تولد
افتادن گوشی در آب
گاها ممکن است که دلایلی باعث “افتادن گوشی در آب” شوند که در این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک با راهکارهای اصولی برای تعمیر گوشی آشنا خواهید شد.

کارهایی که باید بعد از افتادن گوشی در آب انجام دهیم

گوشی های موبایل از کاربردی ترین ابزارها در دنیای امروزه هستند که نسبت به چند سال پیش، شاهد پیشرفت چشمگیر فناوری در آنها هستیم که به مراتب جهانی تر شده است و اکثر عموم مردم در سطح جهان با هر میزان دانش از آنها استفاده می کنند. اما گوشی های هوشمند نسبت به فناوری هایی که در انها بکار رفته اند، ارزشیابی می شوند و سپس قیمت گذاری می شوند!

جدای از قیمت گوشی های هوشمند، شاید اصل ماجرا چیز دیگری باشد و این چیزی نیست جز اطلاعات داخل گوشی که ما حاضر هستیم چند گوشی را بخریم و خراب کنیم و ولی به اطلاعات ما آسیبی وارد نشود! خب این چیز عجیب و غریبی نیست چرا که گوشی های هوشمند به عنوان ذهن دوم ما محسوب می شوند. اما با این حال گاها ممکن است گوشی های هوشمند حال به دلیل ظرافت، حواس پرتی و... به داخل آب بیوفتد و فورا خاموش شود.

خب این چیز عادی است چرا که گوشی موبایل یک وسیله برقی می باشد و وقتی که با آب روبرو می شود اختلالاتی در آن رخ می دهد که ممکن است با اسیب روبرو شود. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا گوشی های ضد اب هم می توانند آسیب ببینند؟! پاسخ این سوال مرتبط با میزان ضربه ای است که به گوشی وارد شده است! یعنی وقتی یک گوشی از ارتفاع 3 متری به زمین بیافتد، نسبت به گوشی ای که از ارتفاع نیم متری به زمین افتاده است، آسیب بیشتری خواهد دید و احتمال خرابی 100 درصد وجود دارد.

افتادن گوشی در آب

پس اگر با عباراتی همانند IP68 و IP67 روبرو شدید، به معنای مقاومت گوشی در مقابل آب و گرد و غبار است و به معنای مقاومت در برابر ضربه نیست! با این وجود ما قصد داریم در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک شما را با تعدادی راه حل افتادن موبایل در آب آشنا سازیم که می توانند بسیار کاربردی باشند. همراه ما باشید.

کارهایی که نباید انجام دهید

بطور کلی ممکن است بعد از افتادن گوشی موبایل در آب، چندین راه و روش به ذهن هر یک از ما برسد که با انجام دادن آنها نه تنها وضعیت گوشی بهبود پیدا می کند، بلکه در تخریب نهایی آن نیز نقش موثری خواهید داشت! به همین دلیل کارهایی که به هیچ وجه نباید انجام دهید را در قسمت زیر آورده ایم و حتما قدم به قدم آنرا اجرایی کنید؛

  1. گوشی را به هیچ وجه روشن نکنید چرا که ابزاری الکتریکی در حین آب آلود بودن، نمی توانند به خوب کار کنند و حتی ممکن است آب آتیش خرابی گوشی را بیشتر کند و دیگر نتوانید آنرا تعمیر کنید.
  2. به هیچ وجه گوشی موبایل را به شارژر متصل نکنید.
  3. هیچ کلیدی که بر روی گوشی است را فشار ندهید چرا که می تواند در انتقال شدیدتر آب به داخل گوشی موثر واقع شود.
  4. گوشی را نلرزانید! این می تواند باعث این شود که آب موجود در گوشی، وارد قسمت های حساسی که نباید شود، شود!
  5. از سشوار گرتن و قرار دادن گوشی در محیط گرم خودداری کنید! این روش تنها می تواند در تخریب بیشتر گوشی موثر باشد.
  6. گوشی موبایل در آب افتاده را فقط یکجا نگه دارید!

قطعات گوشی را از هم جدا کنید

موبایل در آب افتاده

اگر گوشی شما دارای قاب پشتی جدا پذیر است و می توانید به باتری دسترسی پیدا کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که قاب پشتی را باز کنید و سپس باتری و هرچیزی که پشت گوشی وجود دارد و امکان جدا کردن آنها وجود دارند را بیرون بیاورید. همچنین لازم به ذکر است که اگر گوشی شما از سری گوشی های نسل جدید می باشد و قاب پشتی آن باز نمی شود، جای نگرانی نیست! فقط اجازه دهید که گوشی برای مدتی خاموش باشد و از طرفی گوشی های این چنینی ضد آب هستند و شاید در طی ضربه مقدار کمی آب با فشار وارد آن شده باشد.

استفاده از هوله و دستمال پرزدار نرم

بعد از اینکه قاب پشتی را باز کردید، با استفاده از یک دستمال پرزدار نرم و همچنین یک هوله اقدام به پاک کردن گوشی و قاب پشتی کنید و توجه داشته باشید که به آرامی باید با استفاده از دستمال پشت گوشی را تمیز کنید تا باعث ایجاد خط و خش نشوید و آسیبی به گوشی وارد نشود که به لطف این مرحله، قطرات آب که هنوز وارد دستگاه نشده اند، خشک خواهند شد.

استفاده از جارو برقی!؟

گوشی خیس

همان گونه که می دانید استفاده از دستمال و هوله تا یه حدی می تواند رطوبت و قطرات آب را که یکجا جمع شده اند را جمع آوری کند! خب برای خارج کردن کلی قطرات موجود در گوشی، بهترین کار این است که از وکیوم یا جاروبرقی استفاده کنیم تا قطرات گیر افتاده را خارج کنند. همچنین توجه داشته باشید که جاروبرقی هیچ خطری نمی تواند برای گوشی ایجاد کند و فقط باید از دور نگه دارید تا باعث ایجاد خط و خراش در گوشی نشود.

استفاده از قاب های ضد آب

خوشبختانه تمام گوشی هایی که امروزه رونمایی می شوند از گزینه ای به نام IP68 یا IP67 برخوردار می باشند که در مقابل آب و گرد و غبار می توانند مقابله نمایند. خب طبیعتا همه ما نباید از گوشی های نسل جدید استفاده کنیم و شاید گوشی ما برای سال 2017 باشد. اینک تکلیف چیست؟! حتما باید گوشی را با هزینه زیاد عوض کنیم؟! لزوما نیازی به پرداخت هزینه و یا خرید گوشی جدید نیست و اگر برای شما امکان دارد ما به شما پیشنهاد می کنیم.

موبایل در آب افتاده

اما اگر بنابر هر دلایلی در توان شما نیست، پیشنهاد ما به شما استفاده از قاب های ضد آب می باشد که طبیعتا هم ضدضربه خواهند بود و هم ضدآب. یعنی یک تیر و دو هدف! برای پیدا کردن قاب ضد آب و مقاوم توصیه می شود کمی هزینه کنید و حتما از نمایندگی های اصلی خریداری کنید.

خشک کردن نهایی گوشی تلفن

سخت ترین مرحله که شاید حتی تصور آن را هم ندارید، رسیده است چرا که شما باید گوشی را برای مدتی رها کنید و به هیچ وجه به آن دست نزنید. بنابراین اگر به گوشی نیاز دارید و با انجام کارهای بالا، هنوز آب موجود در گوشی خارج نشده است، توصیه می شود یک گوشی تهیه کنید تا این گوشی با روشی که به شما خواهیم آموخت، خشک شود.

افتادن گوشی در آب

برای خشک کردن رطوبت و آب موجود در گوشی بیشتر گوشی را در یک کشو بسته قرار می دهند که دمای آن نسبت به دمای اتاق بیشتر است و گاها ممکن است گوشی را داخل یک کیسه برنج قرار داد که بعد از 2 یا 3 روز گوشی را خارج می کنند. این گونه می توانید روند خشک شدن رطوبت و آب موجود در گوشی را سریع تر کنید که این روش نیز یکی از راهکارهای افتادن گوشی در آب می باشد که می تواند تاثیر مثبتی در تعمیر گوشی داشته باشد.

بعد از افتادن گوشی موبایل در آب چیکار کنیم؟

4.237
این مطلب مفید بود ؟316
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
وبگردی