تولد
تاثیر پدر روی بچه
با متولد شدن فرزند، هر یک از والدین به میزانی در ایجاد شخصیت فرزند تاثیر گذار هستند. اما برخی موارد هستند که فقط پدر می تواند روی فرزند تاثیر بگذارد.

تاثیرات مهم و مثبت پدر در تربیت کودک

پدران فوق العاده هستند؛ از لحظه ای که یک مرد، پدر می شود، هسته مرکزی زندگی فرزندش خواهد بود. از اولین باری که یک پدر نوزادش را می بوسد تا زمانی که به او دوچرخه سواری یاد می دهد؛ باعث خواهد شد تا فرزندش احساس امنیت کند و همچنین او را قادر می سازد که آزاد و مستقل باشد. 

نقش پدرها تقریبا غیرقابل تصور است. با افزایش تعداد مادران شاغل، می توان گفت که پدران نقش بسیار مهمی در خانواده ایفا می کنند. در واقع امروزه، تاثیر آن ها به اندازه مادران پر رنگ است.

پدر

پشت سر هر شخص بزرگ یک پدر خوب قرار گرفته است؛ زیرا پدر ها باعث رشد شخصیت فرزندان شان می شوند. در این قسمت از خانواده پلاس نمناک با پنج تاثیر گذاری اصلی پدران بر فرزندان آشنا خواهید شد. 

پدرها بر روابط اجتماعی فرزندانشان تاثیر می گذارند

اگر پدر بتواند حین پرورش فرزندش با او رابطه صمیمانه ای برقرار کند؛ تاثیر خود بر آینده روابط دوستانه و عاطفی فرزندش را خواهد گذاشت. به همین دلیل است که برخی از زنان جذب مردانی می شوند که شبیه به پدرانشان هستند. رابطه با این مردان برای آن ها آشنا است و به آن ها تجربیات گرمی که با پدر خود داشته اند را یادآوری می کند.

رابطه پدر و فرزند

پدران تعیین کننده مهارت های شناختی کودکان هستند

یک پدر خوب، رشد شناختی فرزندش به عنوان کودکی نوپا یا یک دانش آموز را تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعه ای در رابطه با بهداشت روانی نوزادان نشان می دهد که همه این تاثیرگذاری ها به محض آغاز دوران کودکی شروع می شوند. این مطالعه نشان داد نوزادانی که توجه بیشتری از پدرشان دریافت کرده اند، نمره بالاتری در شاخص رشد ذهنی دریافت می کنند.

با رشد نوزادان و ورود آن ها به مدرسه، کودکانی که پدران شان به طور فعال وضعیت شان را پیگیری می کنند، نمرات بالاتری دریافت خواهند کرد. همچنین دخترانی که رابطه خوبی با پدرشان دارند؛ اغلب نمرات بالاتری در ریاضی می گیرند.

پدران بر ثبات عاطفی پسران تاثیر می گذارند

طبق مطالعات صورت گرفته، اگر بتوانید تحت استرس کار کنید؛ این احتمال وجود دارد که شما رابطه قوی با پدرتان دارید. این مطالعه که صد ها بزرگسال را تحت بررسی قرار داده است، نشان می دهد مردانی که روابط خوبی با پدرشان داشته اند؛ وقتی درگیر استرس میشوند رفتار منطقی تری نشان می دهند. 

پدر و پسر

پدران عزت نفس کودکان را بهبود می بخشند

پدران ایجاد کننده اعتماد بنفس در کودکان هستند. برای مثال به رفتار پدران با کودکان شان در زمین های بازی نگاهی بیندازید؛ درست همان زمانی که آن ها فرزندشان را تشویق می کنند تا بدود یا بالا و پایین بپرد! مادران ممکن است که جانب احتیاط را رعایت کنند؛ اما پدر ها فضای باز تری را در اختیار کودکشان می گذارند و به او یاد می دهند که انعطاف پذیر باشد.

حمایت، مشارکت و علاقه ای که در رفتار پدر با فرزندش بروز پیدا می کند ؛ بر احساسات کودک تاثیر می گذارد. مطالعه ای در حوزه روانشناسی اجتماعی کودکان نشان می دهد که رشد اعتماد به نفس رابطه مستقیمی با وجود صمیمیت بین پدر ها و فرزندان دارد! این بدین معنا است که تنها وجود یک پدر مهربان، تضمین کننده مسیر آینده شما است.

پدران همدلی را آموزش می دهند

 زمانی که پدر به فرزندش حس امنیت می دهد، کودک مشتاق می شود تا افراد مختلف را بشناسد. یک تحقیق که به مدت 26 سال، از سنین 5 تا 31 سالگی افراد را مورد بررسی قرار داد، نشان داد که حضور پدر برای مراقبت و تربیت کودک، مهم ترین عامل توسعه و رشد حس همدلی او بوده است.

نقش مثبت و مهمی که فقط پدر در شخصیت کودک دارد

4.614
این مطلب مفید بود ؟131
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ف.ن
برچسب : تربیت کودک
وبگردی