فیبرومیالژی چیست
بهم خوردن کنسرت لیدی گاگا موجب شد تا پس از سالها، بالاخره بیماری پنهان و سخت او فاش شود. بیماری که با دردهای عصبی ایجاد مشکل می کند.

آشنایی با علل و علائم بیماری فیبرومیالژی لیدی گاگا

لیدی گاگا خواننده معروف، در سال 2017 در توییتر خود اعلام کرد که مبتلا به فیبرومیالژیا است و می خواهد آگاهی را در مورد این بیماری افزایش دهد. او به دلیل درد شدید عصبی ناشی از فیبرومیالژیا برنامه تورهایش را تغییر داد.

در این بیماری، سیستم عصبی بیش از حد کار می کند و در نتیجه شما دچار درد عصبی می ‌شوید. فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن است که باعث بروز مشکلات خواب و درد گسترده در سراسر بدن شده که می تواند فعالیت های روزانه و سبک زندگی فرد را به شدت مختل کند. در ادامه این بخش از بهداشت و سلامت نمناک در مورد علائم فیبرومیالژیا بیشتر صحبت خواهیم کرد و یک سری نکات را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت؛ پس با ما همراه باشید.

علل؛ چه چیزی باعث فیبرومیالژیا می شود؟

برخی از افرادی که به فیبرومیالژیا مبتلا می ‌شوند؛ ممکن است یک عارضه جسمی یا احساسی را تجربه کرده باشند. به نظر می ‌رسد عفونت‌ های قبلی خطر ابتلا به فیبرومیالژیا را افزایش می ‌دهند و بدن به درد بسیار حساس خواهد شد.

فیبرومیالژی دردناک باعث به وجود آمدن بحران در انرژی است و هیپوتالاموس مغز که خواب، هورمون ها و عملکرد خودکار را کنترل می کند را دچار اختلال می کند. هر چیزی مثل عفونت های ویروسی کووید که باعث شود فرد انرژی بیشتری نسبت به حالت عادی صرف کند؛ می تواند جریان هیپوتالاموس را قطع نماید.

در نهایت، اختلالی در سیستم پاسخ به استرس ایجاد می شود که منشا آن غده فوق کلیوی است. کورتیزول، هورمون اصلی استرس شما که توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود، عملکرد ضد التهابی دارد. اگر آدرنال ها نتوانند کورتیزول ضد التهابی کافی تولید کنید، التهاب و در نتیجه درد به وجود می‌ آید.

در واقع تحقیقات نشان می ‌دهد که فیبرومیالژیا یک بیماری سیستم ایمنی است. فیبرومیالژیا با درد گسترده اسکلتی عضلانی شناخته می شود، پس اگر از درد عضلانی زیاد رنج می برید ممکن است به فیبرومیالژیا مبتلا باشید.

حتما متوجه شده اید که بعد از تمرین، زمانی که سطح انرژی در عضلات پایین است، عضلات تان بیشتر سفت می شود تا شل. علت اینست که برای شل شدن یک عضله انرژی بیشتری لازم است تا منقبض شدن آن. زمانی که درد عضلانی طولانی مدت شود، باعث بروز درد عصبی خواهد شد.

علائم اصلی فیبرومیالژیا

این بیماری پیچیده علائم و نشانه هایی دارد که شامل:

درد و حساسیت

درد و حساسیت در عضلات و مفاصل در سراسر بدن است که اغلب در طول زمان تغییر می کند. این درد سه ماه یا بیشتر طول می کشد و اغلب مزمن خواهد شد. معمولا هم بعد از فعالیت زیاد، خواب کم، ورزش، استرس و تغییرات آب و هوایی بدتر می شود. درد ناشی از این بیماری به صورت تیر کشیدن و زق است.

مه مغزی

اگر درد قدرت تمرکز را از شما می گیرید، ممکن است فیبرومیالژیا داشته باشید.

مشکل در حافظه کوتاه مدت و پیدا و جایگزین کردن کلمه هم به مه مغزی معروف است که با این بیماری مرتبط است. مه مغزی پرداختن به وظایف پیچیده در حین انجام چند کار را دشوار می کند.

خستگی شدید

معمولا افراد هر چقدر هم خسته شوند باز می توانند تمام آخر هفته را راحت بخوابند. اما اختلال در غده هیپوتالاموس بی خوابی شدید با خستگی را به همراه دارد. اگر هر دو اختلال بیشتر از 3 ماه وجود داشته باشد، فرض بر این است که فرد به فیبرومیالژیا مبتلا است. یک نشانه رایج فیبرومیالژیا بیدار شدن با خستگی حتی بعد از یک خواب کامل شبانه است.

خستگی شدید

درد در چندین ناحیه به صورت هفتگی

درد ناشی از فیبرومیالژیا ممکن است مکانش را تغییر دهد یا الگوی نامنظمی داشته باشد؛ بنابراین می‌ تواند نواحی مختلف بدن شما را در زمان‌ های مختلف تحت تأثیر قرار دهد.

پریدن یک دفعه ای از جا

تشدید حواس ناشی از فیبرومیالژیا، بیماران را در حالت آماده باش قرار می دهد. مثلا با به هم خوردن عادی یک در ممکن است یک دفعه از جا بپرند.

بلاتکلیفی

در صورت ابتلا به فیبرومیالژیا حتی یک تصمیم‌گیری ساده هم برای تان استرس ‌زا و حتی گاهی غیرممکن می شود.

حساسیت لامسه و حس های فیزیکی

به دلیل حساسیت عصبی حس لامسه شما هم حساس خواهد شد.

حساسیت بیش از حد به بو

با داشتن سیستم عصبی آسیب دیده، اعصاب حسی متصل به بویایی همیشه در حالت آماده باش خواهند بود.

راه حل؛ فیبرومیالژیا امید به زندگی را کاهش نمی دهد

فیبرومیالژیا لزوما طول عمر شما را کوتاه نمی ‌کند. با درمان، می ‌توانید تحرک تان را داشته باشید و علائم را مدیریت کنید. شما می توانید با آموزش و داشتن یک حامی خوب دردتان را کنترل کنید.

درد ناشی از فیبرومیالژیا معمولا با مسکن قابل کنترل است؛ اما علت درد مزمن، اختلال در عملکرد سیستم پاسخ به استرس شما است که معمولا به عنوان خستگی آدرنال شناخته می شود. پس اگر خستگی آدرنال به درستی درمان شود، به طور موثری بدن شما از شر فیبرومیالژیا خلاص خواهد شد.

فیبرومیالژیا، بیماری پنهان لیدی گاگا چیست؟+ نشانه ها

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
وبگردی