توت فرنگی
بالا بودن کیفیت یک میوه‎ معمولاً در افزایش سایز میوه و خوشرنگ و خوشمزه بودن آن خلاصه می شود. از همین رو باغداران در تلاشند تا با به کارگیری کودهای شیمیایی پتاس بالا و در نظر گرفتن عوامل متفاوتی چون تغذیه و نور و آب دهی مناسب و تقویت گلدهی درختان، میوه‎ هایی با کیفیت بهتر را تولید نمایند.

عوامل افزایش سایز میوه‎ ها و گلدهی به کمک ترکیبات پتاس بالا و کودهای شیمیایی مناسب

بالا بودن کیفیت یک میوه‎ معمولاً در افزایش سایز میوه و خوشرنگ و خوشمزه بودن آن خلاصه می شود. از همین رو باغداران در تلاشند تا با به کارگیری کودهای شیمیایی پتاس بالا و در نظر گرفتن عوامل متفاوتی چون تغذیه و نور و آب دهی مناسب و تقویت گلدهی درختان، میوه‎ هایی با کیفیت بهتر را تولید نمایند.

گلدهی مناسب درختان و افزایش سایز میوه‎ و خوشرنگ شدن آن‎ ها از جمله دغدغه‎ های بسیاری از باغداران می‎ باشد. چرا که همواره مصرف کنندگان به دنبال میوه‎ های بهتر و بزرگ‎ ترهستند و در خرید به این گونه میوه‎ ها توجه بیشتری می‎ نمایند. با توجه به این موضوع باغداران به دنبال روش‎ های مؤثر یا به عبارتی کودهای تأثیرگذار بر میزان کیفیت محصولات و دسترنج خود هستند. در واقع می توان گفت افزایش سایز میوه و دست یابی به محصولات بهتر، هدف و خواسته‎ ی بسیاری از باغداران بوده و کلیه‎ ی فعالیت ‎های خود را بر محور دستیابی به این هدف انجام می‎ دهند.

تأثیر آبیاری بر درشت شدن میوه‎ ها

یکی از عوامل تأثیرگذار بر گلدهی و افزایش سایز میوه آبیاری درست و اصولی آن‎ ها می‎ باشد. در حقیقت حتی اگر از کودهای مناسب و تغذیه‎ ی خوبی برای درختان استفاده نمایید ولی نتوانید آب مورد نیاز درختان را به خوبی تأمین کنید، ممکن است گلدهی مناسبی نداشته باشید و یا به کیفیت بالایی در میوه‎ های خود دست نیابید. بنابراین سعی کنید که چه در هنگام کوددهی و چه در زمان‎ های دیگر دقت زیادی بر آبیاری درختان خود داشته باشید تا گیاه همواره هم کودها و هم مواد مغذی موجود در خاک را از طریق آب به خوبی دریافت کند.
درخت کیوی

تأثیرتغذیه بر گلدهی و درشت شدن میوه‎ ها

برخورداری از رژیم غذایی متناسب با نوع میوه‎ ی خود از عوامل مؤثر بر تقویت گلدهی و در ادامه درشت شدن و افزایش سایز میوه می‎ باشد و به همین دلیل نیاز است باغدارانی که از کیفیت میوه‎ های خود رضایت ندارند نگاه مجددی بر نوع و میزان موادی که در جهت تغذیه ‎ی درختان در زمان ‎های متفاوت از گلدهی تا رسیدن محصول استفاده می کنند داشته باشند و توجه نمایند که مراحل رشد و درشت شدن میوه‎ ها بر دو اصل افزایش تقسیمات سلولی و افزایش سایز سلول ‎ها انجام می ‎پذیرد که نیاز است مواد لازم برای هر دو نوع رشد در اختیار درختان قرار گیرد تا بتوانند به واسطه ‎ی استفاده از آن‎ ها درختانی درشت و با کیفیت را تحویل باغدار نمایند. افزودن کلسیم به رژیم غذایی درختان بر افزایش تقسیمات سلولی و افزایش آب و مواد قندی بر افزایش سایز سلول‎ ها و درشت شدن آن‎ ها تأثیرگذار خواهد بود.

