کاشت آناناس در خانه
آناناس میوه ای بسیار مفید ولی گران است، که شما میتوانید به راحتی آن را در منزل و داخل گلدان بکارید پرورش دهید و از میوه این گیاه استفاده کنید.

آموزش کامل پرورش و رشد میوه پرخاصیت آناناس

پرورش میوه آناناس بسیار آسان است. گیاه آناناس می تواند در هر جایی از جهان پرورش داده شود، زیرا یکی از معدود میوه هایی است که به خوبی داخل گلدان هم رشد می کند و شما می توانید داخل محیط منزل آناناس داشته باشید. برای این که میوه آناناس خوب بدست بیاورید، بهتر است جایی که زندگی می کنید آب و هوای آفتابی و گرم داشته باشد.

نحوه کاشت آناناس در منزل و داخل گلدان

میوه آناناس دارای دو قسمت تاج و میوه است. همه میوه را مصرف و تاج آن که دارای برگ های سوزنی شکل می باشد را دور می اندازند اما شما می توانید به روش زیر تاج آناناس را بکارید و صاحب یک درخت آناناس شوید. برای این کار:

 • تاج یک میوه آناناس را به طور کامل جدا کنید و با یک چاقو تاج را از میوه برش دهید.
 • پس از اینکه تاج را جدا کردید، 4 ردیف از برگ های پایینی آن را بکنید.
 • تاج را درون یک لیوان آب و در معرض نور خورشید قرار دهید(باید فقط قسمت ساقه و بدون برگ در آب قرار بگیرد) آب لیوان را هر روز عوض کنید.
 • بعد از گذشت چند روز، تاج آناناس ریشه زده و برای کاشتن در خاک آماده می شود.
 • گلدانی با ارتفاع حداقل 25 سانتی متر انتخاب کرده و با خاکی مناسب پر کنید.
 • تاج را به اندازه 4 سانتی متر درون خاک قرار دهید و سپس آن را آبیاری کنید.
 • گلدان آناناس را در یک جای پر نور، گرم و مرطوب قرار دهید.
 • 3 الی 4 ماه بعد گیاه بزرگ می شود و پس از دو تا سه سال آناناس شما گل داده و تبدیل به میوه می شود.

آناناس

گیاه آناناس به چقدر فضا نیاز دارد؟

ریشه ها و فضای زیادی نیاز ندارند اما خود گیاه ممکن است به سایز بزرگ برسد بنابراین باید فضا داشته باشد. برگ های آناناس خیلی زیاد رشد می کنند و باید فضا برای رشد داشته باشند.

به گیاه آناناس چقدر آب بدهیم؟

اساساً آب دادن به این گیاه خیلی اهمیتی ندارد. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب کمیاب است، نگران نباشید. آناناس با مقدار کم آب هم سالم باقی می ماند. فقط باید مراقب باشید که خاک بیش از حد خشک نشود، زیرا در هوای گرم امکان تبخیر آب وجود دارد. اگر هم زیاد به گیاه آب بدهید، اتفاقی نمی افتد زیرا آب اضافه از وسط گیاه به سمت پایین می رود.

رنگ برگ های آناناس به شما می گوید که چقدر کارتان را درست انجام داده اید. اگر برگ ها مایل به قرمز یا بنفش شده اند، یعنی آناناس گرسنه و تشنه است و باید به دادش برسید. البته که از بین بردن گیاه آناناس کار راحتی نیست و به همین دلیل آن را یک میوه مقاوم می دانند اما باید در چند ماه اول مراقب باشید که قرمزی یا بنفشی روی برگ گیاه ایجاد نشود. بهتر است در فصل های گرم هفته ای یکبار و فصل های سرد هر دو هفته یکبار به گیاهتان آب بدهید.

پرورش آناناس

راهنمای پرورش آناناس

راهنمایی برای پرورش آناناس در منزل:

خاک مناسب:

گیاه آناناس به خاک زیاد یا خاک خیلی با کیفیت نیاز ندارد، زیرا مربوط به خانواده بروملیادها است و شبیه به آن ها سیستم ریشه ای بزرگی ندارد اما مهم است خاکی که برای گیاه آناناس استفاده می شود، زهکشی مناسبی داشته باشد. آناناس عاشق خاکی با مقدار کمی اسیدیته است که اکثر باغبان ها از آن استفاده می کنند. pH مناسب خاک لازمست بین 5/4 تا 5/5 باشد و از کاشت آناناس در pH بالاتر از 7 اجتناب کنید.

مخلوطی از خاک باغچه، کوکوپیت و خاک برگ با زهکشی قوی برای گیاه آناناس مناسب است.

نور مناسب:

آناناس در نور کامل خورشید حتی در گرم ترین آب و هوا هم به خوبی رشد می کند اما معمولاً ترجیح اش نوری است که از لابلای درختان تشعشع پیدا کرده و به آن می خورد. گیاه آناناس را حداقل 3-4 ساعت در آفتاب مستقیم و ملایم قرار دهید.

