اهمیت جنگل
جنگل ها اهمیت زیادی برای محیط زیست و نقش مهمی در زندگی و سلامت انسان ها دارند. جنگل ها هوای کثیف را تمیز و اکسیژن مورد نیاز کره زمین را تامین می کنند.

فواید و اهمیت جنگل در زندگی همه انسان ها

جنگل ها یک سوم کره زمین را پوشانده اند. گونه های مختلفی از جنگل ها وجود دارند. جنگلها هر ساله پر بار تر از قبل می شوند؛ به شرطی که انسان ها به آن ها آسیب وارد نکنند اما آیا تا به حال با خودتان فکر کرده اید که جنگل ها چه فایده ای برای زندگی ما دارند و اهمیت وجودشان در محیط زیست چیست؟ اگر مایل به فهمیدن پاسخ به این سوال هستید، این بخش از سرگرمی نمناک را تا انتها مطالعه کنید.

1. جنگل به ما کمک می کند که نفس بکشیم

جنگل ها اکسیژن مورد نیاز برای زندگی را فراهم می کنند. کربن دی اکسید تولید شده را از بین می برند و در نتیجه هر درخت برگ دار در جنگل می تواند اکسیژن مورد نیاز برای ده نفر را تامین کند.

هر هکتار از جنگل قادر است سالانه 5/2 تن اکسیژن (اکسیژن لازم برای10 نفر در سال) آزاد کند. در مجموع حدود 60 درصد از اکسیژن مصرفی جهان به وسیله فضای سبز تامین می شود ازاین رو تلطیف هوا و تامین اکسیژن مورد نیاز از کارکردهای مهم جنگل است.

اکسیژن جنگل

2. جنگل سراسر از درخت است

تقریباً بیش از نیمی از کره زمین را جنگل ها پوشانده اند اما جنگل فقط برای درختان نیست، بلکه حشرات و کرم های بسیار مفید هم داخل خاک جنگل هستند. پرندگان زیادی در آن زندگی می کنند که همگی در چرخه سلامت محیط زیست موثر می باشند.

3. برخی از انسان ها هم در جنگل زندگی می کنند

300 میلیون انسان در کل دنیا در جنگل زندگی می کنند. بعضی از آن ها به قدری وابسته هستند که خارج از جنگل دوام نمی آورند. بسیاری از انسان ها نیز نزدیک جنگل ها ساکن هستند.

4. جنگل در تعدیل آب و هوا نقش دارد

پوشش جنگلی سبب اعتدال در وضعیت آب و هوا می شود و به کاهش ماکسیمم دما و افزایش مینیمم دما کمک می کند.

5. جنگل ما را خنک نگه می دارد

درختان بلند و مرتفع موجود در جنگل باعث جهت دار شدن نور خورشید می شوند. در نتیجه زمین کمی خنک می شود و نیاز برای استفاده از لوازمی خنک کننده کاهش پیدا می کند. در نتیجه دمای کره زمین متعادل می شود.

هوای جنگل

6. جنگل ها با سیل مبارزه می کنند

ریشه درختان در جنگل و در باران های سنگین از سیل جلوگیری می کنند زیرا آب بیشتری را به سمت خودشان جذب می کنند. در نتیجه هم خاک کمتری از بین می رود و هم سیل ایجاد نمیشود.

7. جنگل ها مانع از وقوع بهمن می شوند

در مناطق بهمن خیز برای جلوگیری از خطرات ناشی ازبهمن در محل آغاز حرکت توده بهمن درخت می کارند. عملیات بیولوژیکی از قبیل جنگلکاری علاوه بر اقدامات مکانیکی (مانند پایه های چوبی، نرده های فلزی و دیواره های سنگی ) در صدر برنامه های مبارزه با خطرات بهمن قرار دارد.

8. جنگل باعث بارش باران می شود

جنگل های بزرگ روی الگو های آب و هوایی تاثیرگذار هستند. جنگلهای بارانی به شدت هوا را تمیز می کنند و در نتیجه وجود آن ها بسیار حائز اهمیت است.

جنگل بارانی

9. جنگل ها از رانش زمین جلوگیری می کنند

متاسفانه انسان ها با انجام جاده سازی غیراصولی و ایجاد تاسیسات ارتباطی و شهرسازی نقش مهمی در ایجاد لغزش دارند. تحقیقات نشان داده است که بیشترین لغزش ها در دامنه هایی اتفاق افتاده که در آنجا جنگل به دلیل شهرسازی و جاده سازی و... قطع شده است زیرا ریشه درختان از طریق جذب بخشی از آب زیرزمینی و خشک کردن خاک نقش عمده ای در پایداری دامنه ها و در حفظ خاک خواهند داشت.

10. جنگل ها مانعی برای باد های شدید هستند

کشاورزی در کنار جنگل فواید زیادی دارد. حشرات و جانوران مختلفی در آن جا زندگی می کنند که اگر درختان بزرگ جنگل نباشند، از بین می روند. همچنین بسیاری از گیاهان داخل جنگل از خطر باد های شدید در امان هستند.

11. جنگل ها دوباره آب های زیرزمینی را پر می کنند

جنگل منشاء بسیاری از رودخانه ها و چشمه هاست و جنگل ها در جلوگیری از تبخیر و تغذیه بهتر سفره آب زیرزمینی و کنترل آب های سطحی نقش موثری دارند زیرا در جنگل آب بیشتری وارد خاک می شود.

همچنین جنگل ها شبیه به یک اسفنج بسیار بزرگ عمل می کنند و مانعی برای هدر رفت آب می باشند. اگر نتوانند کل آب را به ریشه درختان خود جذب کنند، آب را به سمت آب های زیرزمینی می فرستند.

فواید جنگل ها

12. جنگل درحفظ خاک نقش دارد

برای تولید یک سانتی متر خاک صدها سال زمان نیاز است. پوشش گیاهی و جنگل سبب می شود تا خاک دچارفرسایش آبی و بادی نشود و کیفیت آن تقویت شود. تحقیقات نشان داده اند که میزان خاک از دست رفته (فرسایش یافته) در مناطق عاری از پوشش گیاهی بیش از 100 برابر مناطق دارای پوشش گیاهی است.

13. جنگل خاک کثیف را دوباره تمیز می کند

جنگل ها علاوه بر این که خاک را در محل خودشان نگه می دارند، بلکه باعث تمیز شدن خاک از هر گونه آلودگی هم می شوند. درختان موجود در جنگل سموم را از بین می برند و در نتیجه خطر آسیب دیدگی را کاهش می دهند و به شدت در تمیز شدن خاک موثر هستند.

14. جنگل ها هوای کثیف را تمیز می کنند

جنگل های دنیا به عنوان ریه زمین محسوب می شوند. جنگل ها هوا را تصفیه می کنند. آلودگی هوا را در مقیاس بسیار بالا پاکسازی می کنند، و کربن دی اکسید را از بین می برند. درختان بسیاری از آلوده کننده های محیطی مثل کربن مونوکسید، سولفور دی اکسید و نیتروژن دی اکسید را به خودشان جذب می کنند که همگی در تمیز شدن هوا موثر است.

اثرات مفید جنگلها

15. جنگل آلودگی صوتی را از بین می برد

صدا داخل جنگل محبوس می شود، چنانچه در نمناک عنوان شده است درختان مرتفع مانعی برای آلودگی صوتی هستند و در نتیجه آلودگی صوتی در کل کره زمین جای خودش را به صدای برگ درختان و آواز پرنده ها می دهد.

16. ما انسان ها از جنگل تغذیه می کنیم

درختان نه تنها میوه، دانه و خوراکی تولید می کنند، بلکه زمین جنگل نیز آماده پرورش خوراکی هایی مثل قارچ، تمشک و هر چیز دیگری است. حیوانات داخل جنگل نیز توسط ما انسان ها خورده می شوند و در نتیجه همه ما از جنگل تغذیه می کنیم.

17. جنگل ما را شفا می دهد

جنگل پر از دارو های طبیعی و گیاهی است و در نتیجه برای بهبود بیماری می توانیم از گیاهان مختلف در جنگل استفاده کنیم. تقریباً 70 درصد گیاهان موجود در جنگل، مخصوصاً در جنگل های بارانی، دارای خواص ضد سرطانی هستند. پس همانطور که مشخص است، جنگل بیماری های ما را هم بهبود می بخشد.

18. جنگل باعث می شود که چیز های مختلف درست کنیم

بسیاری از فرآورده های چوبی و سلولزی، صنعتی، شیمیایی و ساختمانی از جنگل ها به دست می آید. جنگل مواد طبیعی زیادی مثل رزین دارد. در نتیجه این منابع تجدید پذیر به ما کمک می کنند که چیزهای مختلفی مثل مبلمان، کاغذ، لباس، خانه و غیره بسازیم.

ارزش جنگل

19. جنگل باعث ایجاد شغل می شود

شغل بیش از 1.6 میلیارد انسان به جنگل وابسته است. ده میلیون نفر هم به طور مستقیم در امور جنگلی مشغول به کار هستند.

20. جنگل شبیه به یک اعجاب بزرگ است

زیبایی طبیعی مشهود ترین چیزی است که در جنگل دیده می شود. عظمت جنگل نیز به شدت چشمگیر است و شبیه به یک اعجاب بزرگ برای همه انسان هاست.

21. جنگل ها به عنوان تفرجگاه برای انسان ها پر اهمیتند

وجود فضای سبز و جنگل در اطراف شهرها به مردم این امکان را می دهد که پس از خسته شدن از زندگی ماشینی بتوانند اوقات فراغت خود را در این مکان بگذرانند.

طبیعت همواره با زیبایی های خود نظر انسان را به خود جلب می کند و گیاهان یکی از عوامل مهم زیبایی طبیعت به شمار می روند و همه انسان ها از مشاهده طبیعت سرسبز جنگل ها و مراتع لذت می برند. بسیاری از هنرمندان از مناظر زیبای طبیعی در آثار خود الهام می گیرند و جنگل در سبک موسیقی و نقاشی افراد تاثیر خاصی دارد.

مزایای جنگل ها

22. جنگل ها به صنعت گردشگری کمک زیادی نموده اند

جنگل ها به صنعت گردشگری کمک زیادی نموده اند و سبب افزایش درآمد دولت ها شده اند زیرا امروزه درآمد کشورهای توسعه یافته از طریق گردشگری در مناطق جنگلی چندین برابر برداشت چوب از آن است. از کارکردهای دیگر جنگل هاحفظ ذخایر ژنتیک گیاهی و جانوری و تنوع زیستی است.

23. جنگل به ما کمک می کند تا چیزهای مختلف را کشف و ریلکس کنیم

جذابیت جنگل به عنوان یک پدیده طبیعی به شدت بالاست که حس کشف و شهود را در ما راضی می کند. بسیاری از چیزهای ناشناخته در جنگل هستند که انسان ها تا سال های دور می توانند به کشف آن ها بپردازند. از طرفی طبیعت جنگل به ما حس آرامش را القا می کند.

اهمیت جنگل ها + اثرات مفید و فواید حیاتی آنها

4.449
این مطلب مفید بود ؟436
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی