کف پای صاف
کف پای صاف مشکلی است که معمولاً در بحث آناتومیکی وجود دارد و عموماً ناشی از تحلیل قوس طولی داخلی در پا است..

از کف پای صاف تا گودی کمر

کف پای صاف مشکلی است که معمولاً در بحث ارتوپدی و آناتومیکی بدن کودکان وجود دارد و عموماً ناشی از تحلیل قوس طولی داخلی در پا است.

مشخص شده است که 42٪ کودکان بین 3 تا 6 سال با وزن طبیعی دچار کف پای صاف می شوند. سن، جنس، چاقی، فلج مغزی، سندرم داون و… عوامل خطر آمیزی برای رشد و نمو نادرست اسکلتی عضلانی شناخته شده اند. تقریباً 20٪ از افراد بالغ دارای کف پای صاف هستند. در بعضی موارد، پاهای صاف در اثر صدمات یا بیماری ایجاد می شود و مشکلاتی ایجاد می کند که موارد زیر ممکن است باعث ایجاد آن باشند:پیاده روی نادرست / دویدن نادرست / ایستادن طولانی مدت

اگر کف پای صاف ، بد شکل و یا دردناک است، متخصص حرکات اصلاحی ممکن است موارد زیر را پیشنهاد کند:

 • استفاده از صندل طبی جهت حفظ طبیعی قوس کف پا. پشتیبانی و تقویت قوس های موجود در کف پا در تسکین درد ناشی از صافی کف پا و عوارض بعدی کمک می کنند.
 • یا این که متخصص حرکات اصلاحی ممکن است کفی های مخصوصی که برای پای فرد طراحی شده و به اندازه پاها قالب ریزی شده را پیشنهاد کند. این کفی ها کاملاً کف پای صاف را قوس دار نمی کند، اما اغلب علائم را کاهش می دهند.
 • برخی از افراد دارای کف پای صاف نیز تاندون آشیل کوتاهی دارند. تمرینات کششی در این تاندون ممکن است کمک کننده باشد.

یک کفش از لحاظ ساختاری خاص و مناسب، ممکن است راحت تر از صندل یا کفش معمولی و غیر خاص برای افراد مبتلا به کف پای صاف باشد.

علائم گودی کمر شامل درد کمر و یک ستون فقرات خمیده است. گودی کمر می تواند باعث سفت شدن عضلات در قسمت تحتانی کمر شود. همچنین می تواند به ستون فقرات و بافت های نرم در ناحیه کمر آسیب برساند. فرد مبتلا به گودی کمر ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

ستون فقرات خمیده. گودی کمر منجر به انحنای بیش از حد ستون فقرات در قسمت تحتانی کمر می شود و باعث می شود شکم و باسن از نظر نمای ظاهری برجسته تر به نظر برسد.

درد پایین کمر. افراد مبتلا به گودی کمر ممکن است درد خفیف تا شدید کمر را تجربه کنند که ممکن است با حرکت بدتر شود.

تشخیص گودی کمر دشوار است زیرا در انحنای طبیعی ستون فقرات (لوردوز کمر) تنوع زیادی وجود دارد. اشعه ایکس ممکن است به اندازه گیری انحنای ستون فقرات کمک کند، اما اگر فکر می کنند ناهنجاری در بافت نرم مسئول گودی کمر است، متخصص حرکات اصلاحی درخواست تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) را خواهد کرد.

حرکات اصلاحی گودی کمر

گودی کمر در ابتدا ممکن است با داروهای ضدالتهابی درمان شود. پزشک ممکن است با تجویز مسکن و داروهای ضدالتهابی برای تسکین علائم دردناک گودی کمر شروع کند. درمان طولانی مدت به علت بیماری بستگی دارد. در صورتی که گودی کمر مربوط به یک مسئله ساختاری با ستون فقرات باشد، مراجعه به یک متخصص حرکات اصلاحی ممکن است ضروری باشد. در مواردی که چاقی ممکن است یک عامل مؤثر باشد، پزشک احتمالاً یک برنامه کاهش وزن تدوین می کند. این ممکن است شامل تمرینات درمانی فیزیکی باشد که ماهیچه های اصلی را برای بهبود وضعیت بدن کشش و تقویت می کند.

لگن به شما کمک می کند تا راه بروید، بدوید و از زمین بلند شوید. همچنین به حفظ وضعیت مناسب بدن کمک می کند. گودی کمر زمانی اتفاق می افتد که لگن به سمت جلو چرخانده شده و ستون فقرات را مجبور به انحنا می کند. گودی کمر اغلب به دلیل نشستن بیش از حد بدون تحرک، ورزش و کشش کافی در طول روز ایجاد می شود. اگر گودی کمر داشته باشید، احتمالا در عضلات جلوی لگن ران احساس انقباض می کنید، در حالی که عضلات کمر ضعیف هستند. عضلات شکم نیز ممکن است ضعیف باشند. همه این ها می تواند باعث موارد زیر شود:

 • درد پایین کمر
 • درد مفصل ران و زانو
 • وضعیت نادرست بدن
 • چرخش مفصل ران و زانو

خوشبختانه تمرینات اصلاحی بسیاری وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا به لگن کمک کند که به حالت خنثی بدون درد برگردد.

پلانک و گودی کمر

 • دست ها و زانوهای خود را روی زمین قرار دهید، عرض شانه را از هم باز کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که شانه ها هم تراز شوند.
 • هر دو زانو را از کف زمین بلند کنید و پاهای خود را به عقب فشار دهید تا بدن به طور کامل صاف شود.
 • به پایین نگاه کنید تا مطمئن شوید که گردن شما در راستا با ستون فقرات است.
 • موقعیت را نگه دارید، باسن خود را در حالی که عضلات را منقبض کرده اید، نگه دارید.

تمرین پل و گودی کمر

 • به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید و پاها را از هم دور کنید.
 • دست ها را در کنار بدن قرار دهید.
 • عضلات خود را منقبض کرده و از طریق پاشنه پاهای خود فشار آورید تا باسن را به سمت بالا بکشید.
 • هدف ایجاد خط صاف در بدن، از شانه تا زانو است.
 • قبل از پایین آمدن به آرامی موقعیت خود را برای 1-2 ثانیه نگه دارید.
 • هنگام کار کردن، لازم است حداقل 10 دقیقه را برای گرم کردن و سپس سرد کردن صرف کنید.

همه چیز درباره کف پای صاف و گودی کمر

1114
این مطلب مفید بود ؟4110
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی