رضا عطاران
برخی از بازیگران ایرانی که تجربه کارگردانی فیلم و سریال را در کارنامه هنری خود دارند اغلب، خود بازیگر اصلی فیلم هایشان هستند.

کارگردان هایی که نقش اصلی فیلم و سریال های خودشان را بازی کردند

در سینمای جهان بارها شاهد بازی کردن کارگردانهای مطرح در فیلم و سریالهای خود بوده ایم. این اتفاق در سینما و تلویزیون کشورمان نیز به تعداد رخ داده است. بسیاری از بازیگرانی که تجربه کارگردانی دارند اغلب در نقشهای اصلی فیلم های خود حضور داشته اند.

در این بخش از فرهنگ و هنر نمناک بازیگرانی را معرفی می کنیم که با روی آوردن به حرفه کارگردانی، ایفاگر نقشهای اصلی یا فرعی فیلم های خود بوده اند. 

ایرج طهماسب

ایرج طهماسب مجری و کارگردان فیلم و برنامه های کودکانه، ساخت 5 فیلم سینمایی با نامهای کلاه قرمزی و پسرخاله، دختر شیرینی فروش، کلاه قرمزی و سروناز، زیر درخت هلو و کلاه قرمزی و بچه ننه را بر عهده داشته و در تمام آنها ایفاگر نقش اصلی بوده است.

ایرج طهماسب

هومن سیدی

هومن سیدی بازیگری است که تجربه کارگردانی در 5 فیلم سینمایی به نام های آفریقا، سیزده،اعترافات ذهن خطرناک من،خشم و هیاهو و مغزهای کوچک زنگ زده  و یک سریال نمایش خانگی به نام قورباغه را دارد. او در سریال قورباغه و فیلم سینمایی اعترافات ذهن خطرناک من و سیزده، نقش های فرعی را بر عهده داشت.

هومن سیدی

رضا عطاران

رضا عطاران علاوه بر سریالهی تلویزیونی، 3 فیلم در سینما به نامهای خوابم میاد در سال 1390، رد کارپت در سال 1392 و دراکولا در سال 1394 را ساخته است که در تمام آنها نقش اصلی بر عهده او بود. 

رضا عطاران

شهاب حسینی

شهاب حسینی در تنها فیلم ساخته خود به نام ساکن طبقه وسط، در 38 نقش مجزا و متفاوت بازی کرده است.

شهاب حسینی

پیمان معادی

پیمان معادی بازیگر سینما تجربه کارگردانی دو فیلم به نام برف روی کاجها و بمب، یک عاشقانه ساده را دارد. این هنرمند د ر فیلم دوم خود نقش اصلی را در مقابل لیلا حاتمی ایفا کرد.

پیمان معادی

 مانی حقیقی

مانی حقیقی بیشتر به عنوان کارگردان و نویسنده سینمایی شناخته می شود. او در 7 فیلمی که تا کنون کارگردانی کرده است تنها در فیلم پذیرایی ساده نقش صلی و در فیلم 50 کیلو آلبالو و اژدها وارد می شود نقش کوتاهی را ایفا کرده است.

مانی حقیقی

نیکی کریمی

نیکی کریمی علاوه بر بازیگری، تهیه کننده و کارگردان چند فیلم سینمایی نیز می باشد. او تا کنون 5 فیلم سینمایی به نام های آتابای، شیفت شب، سوت پایان، چند روز بعد و داشتن یا نداشتن را کارگردانی کرده و تنها در دو فیلم شیفت شب و سوت پایان مقابل دوربین رفته است.

نیکی کریمی

علی مصفا

علی مصفا بازیگر سینما و تلویزیون نیز مانند بسیاری از هنرمندان تجربه کارگردانی را دارد. او تاکنون دو فیلم به نام زنی در دور دست و پله آخر را کارگردانی کرده است که در فیلم دوم نقش اصلی را بر عهده داشت.

علی مصفا

سعید آقاخانی

سعید آقاخانی معمولا در سریال های خود هر دو شخصیت اصلی و فرعی را بازی کرده است. او در سریال نون خ یکی از بازیگران اصلی سریال بود.

سعید آقاخانی

رامبد جوان

رامبد جوان بازیگر و کارگردان کشورمان تاکنون 5 فیلم را کارگردانی کرده است و در فیلم اسپاگتی در هشت دقیقه در نقش اصلی و فیلم های پسر آدم، دختر حوا و قانون مورفی نقش های فرعی را بر عهده داشت.

رامبد جوان

مهران مدیری

مهران مدیری کارگردان مطرح سریال های طنز، در بیشتر مجموعه های تلویزیونی و شبکه نمایش که خود کارگردانی کرده است نقش اصلی را بر عهده داشت اما در فیلم سینمایی ساعت 5 عصر ایفاگر نقش فرعی بود.

مهران مدیری

کارگردانانی که در فیلم های خود بازی کرده اند

4.433
این مطلب مفید بود ؟294
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ف
وبگردی