تولد
عیدی برای عروس

لیست عیدی برای عید اول عروس و داماد + زمان عیدی بردن

تاریخ انتشار : 14 بهمن 1402کد مطلب : 92016زمان مطالعه : 3 دقیقه
طبق رسومات قبل از هر عید برای عروس و داماد هدیه هایی از طرف خانواده هر دوطرف در نظر گرفته می شود، ما لیستی از هدیه های مرسوم را برایتان آماده کرده ایم.

عیدی برای تازه عروس و داماد از طرف هر دو خانواده

عیدی دادن ازآیین‌های دیرین فرهنگ ما ایرانیان است. در بیشتر شهرهای ایران رسم است که با فرا رسیدن عید نوروز خانواده داماد برای عروس خانم عیدی می برند، برخی از خانواده ها نیز متقابلا به داماد خود هدیه وعیدی می دهند. در برخی ازشهرها نیز پدر عروس خانم بعد از ازدواج دخترش هر سال برای او قبل از آغاز سال نو عیدی می برد. عیدی دادن به تازه عروس در نوروز یک سنت خوب و پسندیده در میان ایرانیان است، پس بهتر است این سنت زیبا را با تجمل گرایی و چشم و هم چشمی و توقعات نابجا خراب نکنید. اگر شما هم رسم عیدی بردن برای عروس و داماد را دارید، در فضای مجازی کلیپ عیدی بردن برای عروس ببینید و در این بخش از نمناک با لیست عیدی عروس آشنا شوید.

عیدی بردن برای عروس

خانواده داماد در زمان عقد برای تازه عروس به عنوان نشانه احترام و محبت هدیه عید نوروز می برند. این هدایا بنابر رسم،سلیقه و بودجه خانواده داماد تهیه می شود. هدایایی که اغلب برای عروس خانم به عنوان عیدی در نظر گرفته می شود، عبارتند از:

عیدی برای عروس چی بخریم

لیست عیدی عروس

 1. هفت سین
 2. آجیل
 3. سبزی پلو با ماهی
 4. شکلات و شیرینی
 5. سبد گل
 6. سبد میوه
 7. انواع پوشاک، مانتو و لباس عید
 8. زیورآلات
 9. پول
 10. کارت هدیه
 11. سکه طلا
 12. دستبند
 13. ساعت
 14. گوشی موبایل
 15. لوازم برقی آرایشی
 16. کیف و کفش
 17. جانماز و چادر

عیدی خانواده عروس به داماد

در عید نوروز و قبل از سال نو خانواده عروس برای داماد هدایایی را تهیه و تزئین کرده و به او تقدیم می کنند. درادامه به چند نمونه از گزینه‌های مناسب که خانواده عروس می‌توانند به عنوان عیدی بردن برای داماد بگیرند اشاره می‌کنیم.

 1. کت و شلوار
 2. کفش و کتانی
 3. انواع لباس
 4. ساعت مچی
 5. عطر و ادکلن
 6. کیف پول و کمربند
 7. لوازم آرایشی و بهداشتی

زمان عیدی بردن برای عروس

بهترین زمان برای بردن عیدی عروس قبل از سال نو است. شما می توانید عیدی عروس را دو هفته الی سه روز پیش از روز عید ببرید تا او بتواند از هدایا استفاده کند. بهتر است حداقل یک ماه قبل از عید به تهیه و تزیین هدایا بپردازید تا هزینه مقرون به صرفه‌تر و زمان‌بندی مناسب‌تری داشته باشید.

عیدی عروس

تزیین عیدی عروس

برای نشان دادن احترام، سلیقه، مهر و محبتتان به عروس یا داماد هدیه‌ای با کیفیت خوب تهیه نمایید و تزئین کنید. تقدیم هدیه با شکل و شمایلی زیبا نشانه از شخصیت خانواده شما می‌باشد. تزیین عیدی عروس ساده می تواند باشد و نیازی به تجملات زیاد نیست، کافی است که هدیه‌ای به زیبایی تزیین شده را با رویی خوش به عروس یا داماد بدهید.

عیدی برای عروس از طرف خانواده عروس

در برخی از شهرهای ایران رسم است که خانواده عروس بعد از ازدواج دخترشان قبل از فرا رسیدن سال نو برای او عیدی می برند. عیدی مادرعروس برای دخترش اغلب در سال اول ازدواج مفصل تراست اما سال های بعد خانواده عروسخانمهمراه باشیرینی شکلات یک هدیه متناسب با بودجه تقدیم فرزندشان می کنند. لیست عیدی برای عروس از طرف خانواده عروس عبارتند از:

 1. وسایل برقی (مانند:تستر، قهوه ساز و …)
 2. وسایل دکوری (مانند تابلو فرش و …)
 3. انواع لباس (مانتو، شلوار، کیف، کفش، شال یا روسری و لباس راحتی)
 4. لوازم پذیرایی از مهمان ها (ظرف های شکلات خوری، شیرینی خوری، بشقاب های سفالی پیش دستی و ….)
 5. پتو
 6. طلا
 7. پول
 8. کارت هدیه
 9. سکه (سکه های گرمی یا ربع، نیم و سکه تمام)
 10. گل و گلدان طبیعی
 11. شیرینی و شکلات
 12. آجیل و میوه
 13. مواد غذایی (بعضی شهرها رسم دارند که مواد غذایی هم می‌برند)

نکات مهم برای خرید عیدی برای عروس

 • رسم عیدی برون به عنوان نشانی از احترام و محبت خانواده و دوستان نسبت به عروس جدید برگزار می‌شود و نشان از شادمانی و خوشحالی آن‌ها نسبت به ورود او به زندگی مشترک است.
 • بردن عیدی برای عروس در برخی خانواده‌ها به تشریفات و هزینه‌های بیشتری انجام می‌شود. این موضوع به شرایط مالی خانواده داماد و عروس بستگی دارد.
 • سبزی پلو با ماهی به عنوان عیدی عروس نیز معروف است و خانواده داماد در ظروف آماده‌ای این غذا و ماهی سرخ شده را به خانه عروس می‌برند یا مواد اولیه آن را به همراه دیگر هدایا به خانه پدری عروس می‌برند.
 • خرید لباس نو برای عروس بهتر است با حضور او انجام شود تا لباس‌ها مطابق با سلیقه و انتخاب عروس باشند.
 • برای انتخاب هدیه عروس برای عید نوروز به سلیقه و علاقه‌های عروس توجه کنید.
 • خرید عیدی برای عروس باید با عشق و علاقه انتخاب شود.
 • سر رختی رسمی است که در برخی شهرهای کشور انجام می شود. در این رسم علاوه بر خرید هدیه برای عروس خانم، عیدی هایی نیز برای خانواده درجه یک او خریداری می شود.
 • خانواده عروس هنگام بردن عیدی از طرف خانواده داماد اغلب با دود کردن اسفند و تهیه شام از آنها استقبال و پذیرایی می کنند.

لیست عیدی برای عید اول عروس و داماد + زمان عیدی بردن

2.54
این مطلب مفید بود ؟22
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن/ن.ح
برچسب : هدیه
وبگردی