تأثیر کودها بر درشت شدن میوه‎ ها

کودها از دیگر مواد کمکی در جهت بهبود گلدهی درختان و افزایش سایز میوه هستند که در انواع و اقسام متفاوتی به فروش می روند به طوری که وجود این حجم از تنوع و گستردگی در هنگام خرید، معمولاً منجر به سردرگمی باغداران خواهد شد. از این رو نیاز است تا در وهله‎ ی اول نیاز درختان و علت کم بودن تعداد گل‎ ها و ریزش آن‎ ها و البته علت پایین بودن کیفیت میوه‎ ها شناسایی شده و سپس بر اساس آن به خرید کودی مناسب اقدام شود تا بتوان نتیجه‎ ی مطلوبی را از کود خریداری شده کسب نموده و متحمل ضرر مالی نشوند. همان طور که می دانید یک گیاه برای رسیدن به رشد خود و حفظ گل‎ ها و شکوفه‎ های خود به عناصر و مواد متفاوتی نیاز دارد که گاه توانایی دریافت آن‎ ها را از خاک ندارد و یا خاک به اندازه‎ ی کافی غنی نیست که بتواند این عناصر را در اختیار گیاه قرار دهد.

از جمله عناصر بسیار تأثیرگذار بر گلدهی و افزایش سایز میوه پتاسیم می ‎باشد. پتاسیم با کاهش تنش ‎های موجود در محیط و بالابردن مقاومت گیاه در برابر عوامل متفاوتی چون سرما در زمان گلدهی و... و البته بهبود کیفیت محصول و درشت شدن آن به عنوان یکی از کودهای مؤثر در بسیاری از مراکز به فروش می‎ رود. جالب است بدانید که استفاده از پتاسیم علاوه بر تأثیراتی که بر ظاهر محصول دارد بر طعم میوه هم تأثیرات مطلوبی را برجای خواهد گذاشت به گونه‎ ای که گیاه به واسطه‎ ی مصرف کودها و ترکیبات پتاس بالا میزان قند خود را می تواند افزایش دهد و به محصولی آب دار و شیرین تبدیل شود.

پرتغال

انواع کودها و ترکیبات پتاس بالا

  • کودسولفات پتاسیم؛ عناصر پتاسیم و سولفات به دلیل تأثیرات مثبتی که بر کاهش میزان ph خاک، افزایش مقاومت گیاه دربرابر سرما و تنش های خشکی دارند، به عنوان یکی از عوامل گلدهی و مؤثر بر تقسیم سلولی و رشد سلول ‎ها شناخته می ‎شوند. محصولات سولفات پتاسیم را با درصد مشخصی از این عناصر می توان از فروشگاه‎ های مختلف به راحتی تهیه نمود و با استفاده از آن ‎ها شاهد ایجاد تغییرات مثبت بر محصولات خود بود.
  • نیترات پتاسیم؛ یکی دیگر ترکیباتی که در جهت مقاومت گیاه در زمان گلدهی و افزایش سایز میوه، در مراکز مختلف به فروش می رود ترکیبات پتاس بالا همراه با میزان مشخصی از نیترات می‎ باشد. این ترکیبات نیز با تأثیرگذاری بر مقاومت گیاه در برابر عوامل تنش زا و آفات گیاهی می تواند محصولی با کیفیت و یک دست را به باغ دار هدیه دهد.
جهت خرید ترکیبات پتاس بالا و دیگر محصولات مورد نیاز خود می توانید به سایت سپاهان کشت عرضه کننده انواع سم، کود، بذر و نشا، ادوات و عوامل بیولوژیک مراجعه نمایید. این سایت با بهره مندی از مشاورین مجرب می تواند در زمینه ‎ی خرید محصولات مورد نیاز باغداران و کشاورزان مؤثر واقع شود. در صورت تمایل به برقرار ارتباط و استفاده از خدمات این سایت می توانید از آدرس https://sepahankesht.com استفاده نمایید.
 

عوامل افزایش سایز میوه و گلدهی به کمک ترکیبات پتاس بالا

51
این مطلب مفید بود ؟10
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی