انواع چروک

با انواع چروک پوست صورت آشنا شوید

کد مطلب : 78380زمان مطالعه : 4 دقیقه
انواع چروک های پوست صورت معمولا به یکدیگر شباهت دارند اما دلیل ایجاد و راه درمان آن های متفاوت می باشد، آشنایی با انواع مختلف چروک های پوست برای درمان آن ها بسیار حائز اهمیت است.

با انواع چروک پوست صورت آشنا شوید

چروک های صورت انواع مختلفی دارند که بستگی به علت ایجاد آن، متفاوت خواهند بود. اگر چه آن ها معمولا شبیه یکدیگر هستند اما علت ایجاد و درمان متفاوت است. آیا می خواهید در این باره بیشتر بدانید ؟ هیچ کس چین وچروک پوست را نمی خواهد. در حقیقت، همه آن ها به دلیل افزایش سن ظاهر نمی شوند و عوامل مختلفی در این امر دخیل هستند. به همین دلیل مهم است که انواع مختلف چین وچروک ها را برای اجرای موثر ترین درمان بشناسید.

چین و چروک ها علیرغم دلایل احتمالی آن ها، به یک شکل روی پوست نشان داده می شوند و ممکن است ناخوشایند باشند مخصوصا وقتی زود هنگام ظاهر شوند. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک، چین و چروک ها را با توجه به عوامل مرتبط با شکل ظاهری آن ها طبقه بندی خواهیم کرد :

چین و چروک ها چه هستند؟

چروک ها، چین هایی از پوست هستند که با انقباض مداوم عضلات صورت ایجاد می شوند. در پی افزایش سن به دلیل تغییراتی که در لایه های پوستی اتفاق میفتد، آن ها را بیشتر نشان می دهد.

با نازک تر شدن اپیدرم، خاصیت ارتجاعی و کلاژن که باعث آبرسانی و استحکام پوست می شود، کاهش میابد. همچنین عمیق ترین لایه پوست (هایپودرم) با گذشت زمان مقدار بافت چربی خود را از دست می دهد.

چین و چروک پوست

انواع مختلف چین و چروک ها

از لحاظ بالینی، چروک ها می توانند عمیق یا سطحی باشند. هنگامی که پوست کشیده می شود حالت دوم از بین می رود و این باعث تمایز آن ها از عمیق ترین لایه پوست می شود که هنگام کشش حرکتی نمی کند. همه آن ها به یک شکل ظاهر می شوند اما در نحوه ایجاد متفاوت هستند.

حال بیایید به معرفی انواع اصلی چروک ها بپردازیم:

چروک های استاتیک

چروک های استاتیک آن دسته از خطوط هستند که بدون انقباض عضلانی و حتی وقتی صورت در حال استراحت است نیز قابل مشاهده هستند که به دلیل از دست دادن حجم طبیعی خاصیت ارتجاعی، کلاژن و بافت تشکیل می شوند.

چروک استاتیک 

چروک های دینامیک

چروک های دینامیک آن دسته از خطوط هستند که با حرکت صورت اعم از اخم، چشمک و لبخند ظاهر می شوند. آن ها از سن 30 سالگی، زمانی که برخی از افراد با استفاده از سم بوتولینوم به عنوان درمان پیشگیرانه استفاده می کنند، ظاهر می شوند.

معروف ترین چروک های دینامیک عبارتند از:

  • خطوط پاکلاغی که هنگام لبخند زدن یا حتی هنگام استراحت صورت قابل توجه هستند
  • خطوط افقی روی پیشانی
  • خطوط بین ابروها

چروک دینامیک 

چروک های گرانشی

چروک های گرانشی در نتیجه روند پیری ظاهر می شوند. آن ها معمولا در حدود 40 سالگی قابل مشاهده هستند که در پی کاهش بافت چربی، تخریب عروق و آتروفی استخوان ظاهر می شود.

این عوامل چندین علل دارند که عبارتند از:

  • کمبود آب بدن
  • خشکی و زبری پوست
  • از دست دادن نیروی کشسانی غشا میانی پوست

پیش از این هم در بخش پوست و موی نمناک کامل گفتیم که با گذشت زمان، به دلیل کاهش الاستین و کلاژن در پوست صورت، چین و چروک های پوستی برجسته تر می شوند. به همین ترتیب، از بین رفتن لایه چربی برخی قسمت های استخوانی، صورت را برجسته تر می کند و علائم پیری را نشان خواهد داد.

رایج ترین چروک ها در :

  • گردن
  • کناره های چانه
  • و جلوی گوش ها مشاهده می شود.

چروک گرانشی 

چروک های مخلوط

این خطوط به دلیل عوامل مختلفی مانند افزایش سن ، قرار گیری در معرض بیش از حد، جاذبه و حرکات صورت اتفاق میفتد. این خطوط از انتهای دهان به طرف پایین بینی و همچنین در خطوط عمودی به جلوی گردن منتهی می شوند.

چروک های خواب

خوابیدن نیز بر پیری زودرس تاثیر می گذارد که از نظر پویایی و شکل متفاوت هستند. این خطوط به صورت عمودی بر روی گردن، خط گردن و صورت؛ و به طور معمول از 30 سالگی و زمانی که تولید کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک در بدن کاهش میابد ظاهر می شوند.

انواع چروک پوست 

طبقه بندی انواع مختلف چروک ها توسط متخصص پوست

سیستم دیگری وجود دارد که انواع چین وچروک ها را از یکدیگر متمایز می کند. این توع دسته بندی را ریچارد گلوگو شرح داده است و چروک ها را طی عکس برداری به چهار دسته تقسیم می کند.

دسته اول - بدون چروک:

این مورد اغلب در بیماران بین 20-30 سالگی مشاهده می شود که با عکاسی خفیف، تغییرات رنگدانه متوسط و عدم ایجاد کراتوز؛ حداقل چروک ها مشخص می شود. برای پوشاندن این چروک ها نیازی به آرایش نیست.

انواع چروک 

دسته دوم – چروک هایی که با حرکات صورت نشان داده می شوند :

این مورد در سنین 30-40 سالگی ظاهر می شوند . عکسبرداری در حد متوسطی انجام می شود که درآن لنتیگوس و کراتوز وجود دارد (اما قابل مشاهده نیست) و اغلب هنگام لبخند زدن ظاهر می شوند. بعضی اوقات برای پوشاندن آن ها نیاز به آرایش دارید.

دسته سوم - چروک های در حال استراحت :

این مورد از 50-60 سالگی با عکس برداری های پیشرفته، ناهنجاری های قابل توجه، تلانژکتازی، کراتوز قابل مشاهده و چین و چروک های مشخصی را نشان می دهند. آرایش به طور کامل آن ها را پوشش نمی دهد.

 چروکهای پوستی

-دسته چهارم - فقط چروک :

این مورد در افراد بالای 60 سال و با استفاده از عکسبرداری پیشرفته، رنگ پوست خاکستری مایل به زرد، ضایعات بدخیم و چین وچروک در کل صورت نشان داده می شود. در این حالت آرایش زیبا نخواهد شد زیرا ترک خورده و شکسته ظاهر می شوند.

چه مواردی را باید در مورد انواع مختلف چین و چروک به یاد داشته باشید

همه انواع چین وچروک ها با افزایش سن به وجود نمی آیند و برخی از آن ها خیلی زودتر ظاهر می شوند. به طور مثال؛ در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون محافظت یا در اثر برخی حالات صورت ایجاد می شوند.

داشتن عادات زندگی سالم و یک روال زیبایی برای کند کردن ظهور آن ها بسیار مهم است.

با انواع چروک پوست صورت آشنا شوید

3.513
این مطلب مفید بود ؟94
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی