سگ

روانشناسی و رفتار شناسی سگ ها

کد مطلب : 81421زمان مطالعه : 4 دقیقه
شناخت رفتار سگ و روانشناسی حرکات او به صاحبان این حیوانات جذاب کمک میکند راحت تر او را درک و با او ارتباط برقرار کنند.

شناخت رفتار سگ در مواقع مختلف

هزاران سال است که سگ ها در شرایط مختلف در کنار انسان زندگی می کنند و داستان های بسیاری از همراهی ها و وفاداری های شگفت انگیز آنها نسبت به صاحبانشان مطرح شده است. شاید سگ را بتوان با توجه به خصوصیت های شگفت انگیزی که دارند، به اولین حیوان اهلی تاریخ شناخت. خصوصیاتی مانند وفاداری، نجابت، فداکاری و زیبایی در سگ ها همیشه مورد ستایش انسان ها قرار گرفته است؛ تا جای که حتی کسانی که از سگ نگهداری نمیکنند هم او را به باوفا بودن می شناسند.

تاریخچه استفاده از سگ به عنوان حیوان خانگی

اکثر محققان بر این باورند سگ ها توسط انسان ها اهلی شده اند. اما هیچکس نمیداند اولین بار کی و کجا این اتفاق افتاده است. البته شواهدی وجود دارد که نشان میدهد نخستین بارها 5 هزار سال پیش از میلاد مسیح انسان هایی در ایران و حوالی خوزستان و آمریکای شمال اقدام به اهلی کردن سگ کرده اند.

شناخت سگ ها

 

هوش سگ

سگ ها حیواناتی باهوش هستند و قادرند بسیاری از احساسات را درک و بروز دهند، همچنین در رفتار شناسی سگ شاید شنیده باشید که این حیوانات قادرند قبل از وقوع خطر از احتمال اتفاق افتادن آن باخبر شوند و نسبت به آن عکس العمل نشان دهند، مانند پارس کردن و بی تابی کردن قبل از وقوع زلزله و طوفان.
با اینکه غذای سگ در میزان هوش و سلامت آنها تاثیر بسیاری دارد، اما سگ ها از میزان IQ بالاتری نسبت به گربه ها، پرندگان و بسیاری از حیوانات برخوردارند. محققان معتقداند سگ، دلفین، اسب، کلاغ و میمون از سطح شعور و ادراک بالاتری نسبت به دیگر حیوانات بهره می برند.

شناخت عملکرد ذهن سگ و رفتار شناسی سگ

اگر عملکرد مغز سگ را بهتر بشناسیم کمک میکند که بهتر رفتار سگ را شناسایی کنیم؛ بدانیم که ناراحت است و کی خوشحال، چه موقع از غذای خشک لذت می برد و کی از چیزی دلزدده و خسته شده است. دلیل پارس کردن هایش و رفتار های نا مشخص این حیوان جذاب را بهتر می شناسیم. در ادامه با ما همراه باشید تا به رفتار ها و عملکرد ذهن سگ بپردازیم.

آیا سگ ها خواب می بینند؟

بله، سگ ها نیز در خواب رویا می بینند، عملکرد مغز سگ در خواب همانند ذهن انسان است. همانطورکه شاید صاحبان سگ ها نشانه هایی از تحرکات و صداهای عجیب در هنگام خواب از سگ های خود دیده باشند. امروز محققان دریافته اند که سگ ها به اصطلاح خواب می بیند.

جلب توجه توسط سگ

در رفتار شناسی سگ، پارس کردن باعث جلب توجه می باشد. همانطور که کودک انسان برای به کرسی نشاندن حرف خود از داد و گریه استفاده می کند سگ ها هم برای فهماندن چیزی از سر و صدا کردن استفاده می کنند. البته اگر میخواهید سگ کمتر پارس کند می توانید در تربیت خود بگنجانید که در هنگام پارس کردن هرگز به او تشویقی سگ ندهید.

قابلیت حل مسئله توسط سگ

درست است که سگ ها توانایی حل مسائل ریاضی را ندارند اما منظور از حل مسئله اجام دادن هوشمند کاری است، مانند باز کردن در، تجزیه و تحلیل رفتار دیگر موجودات و حیوانات که باعث می شود به راحتی فریب نخورند، بازی کردن و حل برخی مشکلات که شاید برایتان جالب به نظر بیاید. هچنین محققان بر این باورند که سگ ها می توانند تا مفهوم 150 کلمه را درک کنند.

درک لحن صدا

سگ ها می توانند لحن بیان را درک کنند. کاملا متوجه میزان شادی و عصبانیت در لحن صدای شما می شوند و در مقابل آن هم عکس العمل نشان میدهند. حتی میزان ترس را در صدای صاحب خود متوجه می شود و ممکن احساس کند صاحب خود مورد تهدید قرار گرفته است.
انواع نژاد سگ
 

سگ های حسود!

در رفتار شناسی سگ یکی از واقعیات این است که سگ ها نسبت به توجه و بی توجهی صاحب خود احساس حسادت از خود بروز می دهند. خصوصا اگر پای موجود دیگری وسط باشد. پس هیج وقت و در مواجهه با هر کسی حتی همسر خود سعی نکنید حس حسادت سگ را برآشفته کنید

چشمان گناه آلود

یک صحنه ی آشنا برای صاحبان سگ وقتی است که او کار اشتباهی انجام داده و در کناری نشسته است و چهره ای غمگین وپشیمان به خود گرفته است. این احساس وقتی از صاحب خود احساس نارضایتی را می بیند تشدید میشود و به عواقب منفی کار خود می اندیشند!!!

سگ ها از سگ های بزرگتر می آموزند

همانطور که در بین کودکان آموزش از بزگتر ها مرسوم است، در سگ ها نیز از بهترین روش های تربیت سگ، آموزش به وسیله ی سگ ها بزرگتر و آموزش دیده است.

تواناای درک عشق

سگ ها عشق و علاقه را درک میکنند. نسبت به عشقی که از صاحب خود دریافت میکنند واکنش نشان می دهند. سگ ها برای اینکه احساس امنیت و شادی داشته باشند باید همانند یک عضو از خانواده شناخته شوند.
همانطور که بیان شد سگ ها، این موجودات دوست داشتنی عضوی از زندگی ما هستند و برای انسان داشتن یک دوست خوب مانند سگ ها بسیار حذاب است. سگ ها باید نیاز های ضروریشان تامین شود تا در امش کامل نسبت به صاحب خود عشق بورزند، برای خرید غذا و وسایل مورد نیاز سگ به فروشگاه پتیشا، مرکز فروش وسایل و تجهیزات حیوانات خانگی مراجعه کنید.

روانشناسی و رفتار شناسی سگ ها

512
این مطلب مفید بود ؟120
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی