ولخرجی

آخر و عاقبت ولخرجی کردن برای فرزند

کد مطلب : 87734زمان مطالعه : 5 دقیقه
تربیت صحیح فرزندان وظیفه تمام والدین است. یکی از نکات تربیتی برای داشتن یک فرزند خوب یاد دادن نحوه صحیح خرید و پس انداز کردن پول است.

عوارض و عواقب ولخرجی والدین برای فرزندانشان

والدین مسئولیت های زیادی را بر عهده دارند که بین تمام آنها تربیت صحیح فرزندان بسیار مهم است. این مسئولیت بظاهر ساده، یعنی وظیفه تربیت فرزند با ارزش ها و اخلاقیات مناسب برای هر والدینی سخت‌ترین کار است برای همین در این بین اشتباهاتی رخ میدهد که اغلب آنها نادانسته انجام می شود.

برای مثال به عنوان والدین، دوست دارید فرزند کوچک خود را همیشه شاد نگه دارید و لبخند روی صورت او برای شما ارزشمند است پس طبیعی است که بخواهید هرکاری برای دیدن لحظات شادی او انجام دهید که یکی از این کارها، خرید هر آنچه او می خواهد و ولخرجی است.

شاید ولخرجی کردن برای فرزندتان بتواند او را خوشحال کند اما می تواند تأثیر منفی طولانی مدتی نیز روی او بگذارد. این کار شما به او فروتنی و مسئولیت پذیری را نمی آموزد بلکه عادت ولخرجی شما می تواند او را حریص و خودخواه کند. خرج کردن پول زیاد برای فرزندتان عوارض متعددی دارد که در ادامه این بخش از خانواده پلاس نمناک به آنها خواهیم پرداخت.

کودک شما را حریص می کند

والدین اغلب می خواهند با فراهم کردن تمام خواسته های فرزندانشان موجب شادی آنها شوند. ممکن است کودک شما یک اسباب بازی بخواهد و شما به راحتی به او بدهید. ممکن است فکر کنید که اگر پول دارید، چرا برای فرزندتان خرج نکنید. اما این می تواند در دراز مدت بسیار مضر باشد. ولخرجی شما با گذشت زمان فرزندتان را حریص و او را وابسته به این خرج کردن های پی در پی میکند چرا که خود را نیازمند چنین رفتاری میداند.

فرزندتان را خودخواه می کند

خودخواهی ویژگی است که همراه حرص به‌وجود می آید. به دست آوردن همه چیز بدون حتی درخواست، فرزند شما را خودخواه می کنددر نتیجه از به اشتراک گذاشتن هر چیزی با دیگران متنفر خواهد شد. رسیدگی بیش از حد موجب می شود که کودک شما خود محور و خودخواه باشد و هرگز یاد نخواهد گرفت که متواضع و متواضع بودن چیست.

قدرت روبرو شدن با نه را یاد نمیگیرد

وقتی همه چیز برایش فراهم است و به هیچ خواسته اش نه گفته نشده است پس شما به او یاد نداده اید که چگونه امتناع را بپذیرد. در حالت عادی اگر به خواسته های او نه بگویید، او بایستی سعی کند تا شما را برای بله گفتن راضی کند اما وقتی والدین بیش از حد فرزندان خود را با چیزهای مادی نوازش می کنند، پذیرش "نه" در جواب خواسته شان برای آنها دشوار می شود. این وظیفه والدین است که به فرزندان خود بیاموزند که چگونه با پاسخ نه در مقابل خواسته هایشان روبرو شوند.

تربیت کودک

باعث می شود که او عصبی شود

اگر عادت به داشتن همه چیز داشته باشد پس برآورده نشدن آرزوی او احتمالاً باعث عصبانیتش خواهد شد، بنابراین لحظه‌ای که به خواسته‌اش نرسد، گریه می‌کند، فریاد می‌زند و رفتارهای این چنینی را برای آزار شما در پیش میگیرد. اگر به ولخرجی شما عادت داشته باشد پس برای او غیرممکن است که این واقعیت را بپذیرد که نمی تواند به آنچه می خواهد برسد. او ممکن است عصبانی شود و شما را حتی در جمع خجالت زده کند و این یکی از عوارض جانبی ولخرجی است.

او ارزش پول را نخواهد دانست

یکی از عوارض خطرناک ولخرجی برای فرزند شما این است که چون از سنین پایین عادت دارد با شما به عنوان یک منبع پول رفتار کند پس در نتیجه نه ارزش واقعی شما را میداند و نه ارزش واقعی پول را.

در وضعیتی که هر زمان که او چیزی می خواهد، شما آنجا هستید تا آرزویش را برآورده کنید، او بدون دانستن ارزش پول سخت به دست آمده بزرگ می شود. در این وضعیت از طرفی جایگاه شما را به درستی درک نخواهد کرد و در نهایت برای او پول هیچ ارزشی نخواهد داشت و در آینده لزومی برای تلاش با هدف بدست آوردن پول احساس نمیکند.

او هرگز راضی و قانع نخواهد بود

ولخرجی کردن برای کودک باعث می شود که او راضی بودن را یاد نگیرد. وقتی او بفهمد که به دست‌آورد هر آنچه می خواهد، برایش اینقدر آسان است، قطعا بیشتر و بیشتر درخواست میکند.

در ابتدا او یک ماشین اسباب بازی می خواهد و شما آن را برای او می گیرید. وقتی ببیند به راحتی می تواند آن را بدست آورد، چیز بزرگتری می خواهد و ادامه میدهد به این ترتیب فرزند شما هرگز یاد نخواهد گرفت که با چیزهای کوچک قانع شود. این یک عارضه جانبی خطرناک از خرج کردن آزادانه برای فرزند شما است. فرزند شما هرگز متوجه نمی شود که چه زمانی از خواستن دست بردارد و چه زمانی بعد از رسیدن به خواسته اش احساس رضایت و قانع بودن را درک کند.

بی ادبی

او را از نظر عاطفی ناامن می کند

در کودکان لوس دیده شده است که عمدتاً از نظر عاطفی ناامن هستند. تنهایی، طمع، ناامنی، همه در کودکانی که زیاد مورد افراط قرار گرفته اند، رایج است. آنها بدون ثبات عاطفی مناسب بزرگ می شوند. فقدان ارزش ها و اصول آنها را دچار مشکلات شخصیتی میکند و در سنین بالاتر اغلب این منجر به یک انحراف ذهنی منفی در آنها می شود.

آنها را بی مسئولیت می کند

یک تربیت ضعیف می تواند فرزند شما را ذاتاً غیرمسئولانه بار بیاورد. او ممکن است برای دستیابی به هر چیزی انگیزه ای برای تلاش نداشته باشد چون قرار است فرد دیگری خواسته های او را تامین و فراهم کند در نتیجه او نمی تواند در آینده مسئولیت خواسته های خود را بپذیرد و اینها همه بخشی از عواقب ولخرجی بر اوست.

باعث بی احترامی آنها می شود

وقتی همه چیز برای فرزندتان فراهم میکنید او هرگز نمی فهمد که بی پولی به چه معناست پس نمیتواند وضعیت یک فرد بی پول را درک کرده و به او احترام بگذارد. رفته رفته فرزند شما تبدیل به فردی خواهد شد که اطرافیان را با داشته هایشان سنجیده و هر شخصی که از سطح مد نظر او پایین‌تر است را مورد بی احترامی قرار دهد.

بی ادبی

آنها را وابسته می کند

نوازش فرزندتان با هر چیز مادی او را به شما وابسته می کند. برای فرزندتان، شما راه حل اصلی او هستید و هر چه بخواهد می تواند از شما بگیرد در نتیجه هرگز معنای به دست آوردن چیزی را با تلاش خود نمی داند. آگاه باشید که وابستگی بدترین عارضه ولخرجی بر فرزند شماست.

ماهیت او را تحت تأثیر قرار می دهد

عادت کردن به زندگی با داشتن همه چیز، برای کودک بسیار خطرناک است چرا که ولخرجی باعث می شود وقتی بزرگ شد احساس حق کنند و همه چیز را حق خود بداند. نرسیدن به خواسته های فرزندتان باعث خشونتش شده در نتیجه نیاز بدست آوردن چیزی می تواند او را وادار به انجام کارهای غیرقابل قبول کند؛ رفتن به مسیر اشتباه برای این بچه ها اصلا تعجب آور نیست.

آخر و عاقبت ولخرجی کردن برای فرزند

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : تربیت کودک
وبگردی