تولد
کنکور دانشگاه فرهنگیان

شرایط قبولی در دانشگاه فرهنگیان + زمان کنکور و اعلام نتایج

تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1403کد مطلب : 93375زمان مطالعه : 2 دقیقه
دانشگاه فرهنگیان، دانشگاهی دولتی در ایران است که به تربیت معلم می‌پردازد که به جزئیات شرایط عمومی داوطلبان کنکور دانشگاه فرهنگیان و زمان برگزاری آن می پردازیم.

کنکور دانشگاه فرهنگیان 1403

معلمی یکی از مشاغل پر ارزش است که بسیاری از فاراد مایلند وارد این شغل شوند، به همین خاطر داوطلبانی که در کنکور سراسری (تمامی زیر گروه‌ها) شرکت می کنند و در صورت کسب رتبه حد نصاب، می توانند در موعد انتخاب رشته، کد رشته محل های دانشگاه فرهنگیان را در فرم انتخاب انتخاب رشته خود وارد کنند. در سال 1403 برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان روش دیگری نیز به وجود آمده است و آن کنکور اختصاصی این دانشگاه می باشد. این آزمون به صورت مستقل از کنکور سراسری برگزار می شود و داوطلبان باید به صورت اختصاصی برای این آزمون آماده شوند. در ادامه این بخش از نمناک جزئیات پذیرش در کنکور فرهنگیان 1403 را آورده ایم.

زمان برگزاری کنکور دانشگاه فرهنگیان در چه تاریخی است؟

در کنکور 1403 برای نخستین بار گروه فرهنگیان به مجموعه گروه‌های کنکور اضافه شده است و کنکور اختصاصی تربیت معلم 1403 در تاریخ های 6 و 7 اردیبهشت 1403 برگزار شد. در نوبت دوم کنکور 1403 در تیر ماه پذیرشی برای دانشگاه فرهنگیان وجود ندارد.

لازم به ذکر است که داوطلبان علاقه‌مند به شغل معلمی می‌توانستند فقط متقاضی شرکت در گروه فرهنگیان شوند یا اینکه کنار گروه‌های آزمایشی اصلی ریاضی، تجربی و انسانی، گروه فرهنگیان را انتخاب کنند.

مواد امتحانی و ضرایب دفترچه ویژه آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو معلم

 1. هوش و استعداد معلمی ضریب 3 (منبع خاصی معرفی نشده)
 2. تعلیم و تربیت اسلامی:ضریب 2 (منابع امسال 3 فصل اول کتاب مهارت معلمی نوشته استاد قرائتی و بخش های مشخص شده دینی دهم و یازدهم)
 3. فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی:ضریب 2

میزان تأثیر و سهم نمرات در دانشگاه فرهنگیان

 1. سوابق تحصیلی 50 درصد
 2. آزمون اختصاصی 25 درصد (شامل 15 درصد نمرات آزمون سراسری و 10 درصد آزمون اختصاصی گروه فرهنگیان)
 3. ارزیابی شایستگی‌های معلمی 25 درصد

زمان اعلام نتایج کنکور فرهنگیان

زمان اعلام نتایج حداکثر 30 روز کاری خواهد بود و قبل از انتخاب رشته نتیجه آزمون فرهنگیان اعلام می‌شود تا داوطلبان در صورت پذیرفته نشدن بتوانند سایر رشته‌ها را انتخاب نمایند.

داوطلبان در صورتی که در آزمون فرهنگیان قبول شوند، دیگر نمی‌توانند انتخاب رشته کنند مگر آنکه انصراف دهند و یک فرصت کوتاه‌مدت برای انصراف آنها تعیین خواهند کرد.

ملاک معرفی داوطلبان به مرحله چندبرابر ظرفیت ارزیابی شایستگی‌های معلمی در سال 1403، 60 درصد نمره کل کنکور و 40 درصد نمره کل دفترچه ویژه پذیرش دانشجومعلم خواهد بود.

دانشگاه فرهنگیان از کنکور سراسری، هر سال ظرفیت پذیرش مشخصی دارد. اگر تعداد کسانی که پذیرش می شوند، از ظرفیت اعلام شده کمتر باشد، دانشگاه با اعلام پذیرش تکمیل ظرفیت، سعی در تکمیل صندلی های خالی مانده می کند.

شرایط پذیرش دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان 1403

 • داشتن حداکثر سن 24 سال تمام
 • حداقل معدل کل 14 در دوره متوسطه دوم
 • دارا بودن تابعیت ایرانی
 • اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون جمهوری اسلامی ایران
 • برخورداری از سلامت کامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی.
 • موفقیت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت های عمومی.
 • عدم سو سابقه محکومیت جزایی و کیفری
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الکل
 • برخورداری از اخلاق و رفتار نیکو و حسن شهرت متناسب با شان معلمی

شرایط قبولی در دانشگاه فرهنگیان + زمان کنکور و اعلام نتایج

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش خبری نمناک/ن/ا.ن
وبگردی