خورشید

دمای آناناس:

بهترین محدوده دمایی برای رشد آناناس بین 60 تا 75 درجه فارنهایت می باشد. گیاهان آناناس رشد خوبی در شرایط اقلیمی گرمسیر و نیمه گرمسیر را خواهند داشت.

مراقبت از آناناس در فصل زمستان:

آناناس می تواند دمای بیرون از منزل را به خوبی تحمل کند اما اگر منطقه ی شما در فصل زمستان دارای هوای بسیار سرد می باشد، جهت حفاظت گیاه از یخ زدگی آناناس را به داخل خانه منتقل کنید یا گیاهانی که در هوای بیرون کشت شده اند را با ورق های پلاستیکی پوشش دهید.

کود:

در فصل بهار و تابستان که گیاهان آناناس در بهترین حالت خود قرار دارند، مکمل های کودی به خاک اضافه می شوند. شما می توانید از کودهای مایع و یا جامد را یک بار در ماه به خاک اعمال کنید، پیشنهاد ما این است که کود و NPK هیومیک اسید را مخلوط کرده و را در 2-3 لیتر آب نصف قاشق چای خوری از این مخلوط بریزید و نیم ساعت صبر کنید که کود در ظرف آب حل شده و سپس گیاه تان را به مقدار لازم با آن آبیاری کنید.

گیاهان در فصول پاییز و زمستان غیر فعال هستند پس هیچ کودی به خاک اضافه نکنید.

کود

گلدان:

آناناس با رشد و پرورش داخل گلدان مشکلی ندارد. گلدانی که گیاه آناناس را در آن می کارید، باید حداقل 25 سانتی متر ارتفاع داشته و کف آن دارای چندین سوراخ باشد. کف گلدان را با سنگ ریزه یا پوکه های صنعتی سبک پر کنید تا آب اضافی گلدان هنگام آبیاری خارج شود. گلدان سرامیکی بهترین گزینه برای کشت آناناس هستند.

تعویض گلدان آناناس:

گلدان آناناس را دو بار عوض کنید، یک بار 3 ماه پس از کاشت پاجوش در گلدان و بار دوم یکسال پس از تعویض اول این کار را انجام دهید اما گلدان را خیلی بزرگ انتخاب نکنید و هنگام تعویض گلدان به علت تیز بودن تیغهای کنار برگها دستکش لاستیکی بپوشید.

گیاه آناناس چه زمانی میوه می دهد؟

بسته به آب و هوا، نوع مراقبت و شرایط آناناس، زمان متفاوت است اما معمولاً 24 ماه یعنی دو سال برای میوه دادن طول می کشد. اما شاید در بعضی از شرایط و بعضی از نقاط مختلف دنیا، این عدد به 18 ماه هم برسد. هنگامی که گیاه آناناس گل می دهد، باید 6 ماه دیگر صبر کنید تا میوه ها بالغ شوند.

هنگامی که میوه رنگ زرد پیدا کرد، یعنی آماده برداشت است و در غیر این صورت آناناس حالت آفتاب سوخته می گیرد که باید سریعا آن را جدا کنید. اگر هم زودتر از حد موعد گیاه را جدا کردید، باید دوباره آن را داخل خاک بگذارید تا کاملاً رسیده و زرد شود. معمولاً هر چقدر که گیاه بالغ تر باشد، سریع تر میوه می دهد. اگر به اندازه کافی فضا داشته باشید، می توانید هر سال صد ها آناناس پرورش دهید.

گیاه آناناس

آفات و بیماری های آناناس 

رایج ترین مشکل آناناس در زمینه ی آفات عبارتند از:

 • حمله ی شپشک که توسط مورچه ها در گیاهان گسترش می یابند پس برای رهایی از این شپشک های مخرب باید مورچه ها را کنترل کنید.
 • کنه، تریپس، سوسک، و نماتد دیگر آفات خسارت زا به آناناس می باشند، برای حذف این آفات استفاده از آب و صابون روشی موثر و قابل اطمینان است.

نکات مهم 

 • گیاه آناناس به مقدار زیادی آب نیاز ندارد.
 • برگ های سفتی دارد بنابراین آن ها از طریق تبخیر؛ آب از دست نمی دهند و حتی با آب کم هم دوام می آورند.
 • گیاه آناناس بیشتر آب و مواد مغذی خود را از طریق برگ هایش دریافت می کند.
 • آناناس خاک گِل شده یا خیلی خیس را دوست ندارد. اگر مقدار کود غلیظ باشد، برگ هایش می سوزد.
 • آناناس شبنم هم دوست ندارد.

روش صحیح پرورش آناناس در خانه داخل گلدان

4.613
این مطلب مفید بود ؟121
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
وبگردی