای شب و روز در صحرا با یکدیگر تفاوت بسیار زیادی داشته باشد .

کویر

فرآیند خنک شدن بسیار سریع اتفاق می افتد

خورشید در طول روز زمین را به طور مداوم گرم می کند و سپس با فرا رسیدن شب خورشید پایین می آید و هوا تاریک می گردد. از آن جا که هیچ آبی در کویر وجود ندارد، هیچ تغییری هم انجام نمی گیرد و فرآیند خنک شدن آغاز می شود که البته بسیار سریع است. 

در کویر هوا رطوبت ندارد

رطوبت هوا و خاک گیاهان و ساختارهای زمین شناسی در مناطق معتدل مانع تغییر سریع دما طی روز و شب می شوند اما در کویر به دلیل خشک بودن هوا و نبود رطوبت در آن تغییرات دمایی بسیار شدید تر خواهد بود و شب های کویر سرد است. 

شب های کویر

پوشش گیاهی مناسب در این منطقه وجود ندارد

عدم وجود آب کافی در کویر، مانع از رشد پوشش گیاهی مناسب در این منطقه می شود. عدم وجود گیاهان در صحرا و نبود هیچ گونه فتوسنتزی در این موقعیت جغرافیایی سبب می شود دمای هوا در شب به شدت کاهش یاید.

عایق خوبی برای حفظ دما وجود ندارد

شن و ماسه کویر عایق خوبی برای حفظ دما نیستند و نمی توانند گرمای روز را جذب کنند تا در شب دمای ذخیره شده را آزاد سازند بنابراین شبها هوای کویر سرد می شود.

دلیل اصلی سرد بودن شبهای کویر و صحرا

4.219
این مطلب مفید بود ؟163
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/س
برچسب : آیا میدانید
وبگردی